15.9 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Už povstali aj Česi. Odmietajú povinné očkovanie: Hanba vláde! Gestapo! Máme toho dosť! Slobodu! Volali protestujúci mohutne (VIDEÁ)

To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo, spieva sa v našej hymne, lenže ako sa zdá, Slováci tvrdo spia aj naďalej. Kým v ostatných krajinách sú mohutné demonštrácie proti povinnému očkovaniu, u nás – NIČ!

Povinné očkovanie proti koronavírusu experimentálnymi vakcínami naberá stále reálnejšie kontúry v mnohých štátoch Európskej únie. Búria sa proti nemu nielen v Holandsku, Francúzsku, Taliansku či vo Švajčiarsku, ale i v susednom Rakúsku a najnovšie aj v Česku. Len to Slovensko naše zatiaľ tvrdo spí. Ako to vyzeralo v nedeľu na demonštrácii proti povinnému očkovaniu ukázal vo videu nielen profil Otevřeme Česko – Chcípl pes, ale aj Petr Exza či portál tv.idnes.cz.

Ohrozených chráňme, chorých liečme a zdravých nechajme žiť!

V sobotu protestovala v pražských Vinohradoch proti povinnému očkovaniu, ale aj očkovaniu zdravých ľudí a protipandemickým opatreniam ako takým i paralelná lekárska komora. „Nemocnice sú plné preto, lebo tá vakcína nefunguje. Keby totiž fungovala, tak ako nám hovorili, že kto si dá jednu alebo dve dávky, tak nikto neonemocnie, a nikto nemôže nikoho nakaziť. A ono to tak nieje, takže teraz jednu skupinu ľudí mainstream presvedčuje aby sa zaočkovali, aby neonemocneli a neboli nákazliví, a dostali takzvanú bezpečnosť a bezinfekčnosť, no a druhú skupinu presvedčujú, že tá vakcína zoslabla, nefunguje, a tak aby sa dali zaočkovať tretíkrát, štvrtýkrát, piaty či šiestykrát. Moje hlavné heslo je, že ešte žiadny lekár ani žiadny pacient ma za to ani nemlátil a ani mi nenadával. Hlavné heslo je, a v tom je obsiahnuté úplne všetko – ohrozených chrániť, chorých liečiť a zdravých nechať žiť. To je celé,“ povedal pred ľuďmi lekár Miroslav Havrda.

Na lekárov chcela apelovať aj molekulárna genetička Soňa Peková. „Pokiaľ majú lekári pocit, že tie vakcíny sú úplne v poriadku, alebo pokiaľ majú zo svojej skúsenosti nejakú neblahú skúsenosť, že pacientovi sa priťažili, ublížilo alebo sa niečo stalo, tak nech to zvážia. Tá lavína sa už valí a tá presila je obrovská a organizovaná, ale bude to na nás lekároch aby sme to zadržali,“ pridala Peklová. Na druhý deň, v nedeľu, sa Prahou ozývali mohutné pokriky – Hanba vláde! Gestapo! Máme toho dosť! Slobodu! či Bude nám lepšie, ktoré volali pochodujúci protestujúci. Tých sa, podľa niektorých českých médií, na proteste proti povinnému očkovaniu experimentálnymi vakcínami, ale tiež protipandemickým opatreniam, zúčastnilo asi 4 až 5-tisíc ľudí.

Nenúťte nám vakcínu a zastavte bezdôvodnú segregáciu zdravých

Povinné očkovanie proti Covidu pre vybrané profesie a ľudí nad 60 rokov zaviedla od marca budúceho roku dosluhujúca vláda premiéra Andreja Babiša. Zástupcovia novo nastupujúcej vlády už ale oznámili, že plošnú povinnosť očkovania podľa veku zrušia. Demonštráciu na Václavskom námestí zahájila pieseň Karla Kryla a prejav predsedu iniciatívy Chcípl pes Jakuba Olberta, ktorý prítomných privítal „na ostrovčeku slobody“. Ďalší rečníci spomínali okrem kritiky plánu na povinné očkovanie aj problémy, do ktorých sa kvôli protiepidemickým opatreniam dostali živnostníci. 

Poukazovali tiež na možný odchod policajtov či príslušníkov hasičského zboru zo služby, pokiaľ bude očkovanie pre tieto profesie povinné. Po asi hodine sa demonštrujúci vydali z Václavského námestia na úrad vlády. Sprievod ľudí nesúcich vlajky a transparenty došiel k sídlu vlády v Strakovej akadémii, pred ktorou ľudia skandovali heslá ako Hanba vláde, Bodka pasci, ale aj Bráňme deti pred svojvôľou štátu, Nenúťte nám vakcínu či Zastavte tú bezdôvodnú segregáciu zdravých prirodzenou imunitou. Sprievod skončil spevom hymny na Hradčanskom námestí.

https://www.facebook.com/petr.kaci/videos/448022046720584

Každý občan má právo sa rozhodnúť, či sa nechá očkovať

V prvom prejave zaznela kritika ministra zdravotníctva v demisii Adama Vojtecha a na javisku postupne vystúpili lekár, opatrovateľka, dobrovoľný hasič či strážnik mestskej polície zo stredočeského mesta. Zaznela tiež kritika budúcej vlády Víta Rakúšana, ktorý má byť ministrom vnútra. Ten vyzval na udeľovanie pokút za nedodržiavanie opatrení. Rečníci upozornili, že nechcú, aby sa ľudia rozdeľovali na očkovaných a neočkovaných. „Červená línia bola prekročená, keď vláda rozdelila ľudí na poslušných a neposlušných,“ uviedol jeden z demonštrantov. Súčasťou protestu boli dva petičné stánky – proti povinnému očkovaniu (v tejto chvíli má takmer 40 tisíc podpisov) a proti vymenovaniu Rakúšana a Kupku ministrami (1 483 podpisov). 

Demonštrujúci po pätnástej hodine vyrazili smerom na Priekopy a postupne zamierili k úradu vlády a na Pražský hrad. Skandovali heslá ako „slobodu“, „Máme toho dosť“, „Vojtechu do lochu“, či „Hanba vláde“. Predseda iniciatívy Jakub Olbert a podpredseda Jiří Janeček napísali: „My, občania Českej republiky žiadame, aby vláda dodržiavala Ústavu a ani v mene tzv. vyššieho blaha ju nikdy neporušovala! Každý občan má právo sa rozhodnúť, či sa nechá očkovať, alebo nenechá očkovať proti Covid-19! Nie sme proti dobrovoľnému očkovaniu, sme iba proti povinnému, ktoré sa tu snaží zaviesť vláda s podporou parlamentu.“ Obaja dodali, že im ide o relevantné informácie od odborníkov, na základe ktorých sa majú mať občania právo rozhodnúť sa. Vláda podľa nich využíva korupčné a vydieračské nástroje. 

Už povstali aj Česi. Odmietajú povinné očkovanie: Hanba vláde! Gestapo! Máme toho dosť! Slobodu! Volali protestujúci mohutne (VIDEÁ)
V Prahe v nedeľu protestovali proti povinnej vakcinácii a protipandemickým opatreniam vlády tisícky ľudí. Nechýbali medzi nimi ani hasiči, ošetrovateľky či lekári. Zdroj: FB / Petr Exza

Tvrdý výrok v súvislosti s protipandemickými opatreniami

Druhá petícia sa týka protestu proti nominácia Víta Rakúšana do vlády. Janeček s Olbertom nesúhlasia s jeho výrokmi súvisiacimi s proticovidovými opatreniami, ako sú vraj prísnejšie vymáhanie opatrení a udeľovanie pokút. Nastupujúcej vláde podľa svojich slov neveria, že bude chcieť zlepšiť prístup k podnikateľom a živnostníkom lepší. Martinovi Kupkovi iniciatíva vyčíta výrok v súvislosti s protipandemickými opatreniami „Ľudia sa musia podvoliť“, ktorý podľa nich povedal v Ľudových novinách. Právny zástupca Kupku podal predžalobnú výzvu kde tvrdí, že Kupka takéto slová nepoužil, že tak znel iba názov časti článku, na ktorý on nemal vplyv. Iniciatíva navyše tvrdí, že sa Kupka pustil do boja s mimoparlamentnou opozíciou. 

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články