15.9 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

Volodymyr Zelenskyj navrhol Putinovi stretnutie, aby odvrátil hroziacu inváziu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navrhol v sobotu stretnutie šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi, aby tak odvrátil hrozbu ruskej invázie na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

„Neviem, o čo ruskému prezidentovi ide. Z tohto dôvodu mu navrhujem, aby sme sa stretli,“ povedal v sobotu Zelenskyj na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.       Vo svojom vystúpení tiež vyjadril presvedčenie, že podpora, ktorú Kyjev dostáva od zahraničných spojencov, je nedostatočná, hoci Ukrajina slúži ako štít voči ruskej armáde. „Ukrajina už osem rokov slúži ako štít. Ukrajina už osem rokov zadržiava jednu s najväčších armád sveta,“ povedal Zelenskyj svetovým lídrom zhromaždeným na prestížnej konferencii v Mníchove.

Napriek tejto svojej strategickej pozícii dostáva Kyjev od európskych a ďalších spojencov len nedostatočnú vojenskú podporu, ktorú Zelenskyj prirovnal k sirupu proti kašľu pre pacienta trpiaceho covidom. Západné mocnosti by podľa slov ukrajinského prezidenta mali prestať voči Moskve uplatňovať politiku appeasementu, teda stratégiu ústupkov, ktorej cieľom je len zamedzenie konfliktu.

Pripomenul, že Ukrajina sa po rozpade Sovietskeho zväzu vzdala tretieho najväčšieho jadrového arzenálu na svete, výmenou za čo dostala od veľmocí bezpečnostné garancie, ktoré však reálne neexistujú.
      „Nemáme zbrane ani bezpečnosť… Ale máme právo požadovať odvrat od politiky appeasmentu smerom k politike zaisťovania bezpečnosti a mieru,“ vyhlásil Zelenskyj. V tejto súvislosti požiadal západných spojencov, aby poskytli Ukrajine jasný časový rámec, čo sa týka jej snahy o vstup do NATO.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN
            

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články