20.5 C
Nitra
utorok, 17 mája, 2022

Triedený zber nie je na Slovensku jednotný

Triedený zber nie je na Slovensku jednotný. Rozdiely sa týkajú predovšetkým triedenia plastov. Tie sa niekde zbierajú samostatne, inde spoločne s nápojovými kartónmi alebo kovmi či čoraz častejšie všetko spolu. Poukázal na to Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

Nejednotný triedený zber podľa neho spôsobuje v praxi časté problémy pri vysvetľovaní a osvojovaní si pravidiel správneho triedenia. Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a Natur-Pack preto zverejnili aktualizovanú a rozšírenú verziu príručky o triedení odpadov na Slovensku – Alchýmia triedenia komunálneho odpadu. Podľa Brinzíka sa v nej nachádzajú informácie o správnom triedení odpadov a o tom, ako sa dá vzniku odpadov predchádzať.

„Alchýmia triedenia komunálneho odpadu je v súčasnosti najkomplexnejšou príručkou o triedení odpadov na Slovensku, ktorá sa venuje triedeniu papiera, plastov, skla, nápojových kartónov, kovov, textilu, batérií a elektroodpadov, ale aj kuchynskému oleju, kompostovaniu a triedeniu kuchynského bioodpadu,“ spresnila Ivana Maleš z organizácie INCIEN.
      Samosprávy, verejnosť i záujmové inštitúcie si môžu príručku bezplatne stiahnuť na webových stránkach organizácií.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články