13.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Viskupič: Financie dajme radšej na vzdelávanie, šport či podporu zdravotníctva a nie na nákup PCR testov, ktoré skončia vo vreckách testovacích firiem!

Slovensko sa stále zmieta v koronavírusovom šialenstve. Áno, šialenstve, lebo to, čo sa deje u nás sa inak ani nazvať nedá. A najhoršie na tom je, že ľudia, ktorí na to poukazujú sú považovaní za dezolátov a hoaxerov. Nikto z tých „odborníkov“, čo sa nám to snažia nanucovať, však o situácii okolo Covidu nechce diskutovať.

Diskusie na tému COVID-19 sú ale základom toho, aby ľudia správne pochopili o akú pandémiu sa jedná, ako sa pred ňou brániť, ako ju liečiť, a v neposlednom rade čo všetko urobiť aj z hľadiska očkovania, aby sa naša ekonomika celkom nezrútila. Jedným z mála politikov, ktorí majú na problematiku COVID-19 iný pohľad je i poslanec Národnej rady, predseda Výboru pre financie a rozpočet a zakladajúci člen strany SaS Marián Viskupič. Jeho dva predvianočné statusy sú viac ako veľavravné a je prinajmenšom zvláštne, že za ne nie je perzekvovaný. 

Plač bol u nás v takmer všetkých sektoroch služieb ubytovania a gastra

V prvom statuse Viskupič priznáva, že už má dosť takéhoto marketingu pandémie. „Vo svete bolo počas vianočného predĺženého víkendu zrušených 6 000 letov a Covid zásadne ovplyvnil leteckú prevádzku,“ dozvedeli sa Slováci z jedného mainstreamového média. „Ale naozaj zásadne? Na svete sa za jeden deň zrealizuje cca 200 000 letov… teda Covid zrušil za 3 dni 6000 letov z cca 600 000. Covid teda zrušil celé 1% letov!!! 99% letov a teda cestujúcich docestovali podľa svojich plánov. Ale napriek tomu je z toho pomaly správa Vianoc,“ píše liberálny poslanec Marián Viskupič a na samý záver dodáva: „Nevyzerajú nejak takto práve hoaxy? Kúsok pravdy, zavádzajúca interpretácia a veľký dosah na vnímanie ľudí…“ Prirodzene, ako člen finančného výboru nemohol pri svojej kritike covidových obmedzení u nás obísť v ďalšom statuse ani pozatvárané gastro prevádzky, ubytovacie zariadenia či iné prevádzky. Podľa neho z nás majú v regióne všetci radosť, a ešte viac z peňazí, ktoré Slováci míňali za hranicami v  predvianočnom čase.

„Už pred Vianocami boli v Maďarsku otvorené aj kúpele, v Rakúsku lyžiarske svahy, v Čechách reštaurácie a trhy, v Poľsku takmer všetko. Pre radosť miestnych podnikateľov a našich turistov. Vírus nepozná hranice a ani EÚ (našťastie),“ konštatuje Viskupič a dodáva, že opatrenia treba prispôsobovať realite. „Prázdne Komárno a preplnený Komárom, dáva epidemiologicky menší zmysel, ako obe mestá s rozumnými opatreniami. Opäť sa raz nezadarilo a plač bol u nás doma v takmer všetkých sektoroch služieb cestovného, turistického ruchu a rekreácie, stravovania a ubytovania,“ prízvukuje liberálny poslanec, podľa ktorého sme vydržali Vianoce so zaťatými zubami.

Marián VISKUPIČ (SaS): Za povinné očkovanie nikdy nezahlasujem (rozhovor)

V zlepšujúcej sa situácii sú už obmedzenia aj pre neočkovaných neobhájiteľné

Na Slovensku boli ubytovacie zariadenia otvorené až od 25. decembra, aj to v obmedzených režimoch, pričom stravovanie bolo len na hoteli. Po 20:00 hod bola v podstate večierka, lebo máme stále zákaz vychádzania. „Turisti z cudzích krajín u nás takmer nie sú, naopak, mnoho Slovákov sa rekreuje v susedných krajinách. Držíme so zaťatými zubami, ale mnohí už aj s päsťami,“ upozorňuje Viskupič. Blíži sa navyše koniec roka. „Bilancovať nebude čo, iba zrátame straty. A to po X rokoch je takmer celý december sneh a bolo na čom lyžovať, bežkovať… Od pondelka 27. decembra sa nepodarilo obnoviť ani starý-dobrý, ani oklieštený COVID Automat. Slovensko veľmi pomaly uvoľňuje opatrenia ako keby sme mali stotisíce infikovaných. Slovensko však je na 1/5 počtu pozitívnych z vrcholu na prelome novembra/decembra a ďalej klesá,“ pokračuje v bilancovaní Marián Viskupič, podľa ktorého nebudeme mať veselý Silvester.

A to ani v okresoch, ktoré majú žolíkov, a ktoré majú výskyt vírusu na červenú farbu. „Som presvedčený, že ešte máme pár dní na to, aby sme nastavili rozumné pravidlá od budúceho pondelka od 3. januára:

– pre deti, ktoré budú už tretí týždeň doma a bez škôl – väčšina z nich nie je ani „P“, ani „OP“ a – nemôžu ani športovať

– pre gastro-turisticko-kultúrno- športovo-školské prevádzky – už len minimum zmysluplných obmedzení

– aby sa zrušili obmedzenia aj pre neočkovaných

V zlepšujúcej sa situácii sú už neobhájiteľné,“ konštatuje poslanec za SaS, ktorý sa sám osobne odmieta dať zaočkovať. Pri očakávanom ďalšom poklese počtov pacientov, pri poklese počtu pozitívne testovaných potrebuje Slovensko podľa Viskupiča konečne impulz na návrat k normálnemu životu.

Nezaočkovaný poslanec zo SaS: Stal som sa dezolátom a tupelom, zmieril som sa s tým

Financie potrebujeme venovať vzdelávaniu, športu, podpore zdravotníctva

„Aby ľudia mohli míňať a utrácať financie v našej ekonomike, aby podnikatelia mohli generovať tržby a nemuseli byť závislí od pomoci od štátu (žiadne kompenzácie nikdy nenahradia bežnú prevádzku) a aby sa prestal zadlžovať štát,“ vysvetľuje predseda Výboru pre financie a rozpočet v našom parlamente. Delta podľa Viskupiča ustúpila, a máme tiež veľmi pozitívne dáta z krajín, kde je Omikron dominantný. „Krajiny majú s Lobmedzeniami kvôli omicronu“ voľnejší život ako „Slovensko čakajúce na omicron“. Odborníci vymysleli Covid Automat, vieme merať mieru prítomnosti vírusu a vieme zakročiť, ak by sa situácia zvrátila,“ myslí si Viskupič a dodáva, že potrebujeme už sledovať len kritický parameter: hospitalizácie a prestať nekonečne testovať zdravých ľudí.

„Financie potrebujeme venovať vzdelávaniu, športu, podpore nášho zdravotníctva a nie na nákup PCR testov. Každý stojí 42 eur a ak ich urobíme denne viac ako 20-tisíc, tak ide o 1 milión eur, ktoré potrebujeme inde a nie vo vreckách testovacích firiem,“ píše rázne šéf parlamentného výboru pre financie a rozpočet. „Našou cestou musí byť návrat do normálu čím skôr a pokiaľ možno všade, kde je to možné. Nech sú nám susedné krajiny inšpiráciou. Sme poslední a nie je pravda, že oni všetci nie sú „normálni“,“ dodáva na samý záver statusu Marián Viskupič.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články