12 C
Nitra
streda, 28 septembra, 2022

V Tatranskej Polianke doliečovali takmer 800 pacientov po COVID-19

Takmer 800 pacientov po strednom až ťažkom ochorení COVID-19 doposiaľ doliečovali v Sanatóriu Dr. Guhra v Tatranskej Polianke. TASR o tom za sanatórium informovala Adriana Saturyová s tým, že štúdia, ktorú zrealizovali na vzorke 200 pacientov s postcovidovým syndrómom, potvrdila úspešnosť liečby.

Slováci absolvovali liečbu v tunajšom zariadení v časovom rozmedzí od dvoch do šiestich mesiacov po prekonaní ochorenia COVID-19. Priemerný vek sledovaných pacientov bol 56 rokov. „Percentuálne tvorili o niečo väčšiu skupinu ženy. Väčšina pacientov, ktorých špecialisti na respiračnú fyzioterapiu sledovali, mala nadváhu alebo ľahšiu obezitu,“ spresnila s tým, že štvrtina zo sledovaných pacientov zároveň trpela úzkostnými stavmi. Najväčším problémom po poškodených pľúcach bola najmä pretrvávajúca únava a dýchavičnosť už pri miernej námahe.

V Tatranskej Polianke doliečovali takmer 800 pacientov po COVID-19
Foto: vodnesvety.sk NN

Špecializovaná liečba postcovidových pacientov v klimatických kúpeľoch vo vysokohorskom prostredí sa podľa Saturyovej ukázala ako efektná aj na rozboroch krvi, ktoré po troch týždňoch pobytu v sanatóriu vykazovali výrazne kvalitnejšie okysličenie tkanív. „Najdôležitejším výsledkom však bolo pozitívne sebahodnotenie pacientov po absolvovaní liečby a vedomie, že komplikovaný (ťažký) priebeh ochorenia COVID-19 nemusí zanechať trvalé následky na zdraví človeka, pokiaľ sa venuje dostatočná pozornosť aj následnej zdravotnej starostlivosti,“ dodala Saturyová.

Sanatórium v Tatranskej Polianke je jediným špecializovaným Strediskom respiračnej fyzioterapie na Slovensku, navštevujú ho napríklad pacienti s bronchiálnou astmou, chronickou obštrukčnou chorobou pľúc a podobne. Od roku 2021 toto zariadenie rozšírilo svoju ústavnú a kúpeľnú liečbu aj o liečbu pacientov s postcovidovým syndrómom. Jeho špecialisti sú zároveň autormi odporúčaní liečebných postupov pre starostlivosť o postcovidových pacientov, ktoré schválilo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články