19.2 C
Nitra
utorok, 9 augusta, 2022

Väčšina poberateľov sirotských dôchodkov nemusí predložiť potvrdenie zo školy

Potvrdenie o návšteve školy väčšina študentov-poberateľov sirotského dôchodku nemusí predkladať. Informovala o tom hovorkyňa Sociálnej poisťovne (SP) Zuzana Dvoráková.
      „Väčšina študentov, ktorí poberajú sirotský dôchodok a pokračujú v štúdiu, nemá na začiatku školského roka voči SP žiadne oznamovacie povinnosti,“ uviedla hovorkyňa.
      Potvrdenie poberatelia sirotského dôchodku nemusia predkladať, pretože informáciu o tom, že naďalej pokračujú v štúdiu a sú zapísaní do ďalšieho ročníka, poskytne SP ministerstvo školstva cez elektronický informačný systém. V záujme skoršieho vyplatenia dávky však môže ktorýkoľvek študent potvrdenie o štúdiu SP predložiť.
      Výnimkou pri nepredkladaní potvrdenia sú študenti škôl, ktoré neposkytujú údaje ministerstvu školstva. Ide napríklad o školy patriace do pôsobnosti rezortov obrany a vnútra. Výnimkou sú tiež aj študenti-siroty, ktorí študujú v zahraničí.
      „Iná situácia je, ak študent štúdium v lete prerušil. Takýto študent prestáva byť od prerušenia štúdia nezaopatreným dieťaťom, a teda nemá nárok na výplatu sirotského dôchodku,“ dodala hovorkyňa s tým, že vyplácanie sirotského dôchodku sa obnoví opäť až po začatí štúdia, po predložení žiadosti o pokračovanie vo výplate sirotského dôchodku spolu s potvrdením o návšteve školy.
      Dvoráková doplnila, že za ukončenie štúdia sa pri vysokoškolákoch považuje termín štátnej záverečnej skúšky, pri stredoškolákoch je to posledný deň letných prázdnin v záverečnom roku štúdia. Ukončením štúdia sa končí nárok na výplatu sirotského dôchodku.
      Ak študent ukončil bakalárske štúdium a chce pokračovať v magisterskom, termín ukončenia štúdia je aj termín bakalárskej skúšky. „Následne po začiatku magisterského štúdia predloží žiadosť o uvoľnenie výplaty sirotského dôchodku a priloží k nej potvrdenie o štúdiu,“ dodala hovorkyňa. SP študentovi opäť začne sirotský dôchodok vyplácať a doplatí mu ho aj za obdobie júl a august.
      Ku koncu júla 2021 SP vyplácala celkovo 17.938 sirotských dôchodkov s priemernou výškou 145 eur.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články