8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

V Bratislave zomrel akademický sochár Stanislav Mikuš

Po krátkej ťažkej chorobe zomrel 7. decembra v Bratislave akademický sochár Stanislav Mikuš. Bol autorom pomníkových diel k cyrilo-metodskému odkazu i viacerých portrétov národných dejateľov. Napomáhal tiež pamiatkovej obnove pamätníkov k protifašistickým podnetom. Pôsobil aj ako predseda Dozorného výboru Výtvarného odboru Matice slovenskej. TASR o tom informoval Ladislav Skrak, predseda Výtvarného odboru Matice slovenskej.
      Stanislav Mikuš realizoval rozsiahly súbor sochárskych diel v architektúre, v oblasti pomníkovej a pamätníkovej tvorby, ako aj v oblasti voľnej tvorby, s osobitným dôrazom na figurálne ženské torzo, akt, respektíve kompozíciu. Venoval sa tiež netradičným vrstveniam dekoratívneho sochárstva, úžitkovým aspektom voľnej sochárskej tvorby určenej do záhradného prostredia a tiež interiérovej dekoratívnej sochárskej tvorbe v oblasti skla, keramiky, v bronze, v kameni či v kujných a liatych materiáloch.
      Sochárska portrétová a pamätníková tvorba bola venovaná národným dejateľom, matičiarskym tradíciám a hnutiu. Významné sú aj iniciatívy vo vzťahu k sakrálnym témam, jeho tvorba načiera do tradícií vrátane kresťanskej. Dlhé roky pracoval na monumentálnom zavŕšení súboru diel, na soche Krista, ktorú mal vytvoriť k výročiu návštevy Jána Pavla II. v Petržalke. Jedno z takýchto diel k téme mu dokonca ukradli a dodnes chýba.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články