15.9 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Triedený zber nie je na Slovensku jednotný

Triedený zber nie je na Slovensku jednotný. Rozdiely sa týkajú predovšetkým triedenia plastov. Tie sa niekde zbierajú samostatne, inde spoločne s nápojovými kartónmi alebo kovmi či čoraz častejšie všetko spolu. Poukázal na to Marek Brinzík z organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack.

Nejednotný triedený zber podľa neho spôsobuje v praxi časté problémy pri vysvetľovaní a osvojovaní si pravidiel správneho triedenia. Inštitút cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a Natur-Pack preto zverejnili aktualizovanú a rozšírenú verziu príručky o triedení odpadov na Slovensku – Alchýmia triedenia komunálneho odpadu. Podľa Brinzíka sa v nej nachádzajú informácie o správnom triedení odpadov a o tom, ako sa dá vzniku odpadov predchádzať.

„Alchýmia triedenia komunálneho odpadu je v súčasnosti najkomplexnejšou príručkou o triedení odpadov na Slovensku, ktorá sa venuje triedeniu papiera, plastov, skla, nápojových kartónov, kovov, textilu, batérií a elektroodpadov, ale aj kuchynskému oleju, kompostovaniu a triedeniu kuchynského bioodpadu,“ spresnila Ivana Maleš z organizácie INCIEN.
      Samosprávy, verejnosť i záujmové inštitúcie si môžu príručku bezplatne stiahnuť na webových stránkach organizácií.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články