8.7 C
Nitra
štvrtok, 23 marca, 2023

TRNAVA: Parkovanie na sídlisku Na hlinách má vyriešiť podzemný parkovací dom

Zámer výstavby parkovacieho domu v lokalite Na hlinách v Trnave predložila radnica na posúdenie úradom. Podzemný parkovací dom má mať kapacitu 305 parkovacích miest pre autá a 16 pre motocykle, na jeho streche bude parková zeleň. Mesto Trnava ráta so začiatkom výstavby v apríli 2024 a s dokončením o dva roky neskôr. Celkové predpokladané náklady sú vyčíslené na šesť miliónov eur.

„Podzemná stavba parkovacieho domu je doplnená o parkovú úpravu plochy nad samotným objektom. Prestrešenie parkovacieho domu bude tvoriť zelená strecha s umiestnením vzrastlej zelene a voľnočasových prvkov, ktoré budú využívané obyvateľmi okolitých domov. Zo strany ulice Na hlinách je svah pri parkovacom dome riešený ako zelené terasy,“ píše sa v zámere, ktorý bol vypracovaný podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Z dokumentu vyplýva, že do terénu bude stavba umiestnená tak, aby bol jej možný negatívny vplyv úplne eliminovaný.

Michal KOTIAN z Jednoty dôchodcov: Minulý rok sa do chudoby prepadlo skoro 200 tisíc seniorov

Trnava vyhlásila v roku 2020 architektonickú súťaž o najlepší návrh parkovacieho domu pre túto lokalitu, kde je situácia s parkovaním dlhodobo kritická. Ešte v tom istom roku získali architekti Dušan Fischer a Ľudovít Urban zákazku za takmer 430-tisíc eur na dodanie kompletnej projektovej dokumentácie. Svoje riešenie podzemného parkovania prezentovali aj na stretnutí s obyvateľmi sídliska.

Parkovanie v obytnom súbore Na hlinách zamestnáva vedenie mesta už roky. Parkovací dom tu mal pôvodne postaviť súkromný investor. Mestské zastupiteľstvo v Trnave pred desiatimi rokmi odsúhlasilo predaj pozemku za jedno euro, vybraný investor však v dohodnutom termíne stavať nezačal. Poslancov požiadal o posunutie termínu začiatku výstavby, tí mu prvýkrát vyhoveli. Pri ďalšej žiadosti o posunutie termínu už stratili trpezlivosť a v júni 2015 mestské zastupiteľstvo v novom zložení túto spoluprácu ukončilo s tým, že o riešenie situácie sa postará samospráva.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články