0.7 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

„Vojna“ Matovič vz Sulík pokračuje. Na kompenzáciu zvýšených cien energií mu peniaze nedá!

Kedysi boli veľkí kamaráti, dnes sedia za jedným stolom a „spolupracujú“ už iba s povinnosti. Igor Matovič a Richard Sulík vedia, že sú, no keď nemusia, nebavia sa. Aj toto je realita dnešnej koaličnej politickej scény.

Ani Richard Sulík a ani Igor Matovič si zrejme takúto spoluprácu v spoločnej koalícii nepredstavovali, lenže realita je taká, že práve ich „vojna“ odštartovala to, že koalícia sa stala neobľúbenou už krátko po jej začiatku. Názor Igora Matoviča na Richarda Sulíka zverejnil portál cas.sk v exkluzívnom rozhovore.

Na kompenzácií cien energií nie je v rozpočte vytvorený žiaden priestor

Matovič v úvode priznáva, že rokovania medzi ním a ministrom hospodárstva k štátnemu rozpočtu boli zvláštne. „Iba som sa dozvedal, že tam a tam ideme prispieť stovky miliónov na elektrinu. Asi sa pomýlil a myslí si, že chodí každé ráno do roboty na ministerstvo financií a nie hospodárstva. Keď chce niekde míňať nejaké peniaze, tak je povinnosť ministra prísť na ministerstvo financií a hovoriť, že chcem vyčleniť takýto balík peňazí na kompenzácie vyšších cien energií,“ obul sa hneď od začiatku do svojho exkamaráta. Sulík vraj neprišiel ani raz, kým ostatní za ním chodili a prezentovali priority. Neprišiel a ani raz nepredložil žiaden návrh na to, aby spolu do rozpočtu zakomponovali peniaze na kompenzáciu vyšších cien energií. „Tým pádom žiaden priestor na to v rozpočte nie je vytvorený. Nechápem prístup, že cez médiá ľuďom sľubuje hory-doly, ale v skutočnosti nerobil nič na tom mieste, kde niečo urobiť môže,“ pokračuje Matovič v kritike Richarda Sulíka.

https://www.nitranoviny.sk/igor-matovic-pellegrini-a-pred-nim-fico-hospodarili-tak-ze-im-bolo-jedno/

Minister hospodárstva ale oponuje, že sa snažil presviedčať ministra životného prostredia Jána Budaja, ktorý spravuje envirofond, aby prispel firmám na drahšie ceny energií. „Rišo Sulík nasľuboval pomaly miliardu z envirofondu. O tom je zákon, že do 30% rozhoduje o týchto prostriedkoch ministerstvo životného prostredia. S tým sa v rozpočte ráta, že časť pôjde na kompenzáciu cien energií firmám, ktoré minú veľa energií, a to je objem 7,5 milióna eur,“ vysvetľuje financmajster a šéf OĽaNO, pričom Sulík vraj sľuboval stovky miliónov. „Keď sa chce o tomto baviť, tak treba zmeniť zákon a presadiť to do rozpočtu, aby sme s tým počítali na budúci rok. To je mimoriadne zlyhanie ministra hospodárstva, nevytvoriť priestor na kompenzáciu energií,“ kopol si Matovič opäť do Sulíka.

„Vojna“ Matovič vz Sulík pokračuje. Na kompenzáciu zvýšených cien energií mu peniaze nedá!

https://www.nitranoviny.sk/poznate-firmu-slubotechna-s-r-o-ze-nie-tak-vedzte-ze-jej-skvelym-sefom-je-igor-matovic-video/

Ministerstvo hospodárstva nenavrhlo na pomoc ani jedno jediné euro navyše

Na Slovákov ale po Novom roku čaká zvýšenie cien energií, ktoré pocítia nielen na svojich peňaženkách pri ich vyplácaní, ale aj pri nákupoch, pretože zvýšenie cien energií pocítia aj fabriky a všetci výrobcovia. Vláda sa ale akosi s pomocou ľuďom neponáhľa. „Za riešenie kompenzácií zodpovedá ministerstvo hospodárstva, a to nenavrhlo ani jedno jediné euro navyše, aby sme počítali s kompenzáciami pre firmy a domácnosti na ceny energií. My sme im hovorili – hovorte, navrhujte aj s tým, aby povedali, odkiaľ treba zobrať peniaze, no neprišli ani s jedným návrhom,“ pokračuje v kritike Sulíkovho rezortu Matovič, ktorému vraj vyčítali, že sa stará do iných ministerstiev. „Tak mi dovoľte ten luxus, že sa nebudem starať do toho, ako ministerstvo hospodárstva zoženie tie peniaze, ktoré si nevybojovalo v rozpočte. Majú čierneho Petra, musia to riešiť,“ hádže Matovič zodpovednosť na Sulíka a jeho rezort.

https://www.nitranoviny.sk/igor-matovic-chce-prisnejsi-zakon-o-preukazovani-majetku/

„Ak by teraz bola situácia, že máme pred nemocnicami stotisíc ľudí, ktorí nie sú operovaní, a vy by ste sa ma opýtali ako ministra financií, prečo nie sú operovaní, tak vás pošlem za ministrom zdravotníctva. Toto je to isté v prípade energií. Je to jeho úloha, má riešiť energie a pár iných vecí, inak to ministerstvo vôbec nemá zmysel,“ pokračuje vo svojej obhajobe Matovič, ktorému bývalo vytýkané, že sa stará do všetkého a do všetkých. Teraz teda ukazuje prstom na konkrétnu osobu – Sulíka. Ten prišiel s návrhom na zníženie DPH na enerie na napríklad 5%. Ani toto sa ale Matovičovi nepáčilo. „Keď ktokoľvek teraz príde s akýmkoľvek návrhom, tak musí prísť aj s tým, kde 150 miliónov zoberieme. Štátny rozpočet nie je bankomat. Akákoľvek diera, ktorá by sa tam urobila, tak by nám za to Európska komisia sekla po krížoch. Ak by sme to spravili a zobrali si pôžičku, tak by to splácali naše deti a vnúčatá,“ konštatuje neústupčivý Igor Matovič na adresu návrhu jeho exkamaráta Richarda Sulíka.

https://www.nitranoviny.sk/blaha-opat-potupil-matovica-na-cele-koalicie-mame-plagiatora-podvodnika-a-uplneho-magora-video/

V otázke energií má neschopný minister hospodárstva iba trápne argumenty

Sulík mu však odkázal, že keď dokázal zohnať 25 miliónov na očkovaciu lotériu, nemal by mať problém nájsť peniaze na kompenzáciu vysokých cien energií. „Nechcem počítať tie stámilióny eur škody čo narobila SaS svojím prístupom počas prvej a druhej vlny pandémie. To sa dá krásne zrátať,“ dvíha opäť zástavu na protiútok Matovič, ktorý Sulíkovi nedokáže zabudnúť jeho prístup počas druhej vlny koronavírusu. „Nech mi doprajú luxus, že po súhlase v celej koalícii, po zmene zákona o očkovacej lotérii, za ktorú hlasoval parlament, som mohol vrátiť pár eur očkovaným ľuďom v porovnaní s tým, čo Slovensku ušetrili. Očkovaní ušetrili 7 – 8 miliárd eur, podľa rôznych prepočtov, a vrátime im takto zlomok peňazí späť,“ vysvetľuje Matovič, podľa ktorého sú to iba také trápne argumenty v otázke energií neschopného ministra hospodárstva. „Ak by mu naozaj na tom záležalo, tak by prišiel s návrhom, kde tie peniaze zoberieme, aby sme ich ľuďom mohli dať. Je úplne najlepšie byť za pekného, ale neniesť žiadnu zodpovednosť,“ triafa šéf OĽaNO ďalej do Sulíka.

https://www.nitranoviny.sk/chladna-zima-moze-podla-r-sulika-priniest-obmedzenie-dodavok-plynu/

Úplne ideálne by podľa Matoviča bolo, aby Sulík ukázal, že dokáže lepšie hospodáriť, lebo to stále hovoril, že štátne podniky, keď budú v rukách SaS, tak budú omnoho lepšie hospodáriť. „Všetko, čo tieto podniky získajú navyše pod vedením pána Sulíka, môžeme dať ľuďom,“ odkazuje minister financií, ktorá ale ľuďom predsa len nejakú nádej dáva. „Keď si pán minister hospodárstva neurobí svoju prácu a nezvládne túto svoju úlohu, tak určite ako vláda nenecháme v štichu ľudí, ktorí by mali kvôli tomuto utrpieť významnú stratu. Ale popritom povieme, že robíme prácu za niekoho iného,“ konštatuje Matovič s ďalším poukazom na neschopnosť Richarda Sulíka.

https://www.nitranoviny.sk/r-sulik-cena-elektriny-od-buduceho-roka-mozu-vzrast-o-15-eurocenta-za-kwh/

Matovič počíta s tým, že si Sulík bude žiť austrálsku časť svojho života

„Vojna“ medzi Sulíkom a Matovičom je zrejmá i z toho, že Sulík prednedávnom vyhlásil, že nebude sedieť, ak by nejaká vznikla, v ďalšej vláde. „Ja s tým počítam. Keď sme spolu rokovali o koalícii, tak ma opakovane uisťoval, že toto je jeho posledné ministrovanie a po budúcich voľbách odchádza do Austrálie a ukazoval mi, kde má ranč pri Perthe,“ pridáva Matovič čo-to zo zákulisia ich vzťahov a ďalších plánov Sulíka. „Ja by som to nejako zvládol, ale počítam s tým, že si bude žiť tú austrálsku časť svojho života,“ uzatvoril Matovič tému „Sulík“ s názorom, či si dokáže predstaviť sedieť s „Riškom“ spolu v budúcej vláde..

Jozef Uhlárik

foto: fb IM/RS

Prečítajte si tiež

Najnovšie články