23.7 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

UPCYCLING: Trend mladých, ako sa dopracovať k módnym vychytávkam

Trendy v dnešnej spoločnosti sa menia takmer rýchlosťou svetla a mnohí z nás už strácajú nádej, že niekedy pôjdu s dobou. Našťastie, je tu  spôsob, ako sa dopracovať k modernému oblečeniu alebo nábytku bez toho, aby sme zaťažili našu peňaženku a životné prostredie. Tento spôsob sa nazýva Upcycling.

UPCYCLING: Trend mladých, ako sa dopracovať k módnym vychytávkam
foto: freepick

Upcycling, v doslovnom slovenskom preklade upcyklácia, je určený hlavne pre kreatívne zmýšľajúcich ľudí a pre šikovné ruky. Ide o proces, v ktorom sa stará nepotrebná vec zmení na niečo kvalitnejšie, lepšie a stane sa znovu užitočnou.

Upcycling je v súčasnosti veľmi obľúbený aj medzi mladou generáciou, ktorá kupuje množstvo oblečenia z druhej ruky a po nociach ho prešíva na svoje vysnívané módne kúsky. Takto veľa mladých módnych nadšencov dostane k jedinečným kúskom  oblečenia bez toho, aby zaň museli platiť horibilné sumy peňazí. Na sociálnych sieťach ako YouTube alebo Tik-Tok je možné nájsť tutoriály od výmyslu sveta, ktoré pomáhajú začiatočníkom pri procese upcyclingu.

UPCYCLING: Trend mladých, ako sa dopracovať k módnym vychytávkam
 compactorompactormanagementcompany.com

Upcycling je populárny aj v nábytkárstve. Veľa ľudí túži po starodávne vyzerajúcom nábytku, ale v obyčajných obchodoch s nábytkom ich už prestali predávať. Presne v takýchto momentoch nastupuje upcycling. Skúsení stolári, čalúnnici alebo iní remeselníci vyhľadajú starý nábytok, kúpia ho a vylepšia, tak, že vyzerá ako nový. Na Slovensku, bohužiaľ, upcycling v tejto oblasti veľmi rozšírený nie je, ale v susednom Rakúsku existujú firmy a predajne venujúce sa výhradne upcyclingu.

UPCYCLING: Trend mladých, ako sa dopracovať k módnym vychytávkam
foto. freepick

Upcycling je často porovnávaný aj s recykláciou, ale existuje medzi nimi veľa rozdielov. Tým hlavným je fakt, že počas recyklácie sa pôvodný výrobok úplne zničí a pretvorí sa na niečo nové. Upcycling je v tomto iný, výrobky vôbec neničí, iba ich pretvára, pôvodný výrobok je stále rozpoznateľný.

UPCYCLING: Trend mladých, ako sa dopracovať k módnym vychytávkam
buzzfeed.com

Celý proces upcyclingu znie veľmi povedome, možno aj preto, že upcycling nie je nová vec, ale len nový pojem. O možnostiach využitia starého nábytku alebo oblečenia je však potrebné hovoriť, pretože naša spotreba každým dňom nezadržateľne rastie a hŕby využiteľného nábytku a oblečenia končia na skládkach.

Hilda Pomalková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články