15.8 C
Nitra
utorok, 24 mája, 2022

Vláda vyslovila súhlas s vyhlásením Európskeho hlavného mesta kultúry 2026

Vláda na stredajšom rokovaní autorizovala ministerku kultúry SR Natáliu Milanovú (OĽANO), aby na základe výsledkov výberu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) – Slovenská republika 2026 vyhlásila víťazné mesto a zabezpečila zverejnenie tejto informácie v Úradnom vestníku Európskej únie.
      Materiál, ktorý kabinet schválil na stredajšom rokovaní, je súčasťou administratívnych krokov v procese výberu a vyhlásenia EHMK 2026. Meno víťaza bude známe do piatka 10. decembra, kandidátmi sú Nitra, Trenčín a Žilina, ktoré z ôsmich prihlásených miest postúpili do druhej fázy výberu.

V roku 2026 udelia titul EHMK jednému mestu v SR a jednému vo Fínsku. „Akcia EHMK – SR 2026 predstavuje významný nástroj kultúrneho, sociálneho a ekonomického rozvoja miest a regiónu. Táto iniciatíva, ktorá vznikla v roku 1985, patrí k najúspešnejším projektom EÚ. Jej cieľom je vyzdvihnúť bohatstvo kultúrnej diverzity, ako aj spoločné kultúrne prvky v Európe, a tým prispieť k zblíženiu európskych obyvateľov a zlepšeniu vzájomného porozumenia,“ upozornilo v dôvodovej správe Ministerstvo kultúry (MK) SR.
      Doteraz bolo titulom EHMK ocenených viac ako 60 miest. Titul EHMK už získalo slovenské mesto, v roku 2013 to boli Košice.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články