23.7 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

V historickom centre mesta Banská Štiavnica sa uskutoční Deň čistenia odkvapov

Banská Štiavnica (TASR) – V historickom centre mesta Banská Štiavnica sa v sobotu 3. júla uskutoční Deň čistenia odkvapov, vlastníci a správcovia pamiatok sa naň musia vopred zaregistrovať. TASR o tom informoval Branislav Rezník, vedúci Odboru preventívnej údržby pamiatok Pamiatkového úradu SR.
      „Počas prvej júlovej soboty budú inšpektori pamiatok čistiť odkvapové žľaby a kontrolovať aj iné časti strešných konštrukcií na nehnuteľných pamiatkach. Zároveň budú počas celého dňa poskytovať bezplatné poradenstvo a konzultácie o problémoch historických stavieb,“ priblížil Rezník s tým, že pre tento účel postavia pamiatkari svoj stánok priamo na Námestí svätej Trojice.
      V rámci podujatia sú pripravené i prehliadky špeciálnych pojazdných dielní, ukážky zlaňovacích techník či vybavenia. Pamiatkový úrad pripomína, že vlastníci a správcovia historických stavieb sa v prípade záujmu potrebujú vopred zaregistrovať na webovej stránke www.promonumenta.sk.
      Deň čistenia odkvapov je súčasťou projektu Pro Monumenta II, ktorého hlavným cieľom je propagácia kontinuálnej preventívnej údržby pamiatok. V minulom roku sa podujatie uskutočnilo v Skalici, tento rok okrem Banskej Štiavnice zavíta 12-členný tím inšpektorov aj do Kežmarku a Levoče. Projekt je podporený z finančného mechanizmu krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórska.

Foto: litcentrum.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články