15.9 C
Nitra
utorok, 27 septembra, 2022

Úprimná výzva lekára špecialistu k všeobecným lekárom: Neprestávajte pacientom predpisovať lieky, nikto vás nepotrestá

Všeobecní lekári po novom nemôžu predpisovať lieky na odporúčanie lekára špecialistu. 

Upozorňuje na to Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP), ktorý novú legislatívu kritizuje. Negatívne vníma najmä fakt, že odborníci ani pacienti neboli o pripravovaných zmenách informovaní a nemohli sa na ne pripraviť. V tejto súvislosti vyzýva Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR k prehodnoteniu uvedenia novely do praxe a k spoločnému hľadaniu kompromisného riešenia.

KONIEC pandémie ťažkého priebehu covidu? MUDr. Slavomír Šuch tvrdí, že zlé časy skončili

Čo sa po zavedení tejto zmeny deje, vyjadril krátko lekár MUDr. Slavomír Šuch. Ten sa rozhodol vyzvať kolegov, všeobecných lekárov, aby pacientom neprestávali predpisovať lieky, pretože vo vlastnej praxi zistil, že sa už mnohí nedostali k svojim liekom, ktoré im špecialisti naordinovali.

„Zmätočný návrh o zákaze predpisovania liekov v ambulanciách praktických lekárov pochádza z dielne OľaNO. Prajú si zrejme dramaticky a rýchlo znížiť terapeutickú adherenciu, complianciu, radikálne znížiť spotrebu liekov a chcú nás vidieť chorých, prípadne mŕtvych. Za ušetrené peniaze za nepredpísané lieky by mohli zasa zorganizovať dajakú lotériu, alebo prikúpiť dôchodcom ku tabletom ešte kolieskové korčule, skateboardy a trampolíny,“ nekompromisne kritizuje lekár súčasnú situáciu.

Prečítajte si jeho úprimnú snahu o záchranu pacienta.

Úprimná výzva lekára špecialistu k všeobecným lekárom: Neprestávajte pacientom predpisovať lieky, nikto vás nepotrestá
Snímačka e-karty s ID lekára, vďaka čomu sa dajú predpisovať e-recepty.

Vďaka zavedeniu tohto aparátu do života (vďaka ministrovi Druckerovi) dodnes tisíce pacientov na Slovensku nemuseli pre každý recept chodiť osobne k lekárovi.

Narýchlo zbúchaná účelová novelizácia zákona zamiešala kartami ( „vďaka“ exministrovi Krajčímu a MUDr. Palúškovej), a napriek e – receptom je dnes pre starších a chorých obtiažne dostať sa k svojim liekom.

Posledné služby, ktoré som strávil na urgentoch nemocníc, priniesli množstvo pacientov, ktorí sa nedostali ku svojim liekom na tlak, srdce a odvodnenie a skončili po pár dňoch v akútne zhoršenom stave na urgente, niektorí z nich aj v nemocnici.

MUDr. Eva Goncalvesová: Kto bude predpisovať pacientom lieky? Vinníci budú jasní, opäť „neochotní“ lekári

Prosím všetkých všeobecných lekárov, ktorí nekompromisne a striktne využívajú možnosť odmietnuť predpísať lieky ordinované špecialistami, aby sa zľutovali nad svojimi pacientami a vydávali im recepty ako doteraz.

Je isté, že ich nikto nebude za to postihovať a je isté, že ľudskosť a empatia musí ísť nad rámec suchého výkladu paragrafov, zvlášť, keď ani táto legislatívna zmena nezakazuje všeobecným lekárom pokračovať v žiadnej z doterajších právomocí z predpisovania liekov.

MUDr. Marián Šóth: Ak budú musieť pacienti lieky zháňať u špecialistov, zhorší sa ich dostupnosť

Zmena im len umožňuje lieky nepredpísať a odkázať pacienta na špecialistu. Tak isto, ako je to pri odberoch laboratórnych vyšetrení, odosielaní ku špecialistom a ostatnej starostlivosti, z ktorej im legislatívne usmernenia a úpravy umožňujú sa vyzuť a presunúť ju ku špecialistom, ale zároveň sú oprávnení aj tento typ zdravotnej starostlivosti poskytovať, čoho dôkazom sú aj stovky starostlivých, obetavých svojej práci a pacientom oddaných všeobecných lekárov.

Týmto všetkým lekárom ďakujem, aj za svojich pacientov, dožívajúcich svoju jeseň života v zabehnutých koľajach, ktorých sviečku môže sfúknuť hocijaká nedomyslená zmena systému.

MUDr. Slavomír Šuch, internista a lekár urgentu s 32 ročnou praxou

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články