-0.6 C
Nitra
utorok, 7 decembra, 2021

Treba regulovať počet medveďov, nie pokutovať samosprávy

 Bystrá (TASR) – Štátne orgány by sa mali v prvom rade zamerať na reguláciu počtu jedincov medveďa hnedého, a nie na okamžité represálie voči samosprávam, ktoré sú v súčasnej postcovidovej dobe už dosť finančne poznačené. Uviedol to pre TASR starosta obce Bystrá v okrese Brezno Marian Alberty v reakcii na udelenie sankcie od Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) pre nedostatočné zabezpečenie odpadu proti prístupu medveďov.
      „Dovolím si tvrdiť, že SIŽP nemusela pristúpiť k okamžitej pokute vo vzťahu k samospráve, keďže žiadny problém s odpadom a medveďom hnedým v našej obci nebol,“ uviedol tiež s tým, že priamo v obci sa medveď hnedý za posledné roky objavil len „jeden jediný krát“, a to minulý rok, a neohrozil kontajnery ani kontajnerové stojiská.
      Ako Alberty podotkol, obec nemá možnosť financovať projekt zabezpečenia kontajnerov z vlastných zdrojov. V zmysle požiadaviek preto vypracovala projekt „Zabezpečenie odpadu proti prístupu medveďa hnedého v obci Bystrá“ a podala s ním žiadosť o dotáciu v sume takmer 45.000 eur od Environmentálneho fondu. „V súčasnosti čakáme na rozhodnutie,“ doplnil. Voči vyrubeniu pokuty od SIŽP vo výške 2500 eur podala obec odvolanie.
      Inšpektori SIŽP koncom mája za nedostatočné zabezpečenie odpadu pred prístupom medveďa hnedého vyrubili pokuty vo výške 1200 až 3500 eur spolu štyrom obciam v okresoch Banská Bystrica a Brezno, národnému endokrinologickému ústavu a tiež reštauračnému zariadeniu v obci Ľubochňa v okrese Ružomberok. Správne konanie o pokute vedie SIŽP aj voči mestu Vysoké Tatry a trom ďalším obciam v okrese Poprad.

Foto: slovenske.sk

Prečítajte si tiež

Najnovšie články