3.2 C
Nitra
streda, 1 decembra, 2021

Tyran z Vinodolu: deťom vytrhával pinzetou nechty

Susedia vraj nič nepočuli, nevideli. Aj napriek tomu sa však vo Vinodole, v dome na konci dediny, odohrávali zverstvá, na ktoré dotknutí len tak nezabudnú. Slavomír L. „Franko“, ako ho volali domáci a príbuzní, mal podľa obvinení týrať nielen svoju partnerku, ale aj jej deti, dvoch malých chlapcov. A to takým spôsobom, že z toho idú zimomriavky. Dve nevlastné deti, ktoré si k nemu doviedla jeho partnerka, bil, hrýzol, jednoducho týral takým brutálnym spôsobom, že sa doteraz z toho spamätávajú.

Tyran z Vinodolu: deťom vytrhával pinzetou nechty
Tyran z Vinodolu

Hoci len veľmi ťažko, príbeh, ktorý sa v dome odohrával, nám vyrozprávala babička detí Beáta. Dodnes si vyčíta, že do života dcéry Andrey nezasiahla skôr. „Dcéra je v súčasnosti v krízovom centre, chlapci boli rok u mňa. Jeden bude mať na jeseň osem rokov, druhý sedem. Ona má ešte maličkého synčeka, ktorého otcom je Franko. Žiaľ, hoci sme si mysleli, že by vnuci mohli zostať u mňa, sudkyňa nakoniec rozhodla, že sa deti vrátia k dcére. Že už nie je dôvod, aby s ňou neboli.“ Pani Beáta sa zhlboka nadýchne a pokračuje: „Áno, sme spolu každý deň, telefonujeme si, vidíme sa cez videočet. No stále chodím na políciu vypovedať, aj dnes som tam strávila štyri hodiny.“

To, že v rodine dcéry nie je všetko v poriadku, si pani Beáta všimla pred dvomi rokmi.

Tyran z Vinodolu: deťom vytrhával pinzetou nechty
Babička Beáta

„Andrejka s Frankom sa zoznámili v Prievidzi, kde vtedy s chlapcami bývala. On tam niekde pracoval. Dali sa teda dokopy. Franko je olašský Róm. Nemali sme voči nemu žiadne predsudky. My sme z Prievidze, kde sme s Rómami normálne fungovali. Róma máme dokonca v rodine. Moja mladšia sestra si jedného veľmi slušného a dobrého zobrala. O Frankovi som si ešte myslela, že aký fešák to je. A keď to všetko prasklo, tak mi Franko povedal, že som proste rasistka. Aká rasistka?! Mala som sa tváriť, že nič nevidím?“ pýta sa. Problémom boli Andreine deti z predchádzajúceho vzťahu. Svojho syna sa Franko ani nedotkol. „Ale tým dvom… No strašné, čo sa tam dialo. Chlapci mali občas nejakú tú modrinu, na krku fľaky, udreté ruky… Nič však nehovorili a ani Andrejka nie. Tak sme to pripisovali tomu, že žijú na dedine a popri tých hrách na dvore sa sem-tam dieťa aj udrie, spadne. Potom som si však začala všímať iné veci.“

Tyran z Vinodolu: deťom vytrhával pinzetou nechty
Vinodol

Podľa obvinenia Samuel L., zvaný Franko, spôsoboval nevlastným deťom fyzické a psychické násilie tým, že ich denne bil, kopal do nich, deti mali po celom tele rozsiahle modriny, pomliaždeniny. Jednému nich stláčal penis medzi toaletou a záchodovou doskou, existuje podozrenie, že mu trhal pinzetou nechty na rukách. Chlapcovi v dôsledku strachu a stresu začali na hlave vypadávať vlasy tak veľmi, že mu zostávali na temene a záhlaví lysiny veľké až tri centimetre. U oboch detí sa vyvinul syndróm týraného a zanedbávaného dieťaťa.

Hrozí mu vysoký trest?

Na Franka bola v tých dňoch podaná obžaloba za obzvlášť závažný zločin týrania blízkej a zverenej osoby. Podľa obžalobného návrhu mal v období júla až októbra 2018 naliehať na svoju partnerku, aby sa vzdala svojich detí, lebo on je olašský Róm a ona bila a všetky nezhody sú za jej deti, ktoré chcela mať pri sebe, hoci to cigánske zákony nedovoľujú, píše sa v návrhu.

Maloletých chlapcov denne bil rukami po tvári a celom tele, kopal na zemi, ťahal za ušká, hrýzol ich, štípal ich, hádzal o zem. Jednému z chlapcov stláčal penis medzi toaletou a záchodovou doskou, trhal pinzetou nechty, čím vyvolával u detí veľkú bolesť, strach, stres. Jednému z chlapcov zo strachu začali vypadávať vlasy tak, že mal lysiny vo vlasoch na temene a záhlaví o priemere 2 až 3 centimetre. Svoju partnerku terorizoval, sledoval každý jej krok, kontroloval telefonáty. Podľa obžalobného návrhu ju denne bil, hrubo a oplzlo jej nadával, a hoci sám nepracoval, zakazoval jej chodiť do práce, hoci nemali žiadne finančné prostriedky. Ako sa ďalej uvádza, nebola rómskeho pôvodu a tak musela obsluhovať obvineného a jeho celú rodinu, až potom sa napríklad mohla najesť. Keď si deti napokon zobrala ich stará mama, nesmela ich navštevovať, zastrašoval ju mačetou, že ju pichne, pri šoférovaní jej napríklad priložil britvu ku krku. V októbri 2018 ju nahovoril, aby išli do Nemecka zarobiť nejaké peniaze, pretože s ním čakala dieťa, po návrate pokračoval vo fyzickom násilí. Tyran ju našiel aj v chránenom bývaní, prenasledoval ju telefonicky, a vyhrážal sa jej, aby nikomu o tom, čo robil jej a deťom nerozprávala, inak že ju zabije, rozštvrtí, spáli v kyseline…

Tyran z Vinodolu: deťom vytrhával pinzetou nechty

Krajský súd v Nitre 6.8.2020 zrušil uznesenie sudcu pre prípravné Okresného súdu v Nitre z 30.7. 2020, ktorým nevyhovel návrhu okresného prokurátora v Nitre na vzatie obvineného Slavomíra do väzby.

Sudca pre prípravné konanie väzbu totiž nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka nad obvineným. A to aj napriek tomu, že obvinený sa mal dopustiť aj ďalšej trestnej činnosti v skúšobnej dobe podmienečného odsúdenia za zločin lúpeže. Dopúšťal sa aj priestupkov pre hrubé správanie a vyhrážanie.

„Andrejka sa dáva dokopy v jednom centre, chce sa postaviť na vlastné nohy a minulosť zahodiť za hlavu,“ dodáva Beáta. „Nech si kto čo myslí, že je to moja dcéra a nech je akákoľvek, pomôžem jej, ako sa len bude dať. Chlapci sa dávajú do poriadku,“ skonštatuje a dodá, že toho netvora už hádam nikdy neuvidia.

Henrieta Ďurovová

Prečítajte si tiež

Najnovšie články