20.4 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

V marci má voliť nového ombudsmana, Márii Patakyovej sa končí funkčné obdobie

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú na marcovej schôdzi voliť nového verejného ochranu práv. Súčasnej ombudsmanke Márii Patakyovej sa končí funkčné obdobie 29. marca. Návrhy na kandidátov treba podať do 25. februára.

Vyplýva to z rozhodnutia predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), zverejneného na webe NR SR. Marcová schôdza sa začína 15. marca.
      Verejného ochrancu práv volí parlament na päť rokov z kandidátov, ktorých navrhne najmenej 15 poslancov. Za ombudsmana možno zvoliť občana SR, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a „jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať“. Verejný ochranca práv nesmie byť členom politickej strany ani hnutia.

Verejný ochranca práv je nezávislý orgán SR. Poslaním tejto inštitúcie je chrániť základné práva a slobody občanov pred orgánmi verejnej správy, teda napríklad úradmi, zdravotnou či Sociálnou poisťovňou. Úlohou ombudsmana je upozorňovať na porušovanie práv a žiadať o nápravu.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články