18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Ukrajina: Ráno, do ktorého by sme sa nechceli zobudiť

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil správy o niekoľkých ruských raketových útokoch, ktoré v piatok ráno zasiahli ukrajinské hlavné mesto.

V Kyjeve žije aj najbližšia rodina mojej kamarátky Svetlany. Tá našla pred rokmi nový domov práve u nás, v Nitre.

„Je to strašné, čo sa tam deje, ľudia z mesta utekajú na dediny. Podarilo sa to našťastie aj mojim sestrám, no v meste zostala moja neter Maša. Nemajú auto, a hoci si kúpili lístky na vlak, aby sa dostali aspoň na hranice so Slovenskom, nevedia, či sa im to podarí.“

Ukrajina: Ráno, do ktorého by sme sa nechceli zobudiť
Ráno v Kyjeve.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba prirovnal tieto útoky k útoku nacistického Nemecka z roku 1941 na Kyjev. TASR o tom informuje na základe správ televízie CNN a agentúry DPA.

Ukrajina: Ráno, do ktorého by sme sa nechceli zobudiť
Na snímke pohľad na zničený súkromný dom po ostreľovaní ruskej armády v Kyjeve vo štvrtok 24. februára 2022. Ruské jednotky spustili očakávaný útok na Ukrajinu. Vo štvrtok pred úsvitom bolo počuť výbuchy v ukrajinských mestách – Kyjev, Charkov a Odesa. Svetoví lídri kritizovali začiatok ruskej invázie, ktorá by mohla spôsobiť obrovské straty na životoch a zvrhnúť demokraticky zvolenú ukrajinskú vládu. FOTO TASR/AP  


      Zelenskyj uviedol, že k útokom na Kyjev prišlo okolo 4.00 h miestneho času, pričom ukrajinskej armáde sa podarilo zastaviť postup ruských vojakov.
      „Strašné raketové útoky mierili na Kyjev. Naposledy naše hlavné mesto zažilo niečo podobné v roku 1941, keď ho napadlo nacistické Nemecko. Ukrajina toto zlo (vtedy) porazila a porazí ho aj teraz,“ napísal Kuleba na sociálnu sieť Twitter.

Video: Христина Стець
      

Americký minister obrany Lloyd Austin uviedol podľa denníka The Guardian v noci na piatok počas telefonátu s americkými zákonodarcami, že ruské mechanizované jednotky vstúpil z Bieloruska na územie Ukrajiny a nachádzajú sa len približne 32 kilometrov od Kyjeva.

Ukrajina: Ráno, do ktorého by sme sa nechceli zobudiť
Ľudia nastupujú na vlak do Kyjeva v meste Kramatorsk v Doneckej oblasti na Ukrajine vo štvrtok 24. februára 2022 v Kyjeve. Ruské jednotky spustili očakávaný útok na Ukrajinu. Vo štvrtok pred úsvitom bolo počuť výbuchy v ukrajinských mestách – Kyjev, Charkov a Odesa. Svetoví lídri kritizovali začiatok ruskej invázie, ktorá by mohla spôsobiť obrovské straty na životoch a zvrhnúť demokraticky zvolenú ukrajinskú vládu. FOTO TASR/AP


      Ukrajinská pohraničná služba okrem toho v piatok ráno informovala aj o útoku na ukrajinské pozície pri hraniciach v Záporožskej oblasti na juhovýchode krajiny, pri ktorom zahynulo niekoľko ľudí.
      Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v skorých ranných hodinách oznámil, že spúšťa rozsiahlu vojenskú operáciu na Ukrajine. Ruské jednotky zaútočili na viacerých miestach na ukrajinskom území.

Zdroj: TASR, Hena Durovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články