18.7 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Trnava: Na mestskom cintoríne by malo byť miesto pre Pamätník nenarodeným deťom

Mesto Trnava je bližšie k vybudovaniu Pamätníka nenarodeným deťom. Radnica zverejnila zámer výpožičky pozemku na cintoríne na Kamennej ceste v sektore urnových miest pre občianske združenie Naše mesTTo, ktoré sa o vybudovanie pomníka usiluje od minulého roka. Zriadiť ho chce na vlastné náklady. Ústredným motívom má byť súsošie rodiny, pri ktorom plánuje zriadiť aj spoločné hrobové miesto.

Iniciatívou združenia sa malo v júni minulého roka zaoberať mestské zastupiteľstvo. K prerokovaniu napokon prišlo až v septembri 2021, keď poslanci s umiestnením na cintoríne nesúhlasili. Medzitým však prišlo k rozšíreniu cintorína a mesto deklaruje možnosť výpožičky celkových 60 m2 v prednej časti rozširovanej plochy.

Trnava: Na mestskom cintoríne by malo byť miesto pre Pamätník nenarodeným deťom
Foto: Ilustračné NN

Pri septembrovom prerokúvaní vyjadril mestský kurátor Adrián Kobetič výhrady k umeleckej kvalite diela. Jeho autorom je Martin Hudáček. Zobrazuje, ako uvádza združenie, plačúcu matku, zranenú stratou dieťaťa, podopieranú svojím manželom, a dieťa utešujúce matku. Dieťa je zhotovené z priesvitného materiálu – symbolu večnosti. Kobetič pre TASR aktuálne uviedol, že sa pre umiestnenie pamätníka našiel kompromis. „Pôvodne to mala byť výrazná expanzia do priestoru. Teraz bude pamätník umiestnený medzi hrobovými miestami,“ informoval. Rozhodovať vo veci budú poslanci na najbližšom zasadnutí.  

Podľa webu Fórum života je na Slovensku najmenej šesť desiatok pamätníkov nenarodeným. Najbližšie k Trnave sa nachádzajú v Borovciach, Šúrovciach, Ružindole, Horných Orešanoch či Rišňovciach a Budmericiach.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články