15.9 C
Nitra
utorok, 27 septembra, 2022

V Izraeli bolo v januári potvrdených viac prípadov covidu ako za celý minulý rok

Počet pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 v Izraeli prvýkrát po takmer roku stúpol nad 1000, oznámilo v sobotu večer tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Informovala o tom agentúra DPA.
      

Hospitalizovaných je podľa neho dovedna 1010 pacientov infikovaných koronavírusom s ťažkým priebehom. Doterajší rekord zaznamenali v januári 2021, kedy počet ťažko chorých pacientov s covidom predstavoval 1200. Izraelské nemocnice sa v súčasnosti sťažujú na vysokú mieru zaťaženia, a to aj v dôsledku výrazného nárastu počtu pacientov s chrípkou v porovnaní s minulým rokom.
      

Súčasne však zaznamenali prvý náznak toho, že vlna vysoko nákazlivého koronavírusového variantu omikron by v Izraeli mohla postupne utíchať. V piatok zaznamenali dovedna 53.000 nových prípadov nákazy, pričom pred týždňom sa počet nových infekcií v krajine pohyboval okolo viac než 85.000, čo bol vrchol od začiatku pandémie, píše DPA. Ako uviedol expert v oblasti bioinformatiky Eran Segal z Weizmannovho vedeckého inštitútu v Rechovote, existujú predpoklady, že Izrael má vrchol vlny šírenia omikronu už za sebou, uviedli izraelské médiá.

Počty prípadov covidu stúpli

V Izraeli bolo v januári potvrdených viac prípadov covidu ako za celý minulý rok. Vyplýva to zo štatistiky Národného centra pre informovanie o koronavíre, priniesli informáciu novinky.cz.

Podľa nej sa vlani v deväťmiliónovom štáte potvrdilo 960 500 infekcií, zatiaľ čo od začiatku roka do stredy ich bolo 1,16 milióna.
Nárast je pripočítaný vysoko nákazlivej variante omikrón. V uplynulom týždni sa preukázala nákaza u 520-tisíc Izraelčanov, odborníci pritom predpokladajú, že skutočné počty budú až trikrát vyššie.

Nemocnice majú teraz obsadených 82 percent lôžok a viac ako 9800 zdravotníkov v izolácii či karanténe. Hospitalizovaných je takmer 2500 pacientov s covidom, 946 z nich je vo vážnom stave, čo je asi trikrát viac ako pred dvoma týždňami. Kyslík potrebuje 213 z nich, pľúcnu ventiláciu 18.

Na scéne je Novavax

Izrael medzitým oznámil, že uzavrel kontrakt na nákup piatich miliónov dávok protikoronavírových vakcín firmy Novavax. Ide o látku založenú na klasickej proteínovej technológii. Doteraz používali len vakcíny Pfizer a Modernu, obe mRNA,
Časť vakcíny od Novavaxu sa vyrába v závode v Bohumili pri Kostelke nad Čiernymi lesmi, ďalšie zložky dodáva Švédsko a kompletizuje sa v Nemecku.

Zdroj: TASR/ novinky.cz

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články