-2.4 C
Nitra
nedeľa, 23 januára, 2022

Úpravu spornej časti Trestného poriadku má pripraviť pracovná skupina

Úpravou spornej časti Trestného poriadku, vďaka ktorej môže generálny prokurátor zrušiť rozhodnutie v prípravnom konaní, sa bude zaoberať pracovná skupina. Tvoriť ju majú zástupcovia koaličných strán, ako aj odborníci na trestné právo. Dohodli sa na tom lídri na štvrtkovej (2. 9.) koaličnej rade. Návrhy na zmeny by mala pracovná skupina priniesť už na najbližšiu koaličnú radu, ktorá má byť v pondelok (6. 9.). Úpravy by sa mali pripraviť na základe programového vyhlásenia vlády.
      „Má byť vytvorená pracovná skupina, ktorá preskúma možnosti úpravy a s možnosťami bude informovať na koaličnej rade, ktorá ďalej rozhodne o postupe,“ povedal pre TASR predseda Sme rodina a parlamentu Boris Kollár. Pracovnú skupinu má viesť ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), každá strana má do nej nominovať maximálne dvoch členov.
      Premiér Eduard Heger (OĽANO) reagoval, že pracovná skupina vznikla, pretože treba verejnosti priniesť odpovede na otázku, ktorú prinieslo rozhodnutie generálnej prokuratúry. Skupina bude mať podľa neho odborný charakter. „Očakávame, že už v pondelok na koaličnej rade by mohla priniesť prvé závery zo svojich rokovaní,“ povedal premiér v stanovisku.
      Pracovná skupina má preskúmať zúženie paragrafu 363 Trestného poriadku a dodržiavanie princípu zákonnosti trestného konania. Vládny kabinet sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazal, že bude „dôsledne trvať na dodržiavaní zákazu negatívnych pokynov a okrem iného v tejto súvislosti preskúma zúženie právnej úpravy paragrafu 363 Trestného poriadku tak, aby zodpovedala jej pôvodnému zmyslu“.
      „Na koaličnej rade bola táto téma prediskutovaná na politickej úrovni, úlohou pracovnej skupiny by malo byť posúdiť tento zámer z odborného hľadiska a pripraviť návrh riešenia, ktorý predloží koaličnej rade,“ priblížil pre TASR poslanec parlamentu Ondrej Dostál (SaS). „Plán je, že k záveru by sa malo dospieť v horizonte dní, prípadne niekoľko málo týždňov, nie mesiacov,“ doplnil.
      Pracovná skupina by sa mala zaoberať aj posilnením prvkov kontroly zákonnosti postupov orgánov činných v trestnom konaní (OČTK) v rámci trestného konania. „Cieľom tohto postupu je posilnenie ochrany zákonnosti v rámci trestného konania a rovnako zvýšenie dôvery verejnosti v nezávislosť postupov OČTK,“ uviedli koaličné strany v spoločnom stanovisku.
      V prvej fáze by mali byť súčasťou pracovnej skupiny maximálne dvaja zástupcovia každej koaličnej strany. „Aby sme sa pokúsili vyjasniť si pozície a nájsť spoločný postoj v rámci vládnej koalície,“ vysvetlil Dostál s tým, že ak dôjde k nejakej dohode, návrh zrejme prediskutujú aj s prokuratúrou a odbornou verejnosťou. Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) povedal, že súčasťou pracovnej skupiny majú byť aj odborníci na trestné právo.
      Viacerí predstavitelia koalície hovoria o úprave, respektíve zúžení paragrafu, ktorý dáva možnosť Generálnej prokuratúre (GP) SR zrušiť obvinenie či trestné stíhanie. Zmeny by podľa Kolíkovej mali byť súčasťou plánovanej novelizácie.
      Paragraf využila GP SR pri zrušení obvinení voči exriaditeľovi Slovenskej informačnej služby Vladimírovi Pčolinskému. Šéf prokurátorov Maroš Žilinka reagoval, že ak nebude mať generálny prokurátor možnosť zrušiť právoplatné rozhodnutie prokurátora alebo policajta, stane sa z neho štatista. Generálny prokurátor musí mať podľa neho právo rozhodnúť, ak došlo k porušeniu zákona.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články