-1 C
Nitra
streda, 19 januára, 2022

Veronika Tyhaničová: Deti sa ešte i teraz často pýtajú, či už ovečka papá

Nedávno som dostala zaujímavý balík. Prišli mi výkresy a maľované kamene detí, ktoré takto reagovali na moje rozprávky. Kontaktovala som teda pani Veroniku Tyhaničovú, ktorá s týmito deťmi pracuje ako dobrovoľník v rámci organizácie ZEM DETÍ – KOŠICE.  Dozvedela som sa tak viacej  o deťoch, organizácii, ale i o nej a jej práci.

Veronika Tyhaničová: Deti sa ešte i teraz často pýtajú, či už ovečka papá

Veronika, prečo ste sa rozhodli pracovať ako dobrovoľníčka v organizácii ZEM DETÍ a čo vám táto práca dáva?

Ako dobrovoľníčka pracujem už dlhé roky. Nemám vlastné deti, ani súrodencov. Deti sa tešia a ja mám skvelý relax. Keď odchádzam a dieťa mi povie: „Dávajte na seba pozor, mám Vás rád,“ je to krásne detské vysvedčenie pre mňa.

Ako funguje ZEM DETÍ – Košice, Barca?

Je to rodinný dom, v ktorom žije aktuálne 8 detí. Samozrejme v tomto zariadení rodinného typu sú deti pod dohľadom odborného personálu. Niektoré deti sú stále v kontakte s rodičmi.

Do tohto konkrétneho zariadenia chodím ešte len 3 mesiace. Chodievam však aj do iných zariadení.

Ak by som však chcela nejaké dieťa zobrať domov, napríklad na 2 dni, mohla by som tak urobiť len za veľmi prísnych podmienok.

Veronika Tyhaničová: Deti sa ešte i teraz často pýtajú, či už ovečka papá

Čo s deťmi robievate?

Spoločne sa učíme, pomáham pri stravovaní a robíme rôzne aktivity. Prvoradé sú povinnosti, čo sa samozrejme  nie každému páči….o) Pri učení využívam však často nejakú formu hry, aby nemali dojem že idú zo školy do školy.

Deti majú veľmi radi kreslenie a tvorenie.  Zbierame teda napríklad listy alebo gaštany, z čoho následne niečo vyrábame. Teraz sa napríklad zapájajú do súťaže v kreslení k Vianociam. Súťaž organizuje OZ pre viacero detských domovov.

Alebo ideme niekam na krátky výlet, sledujeme zvieratká. Kŕmime labute a kačky. Učím ich však, že chlieb a pečivo nie je najvhodnejšie. Preto odkladáme šupky z jablka, mrkvy a podobne.

Deti majú tiež veľmi radi šport. Je jedno aký.

Do redakcie sme dostali obrázky a kamene, ktoré deti maľovali  na rozprávky. Čítali si rozprávky sami? Ktorá sa im páčila najviac?

Väčšinou im čítam ja. A potom sa o rozprávkach rozprávame. Veľmi dlho „letela“ rozprávka o ovečke. Deti sa ešte i teraz často pýtajú, či už ovečka papá…:)

Veronika, dovoľte mi ešte raz poďakovať za pekné obrázky ako aj za Vašu skvelú prácu s deťmi.

Pozrite si obrázky detí, ktoré nám Veronika poslala.

Rozhovor pripravila Lucia Balagová

Napísať môžete aj Lucii na lucia.balagova@nitranoviny.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články