3.9 C
Nitra
piatok, 28 januára, 2022

ÚRSO: Odberatelia hľadajú lacnejší plyn, dodávateľov menia čoraz častejšie

Počet odberateľov plynu, ktorí menia svojho dodávateľa už niekoľko rokov, narastá. Najmä pri odberateľoch, ktorí nepodliehajú cenovej regulácii, je jednoznačným dôvodom snaha o vyrokovanie lepšej ceny za dodávku plynu u nového dodávateľa, uviedol vo svojej výročnej správe Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). V medziročnom porovnaní rokov 2020 a 2019 eviduje úrad v tomto segmente takmer dvojnásobný počet zmien dodávateľa plynu.
      Spolu podľa ÚRSO zmenilo vlani dodávateľa 54.231 odberateľov plynu, z toho 657 stredných a veľkých odberateľov, 5093 maloodberateľov a 48.481 domácností. V roku 2019 menilo dodávateľa plynu spolu 52.061 odberateľov a v roku 2018 iba 41.777 firiem a obyvateľov.
      Najväčší trhový podiel v dodávkach plynu mal vlani vo všetkých kategóriách odberateľov Slovenský plynárenský priemysel (SPP) s viac ako 56-percentným podielom. Do prvej päťky dodávateľov plynu koncovým odberateľom sa pri porovnaní ich trhového podielu dostal aj spoločnosti Inogy Slovensko, MET Slovakia, ZSE Energia a Elgas.
      Zraniteľným odberateľom plynu – domácnostiam -dodávalo vlani plyn 16 dodávateľov s celoslovenskou pôsobnosťou, kde sa do prvej päťky dodávateľov okrem SPP, ZSE Energia a Inogy Slovensko dostal aj Stredoslovenská energetika a Slovakia Energy.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články