3.2 C
Nitra
streda, 1 decembra, 2021

Vizuálna identita Nitry: Čo na to hovoríte?

Nitriansko-bratislavské trio uspelo v súťaži návrhov, ktoré hodnotila odborná porota. Tá ocenila najmä nadväznosť na históriu, hravosť a exkluzívne písmo Glagolic Neue, ktoré víťazi vytvorili špeciálne pre Nitru.

Vizuálna identita Nitry: Čo na to hovoríte?

“Systém vizuálnej identity v podaní štúdia Andrej & Andrej je konzervatívny a hravý zároveň. Umožňuje kontinuálne variácie pri označovaní mestských organizácií či vytváraní nových symbolov a príbehov,” hovorí Boris Meluš z Únie grafických dizajnérov Slovenska a člen poroty.

Grafická dizajnérka Ľubica Segečová označila návrh za silne patriotický, nie však patetický. “S historickým symbolom pracuje odvážne, no zároveň s patričným rešpektom. Má potenciál byť inkluzívny a schopnosť komunikovať naprieč generáciami a sociálnymi i kultúrnymi vrstvami. Výhodou je systém „ilustrácií“, ktoré môžu byť identitou a obsahom zároveň”.

Vizuálna identita Nitry: Čo na to hovoríte?

Členkou poroty bola aj držiteľka českej národnej ceny za dizajn za návrh vizuálneho štýlu mesta Brno, Věra Marešová. Na víťaznom návrhu vyzdvihla jasnú, výraznú identitu rozohrávajúcu heraldický znak, ktorému dáva ďalší rozmer. “Vytvorený font je ďalším funkčným doplnkom vizuálneho štýlu,” dodáva Marešová.

Dohoda o spolupráci medzi mestom Nitra a dizajnérmi (Andrej Barčák, Andrej Čanecký, Martin Kahan) zahŕňa okrem vypracovania dizajn manuálu aj prípravu podkladov a šablón pre aplikáciu jednotlivých prvkov vizuálnej identity, prípravu a grafickú úpravu textov, prípravu podkladov na tlač, grafické spracovanie dát, fotografií, grafov a ostatných aplikácii vizuálnej identity. Víťazné štúdio zabezpečí aj školenie interných grafických pracovníkov mestského úradu na prácu s novou vizuálnou identitou.

Vizuálna identita Nitry: Čo na to hovoríte?

Práce na samotnom manuáli budú trvať približne dva mesiace. Celková doba spolupráce medzi štúdiom Andrej & Andrej a mestom potrvá do vyčerpania finančného limitu 19 tisíc eur bez DPH, najneskôr však do 31. 12. 2022.

Vizuálna identita Nitry: Čo na to hovoríte?

Hodnotenie poroty:

Erik Král:

● Vysoko hodnotím flexibilitu návrhu, ktorý ponúka rôznym komunitám pôsobiacim na území mesta identifikovať sa cez jeden spoločný symbol.

● Návrh je odvážny a hravý, ale myslím, že nie je urážkou ani pre lokálpatriota. Ponúka jasný odkaz na históriu a zároveň nabáda k zamysleniu sa, ako by mohol tento heraldický symbol vyzerať, keby vznikal v dnešnej dobe.

Henrich Varga:

● Andrej & Andrej dokonale pochopili zadanie a aj to, pre koho je identita určená.

● Vytvorenie vizuálneho systému z existujúcej heraldiky je skvelý ťah. Nitra je najstarším mestom na Slovensku. Vzťah k vlastnej histórii a hrdosť na ňu je v našej DNA.

● Vytvorenie exkluzívneho fontu určeného špeciálne pre Nitru je niečo, čo podčiarkuje osobitosť víťazného návrhu.

Věra Marešová:

● Jasná výrazná identita, která rozehrává heraldický znak, kterému dává další rozměr.

● Vytvořený font, který je dalším funkčním doplňkem pro vizuální styl.

● Skvělá kombinace starého prvku h. znaku s moderní symbolikou.

Ľubica Segečová:

● Návrh je silne patriotický, nie však patetický. S historickým symbolom pracuje odvážne, no zároveň s patričným rešpektom.

● Má potenciál byť inkluzívny a schopnosť komunikovať naprieč generáciami a sociálnymi i kultúrnymi vrstvami.

● Výhodou je systém „ilustrácií“ ktoré môžu byť identitou a obsahom zároveň.

● Má potenciál dobre a prakticky slúžiť na dlhú dobu a pritom sa neustále vyvíjať.

Boris Meluš:

● Neotrelý prístup k použitiu symbolov z heraldického znaku mesta v čase kedy mestá vytvárajú k erbom skôr paralelné samostatné logá

● Nadväzuje na históriu vo viacerých časových rovinách – cez erb na tú mladšiu a cez autorské písmo vychádzajúce z hlaholiky aj na tú najstaršiu

● Systém vizuálnej identity ktorý je konzervatívny a hravý zároveň umožňuje kontinuálnu variovatelnosť pri označovaní mestských organizácií či vytváraní nových symbolov a príbehov

● Potenciál osloviť široké publikum

zdroj: Mesto Nitra/THol

Prečítajte si tiež

Najnovšie články