1.5 C
Nitra
streda, 26 januára, 2022

Tvrdé slová Petra Weissa: Účinky vakcín, aj tie vedľajšie, sa počas pandémie skúšajú na populácii, čo je unikátna situácia – II. časť (VIDEO)

Slovensko je akoby vo vojnovom stave. Za všetko môže pandémia COVID-19 a neschopná vláda, ktorá je najneobľúbenejšou v celej jeho novodobej histórii. Ľudia sú nútení očkovať sa proti koronavírusu pod hrozbou sankcií a tí, ktorí nie sú zaočkovaní majú obmedzený pohyb, zakázané návštevy obchodov a rozličných zariadení.

Kritika za (ne)zvládnutie druhej, ale aj tejto tretej vlny pandémie sa na vládnu koalíciu valí z každej strany. Nielen od opozície či samotných občanov, ale aj od expolitikov. Patrí medzi nich i bývalý predseda KSS a SDĽ, a tiež podpredseda parlamentu a exveľvyslanec v Maďarsku a v Česku Peter Weiss. Ten v rozhovore pre portál ereport.sk podrobil vládu ostrej kritike nielen za to, ako vedie boj s pandémiou, ale aj za to, ako pristupuje k ľuďom v otázke očkovania experimentálnymi vakcínami.

Nikto nesmie byť diskriminovaný za to že nebol očkovaný

Na ľudí sa momentálne vyvíja tlak na povinné očkovanie. Najskôr sa vybrali starí ľudia, potom niektoré profesie, ale čo príde potom? „Je účelom tohto tlaku zdravie? Alebo je účelom to, aby sa minuli zakúpené vakcíny, ktorým končí exspirácia?“ pýta sa Peter Weiss, podľa ktorého vláda navyše nedala jasnú informáciu, koľko vakcín má na skladoch. „Parlamentné zhromaždenie Rady Európy v rezolúcii z 27. januára 2021 sa uznieslo, že z ohľadom na zabezpečenie vysokej absorbcie vakcín zabezpečiť, aby občania boli informovaní, a že očkovanie nie je povinné, že na nikoho nie je vyvíjaný politický, sociálny alebo iný tlak, aby sa dal zaočkovať, ak si to neprajú sami. Zabezpečiť, aby nikto nebol, diskriminovaný za to že nebol očkovaný kvôli možným zdravotným rizikám, alebo nechcel byť očkovaný. Šíriť transparentné informácie o bezpečnosti a možných vedľajších účinkoch vakcín prostredníctvom spolupráce s platformami sociálnych médií a ich regulácie s cieľom zabrániť šíreniu dezinformácií. Dezinformáciou môže byť aj to, že tie vakcíny nemajú žiadne vedľajšie účinky,“ konštatuje expolitik, ktorý pridáva aj ďalšie informácie z rezolúcie.

Peter Weiss: Celé to hodili na opozíciu a na ľudí, ktorí boli podľa nej dezoláti a nezodpovední (VIDEO)

„Transparentne komunikovať o obsahu zmlúv s výrobcami vakcín a zverejňovať ich pre parlamentnú a verejnú kontrolu. Ale ako môže byť všeobecná dôvera vo vakcínu Pfizer, keď všetci vieme, že tie zmluvy boli začiernené a poslanci Európskeho parlamentu ani občania si ich nemohli pozrieť,“ hovorí Weiss, podľa ktorého sú tú potom záležitosti odborníkov, že čo tá stále experimentálna vakcína urobí s naším organizmom z dlhodobého hľadiska. „Keby som na začiatku pandémie mohol rozhodovať ja, tak prvú vec, ktorú by som urobil ako minister zdravotníctva, alebo člen koaličnej rady, tak všetkých všeobecných lekárov by som dal osloviť, všetkých špecialistov, kardiológov, dietológov, aby dali zoznam ľudí, ktorí majú rizikové diagnózy. Hlavným rizikovým faktorom je obezita, no za dva roky, a v tom má doktor Bukovský absolútnu pravdu, vláda mohla vynaložiť podobnú energiu, ako vynakladá na očkovaciu kampaň, na to, aby ľuďom povedala ako si majú posilňovať prirodzenú imunitu, na ktorú sa musia spoľahnúť,“ prízvukuje Peter Weiss.

Špičkové vysvetlenie imunológa Jiřího Šinkoru o Covide, vakcínach a očkovaní. Prečo nám TOTO naši „odborníci“ zamlčujú? (VIDEO)

Vláda opakovane útočí na občanov a svoje zlyhania hádže na nich

Tým, ktorí majú najvyššie riziko, že by boli ohrození koronavírusom, by Weiss odporučil, aby sa dali radšej zaočkovať. „A lekári v ambulanciách dostali inštrukcie od Ministerstva zdravotníctva, že oni majú ľudí liečiť cez telefón. A na tomto, zomrelo veľa ľudí, že od pozitívneho testovania uplynul dlhý čas, tá choroba sa rozvinula a až potom, keď nevládali dýchať, ich zobrali na JIS-ku. A za toto môžu tí dezoláti, ktorí sa nedali zaočkovať. Ale veď to bol zle nastavený celý systém zdravotníctva,“ konštatuje Peter Weiss, ktorý naznačuje i to, čo mal urobiť cez leto šéf rezortu zdravotníctva aby sa oveľa lepšie pripravili na prípadnú ďalšiu vlnu koronavírusu. Ďalšou obrovskou chybou podľa Weissa bolo aj to, že sa nezastabilizovalo zdravotníctvo. „Ale za to predsa nemôžu občania že vláda dovolila aby po II. vlne odišlo 1500 sestier a niekoľko stoviek lekárov. Zdravotníkom nezvýšili platy, ako povedzme v okolitých štátoch, a tak sa nedivme, že lekár aj zdravotná sestra pôjdu za lepším inde,“ pokračuje v ostrej kritike expolitik, ktorý si ani v ďalších svojich názoroch na nezvládnuté manažovanie boja s COVID-19 nedával pred ústa servítku.

MUDr. Juraj Mesík: Kto sú naši mRNA očkovaní spoluobčania?

„Vyhovárať sa na to, aké to bolo za predchádzajúcej vlády je nonsens. My sme teraz, a teraz sa to musí riešiť a vyriešiť. Vláda však miesto toho opakovane útočí na občanov a jej zlyhania hádže na nich. No a teraz sú jej terčom najmä seniori a nezaočkovaní,“ pridáva Weiss, podľa ktorého už aj ľudia vnímajú to, že je dôležitejší zisk farmaceutických firiem, teda minúť čo najviac vakcín, ako ich zdravie. Peter Weiss však neobišiel ani úsilie ľudí o referendum o predčasných voľbách. „Áno, ľudia vyzbierali okolo 600-tisíc podpisov aj preto, lebo chceli výmenu vlády, ktorá pandémiu manažovala zle, ale robila aj iné zlé rozhodnutia. Predčasné voľby by bol akýsi demokratický ventil, ktorý sa však nepodarilo vypustiť. Pani prezidentky vtedy pokojne mohla povedať, že síce má pochybnosti o tej otázke, ale budem postupovať ako moji dvaja predchodcovia a referendum vypíšem, lebo proti vládnej moci, ktorá má počas stavu núdze mimoriadne právomoci, stoja občania, ktorí majú obmedzené ľudské práva. Rovnosť zbraní tu teda vôbec nebola, a prezidentka sa vtedy mala zastať tých slabších, Nevie, ako by to referendum bolo dopadlo, ale z reakcií vládnych politikov viem, že mali panický strach. Cítili tú obrovskú nedôveru, a že by to mohlo dopadnúť tak, že by ich občania vymenili,“ myslí si expolitik.

Slováci pozor: Petícia proti povinnému očkovaniu. Podporíte ju?

Odpor občanov voči vakcinácii je aj akýmsi referendom o vláde

„Podľa rozhodnutia Ústavného súdu, že vláda je de facto neodvolateľná, ani keby to sama chcela, sme teda odsúdení na to, že to s touto vládou musíme odtrpieť až do konca. Aj toto v spoločnosti vyvolalo napätie a vznikla tu studená vojna. Mám preto obavu, aké to bude mať pokračovanie,“ netají Peter Weiss, ktorý v ďalej časti rozhovoru hovorí o opačných názoroch na možné účinky vakcíny na ľudský organizmus medzi profesorom Krčmérym a doktorom Sabakom. „Prvý tvrdí, že to, aké bude mať účinky na ľudský organizmus budeme vedieť najskôr o päť rokov a druhý, že nemá žiadne účinky. Takže jeden z nich je hoaxer. Aj tu vidieť, že chýba diskusia odborníkov, kde by sa malo ľuďom ohľadom vakcín a očkovania všetko vysvetliť,“ konštatuje Weiss.

Expolitikova kritika však pri tomto bode neustáva, pretože sa mu nepáči ani to, ako sledujeme a monitorujeme vedľajšie účinky, vrátane smrti, vakcín po ich aplikácii. „Vláda by mala zabezpečiť aby ľudia nemali pocit, že sa manipuluje s informáciami. Keď štatistiky v Česku či vo Veľkej Británii sú úplne iné ako u nás, a ľudia si to porovnajú, tak toto zatajovanie, alebo účelové informovanie iba o tom, čo je v prospech vakcinácie, nie je dobré,“ hovorí Weiss, podľa ktorého odpor voči vakcinácii je aj akýmsi referendom o vláde.

MUDr.Marián Šóth: Je vhodné očkovanie proti covid19 pre každého? Určite nie

„Mnohí hovoria, že ja sa nedám zaočkovať už len preto, že mi to táto vláda prikazuje. Ľudia sú na ňu už alergickí. Veď ani výrobcovia nevedia ká je pozitívna účinnosť vakcín. Najskôr to bola „Vakcína je sloboda“, čo bolo veľmi nešťastné, lebo vakcína mala byť predovšetkým o zdraví, dávali sa covid passy do roku 2025, a teraz sa skracujú na niekoľko mesiacov, že nestačia dve dávky, ale treba si dať ešte posilňovacie a šéf Pfizeru povie, že budú treba aj ďalšie a každý rok, takže to je spochybnenie toho, čo sa hovorilo na začiatku. Ak teda výrobca nevedel odhadnúť, pozitívne účinky vakcíny, teda ochranu voči vírusu, tak prečo si máme myslieť, že vedel rovnako dobre lepšie odhadnúť negatívne účinky vakcín, ktoré sú neodskúšané. Počas pandémie sa to skúša na populácii, čo je unikátna situácia,“ prízvukuje expolitik Peter Weiss, ktorý akoby z duše hovoril mnohým Slovákom.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články