2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Toto nepochopíš: Štát poslal schránkovým firmám 24 miliónov eur! Niektoré už ani neexistujú!!! (VIDEO)

Na Slovensku sa črtá škandál, aký táto „transparentná“ vláda ešte nemala. Štát mal totiž poslať schránkovým firmám v rámci pandemickej pomoci 24 miliónov eur! Doslova šokom je, že niektoré tieto firmy už neexistujú! Ide o organizovaný zločin?

YouTube video

Politickou scénou na Slovensku otriasa škandál, aký tu po nástupe novej vlády azda ešte nebol. Štát mal, ako informuje portál extraplus.sk, vyplatiť v rámci pandemickej pomoci podnikateľom až 24 miliónov aj schránkovým firmám, z ktorých sa niektoré nepodarilo nájsť, pretože už neexistujú či nemajú adresy!

Na „oficiálnych“ adresách firiem novinári našli iba ich „virtuálne sídla“

Podvod, aký sme tu od nástupu novej vlády ešte nemali rieši aj Investigatívne centrum Jána Kuciaka. Štát poslal milióny eur z covidovej pomoci schránkovým firmám. Peniaze mali byť určené na podporu zamestnanosti. Nie je pritom vôbec jasné, či tieto firmy vôbec niekedy niekoho zamestnávali,“ hovorí vo zverejnenom videu Tomáš Madleňák, reportér Investigatívneho centra Jána Kuciaka. Tieto firmy mali napriek tomu všetky podpísané zmluvy o takzvanej „prvej pomoci“ s Úradom práce v Pezinku. Takže podhubie celého podvodu je práve na tomto úrade. Centru sa podarilo overiť, že štát im poslal takmer sedem miliónov eur, ale podľa ich informácií mohlo ísť až o 24 miliónov!

https://www.nitranoviny.sk/vszp-upozornuje-na-podvodne-vymahanie-pohladavok/

Ako si Investigatívne centrum overilo, či tieto firmy majú nárok na covidovú pomoc, snažili sa ich vypátrať. Šokujúce je, že ani jednu sa im nepodarilo nájsť! „Na adresách, kde oficiálne sídlia, sme našli iba „virtuálne sídla“, teda schránky, ktoré si môžu firmy za poplatok prenajať a sídliť na týchto adresách, aj keď s nimi nemajú nič spoločné,“ vysvetľuje Madleňák. „Viacero z týchto firiem navyše už neplatí ani za toto virtuálne sídlo,“ neprestáva šokovať reportér. „Firmy si nepodávajú účtovné závierky, nie je teda jasné, ako sa im podarilo zdokladovať nárok na pomoc. Všetky firmy vlastnia cudzí občania, ale ani tých sme nenašli,“ dodal Madleňák.

https://www.nitranoviny.sk/financna-sprava-upozornuje-na-dalsi-podvodny-e-mail-ponuka-ludom-vratenie-dane/

Novinári prevádzku žiadnej z podozrivých firiem pri preverovaní nenašli

Keďže tieto firmy si účtovné závierky buď nepodávajú vôbec, alebo ju naposledy podali pred viacerými rokmi. „Nie je teda jasné, ako mohli zdokladovať pokles tržieb a nárok na podporu,“ hovorí vo videu Tomáš Madleňák. Investigatívne centrum Jána Kuciaka v spolupráci s ďalšími novinármi a mimovládkami zistilo, že desiatky firiem čerpali pandemickú pomoc pre podnikateľov, aj keď sa dá ledva zistiť, s čím podnikajú. Zarážajúce je, že v rámci vyplácania pandemickej pomoci poslal štát peniaze aj firmám, ktoré majú hneď niekoľko spoločných menovateľov a všetky nasvedčujú tomu, že by podporu dostať nemali. „Podozrivé firmy nezakladajú účtovné závierky, nie je zrejmé, či a koľko majú zamestnancov, a viaceré majú podlžnosti na daniach. Prevádzku žiadnej z nich sme pri preverovaní nenašli a majiteľmi sú spravidla ľudia z Balkánu alebo z Grécka,“ upozorňuje Investigatívne centrum, pričom novinári odhalili celkovo 28 podozrivých firiem.

https://www.nitranoviny.sk/vidina-rychleho-zbohatnutia-na-burze-stala-obet-podvodu-173-000-eur/

Zarážajúce je, že Investigatívne centrum Jána Kuciaka žiadalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny o informácie o firmách už v prvej polovici septembra, odpovede sa však nedočkali. Dostali len tlačovú správu o tom, že rezort začína vykonávať kontroly vo firmách, kam peniaze poslal. Na infožiadosť odpovedali v posledný deň lehoty informáciou, že vo veci už prebieha trestné stíhanie. V prípade teda už začala konať polícia v spolupráci s Úradom špeciálnej prokuratúry.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články