9.8 C
Nitra
sobota, 1 apríla, 2023

Vianočný tip: Výnimočná publikácia Poďme do Betlehema z Nitry

V Katedrálnom chráme-Bazilike sv. Emeráma v Nitre je umiestnený nový betlehem, ktorý pochádza z dielne umeleckého rezbára Georga Bergmeistera z Južného Tirolska.

Vianočný tip: Výnimočná publikácia Poďme do Betlehema z Nitry

V tejto súvislosti vychádza v tomto predvianočnom čase nová publikácia pod názvom „Poďme do Betlehema“, ktorá uvádza pohľady na toto vynikajúce a originálne figurálne dielo.

Tibor UJLACKÝ: Advent – očakávanie príchodu Ježiša Krista


Čitateľa zaujmú na úvodných stranách vyjadrenia juhotirolského rezbára, no aj postupy a vyznania rehoľnej sestry Veroniky Oreškovej z Rodiny Panny Márie, ktorá dotvorila dielo formou polychrómovania a pozlátenia postavičiek, používajúc precízne starobylé techniky.

Vianočný tip: Výnimočná publikácia Poďme do Betlehema z Nitry

Jadro knihy tvoria vianočné úvahy, ktoré sa viažu k jednotlivým betlehemským postavám. Publikácia je vhodným darčekom napr. pre vašich blízkych, ktorých chcete
potešiť a tiež môže byť ako forma odmeny pre tých, ktorí sa angažujú vo
farnosti.

Vianočný tip: Výnimočná publikácia Poďme do Betlehema z Nitry

Keďže kniha je už v tlači, môžete si ju objednať na e-mailovej adrese:
finance2@gmail.com. Knihu Vám do vianočných sviatkov doručíme.

ThDr. Tibor Ujlacký, PhD.: Ten, ktorý priniesol do Nitry fragmenty Berlínskeho múru

Cena bohato farebne ilustrovanej knihy na 176 stranách je 19,90 €. Betlehem je umiestnený v Pribinovej kaplnke v Katedrále – Bazilike svätého Emeráma. Vyrezal ho z dreva umelecký majster Georg Bergmeister zo St. Ulrichu/Ortisei (BZ) z Južného Tirolska v Taliansku, ktorý okrem iného zhotovil aj novú ambónu do Baziliky sv. Petra vo Vatikáne. Postavy následne vymaľovala a vyzlátila sr. Veronika Orešková z Rodiny Panny Márie. Dielo inštalovali v katedrále 24. decembra 2017.

Vianočný tip: Výnimočná publikácia Poďme do Betlehema z Nitry

Duchovná služba na Nitrianskom hrade

Do utorka 21. decembra 2021 bude v čase od 16.00 hod. do 18.00 hod.
Katedrálny chrám – Bazilika sv. Emeráma na Nitrianskom hrade otvorený pre individuálnu pastoráciu veriacich, v rámci ktorej bude k dispozícii kňaz vysluhovať sviatosť zmierenia a podávať Eucharistiu.

Okrem toho je katedrálny chrám otvorený a prístupný verejnosti k individuálnej
modlitbe denne od 9.00 do 12.00 hod. a od 13.00 do 16.00 hod. V tomto čase môžu veriaci požiadať aj o prijatie Eucharistie.

Počas sv. omší v nedele a vo sviatky o 7,00 hod a 9,00 hod je chrám prístupný len pre účastníkov bohoslužieb podľa aktuálnych protipandemických opatrení.
Areál hradu je prístupný verejnosti denne od 9,00 hod do 18,00 hod. Informácie o sviatočných vianočných bohoslužbách a možnosti účasti verejnosti na nich budú včas zverejnené.

(ujl)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články