13.1 C
Nitra
pondelok, 5 júna, 2023

Tisíce ľudí sa zišli v Prahe na podporu Ukrajiny, sú medzi nimi aj rodáci z Nitry (foto)

Tisíce ľudí sa zišli v nedeľu popoludní na Václavskom námestí v Prahe, aby podporili Ukrajinu, ktorá od štvrtka čelí ruskej invázii. TASR informuje na základe správy spravodajského servera Novinky.cz.

Nechýbali medzi nimi aj naši rodáci z Nitry, ktorí v Prahe žijú. Poslali nám pár fotografií zo zhromaždenia.


      

Zhromaždenie, ktoré sa koná pod heslom „Stojíme za Ukrajinou“, zvolal spolok Milion chvilek pro demokracii. Vystúpili na ňom český premiér Petr Fiala i ukrajinský veľvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis.
      Mnohí z účastníkov zhromaždenia mali na oblečení modro-žlté stužky a niesli transparenty s nápismi namierenými proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a vojne, píše server Novinky.cz. V dave stáli i plačúce osoby a niektorí ľudia mali v rukách modré a žlté kvety.
      Perebyjnis sa počas svojho príhovoru Česku poďakoval za podporu a pomoc Ukrajine. Ukrajinský veľvyslanec takisto vyjadril presvedčenie, že Ukrajina v konflikte zvíťazí, píšu Novinky.cz.
      Premiér Fiala povedal, že ruského prezidenta Vladimira Putina je potrebné zastaviť. Pripomenul, že svet prijal voči Rusku tvrdé sankcie.
      

V Prahe sa podľa Noviniek.cz konala demonštrácia aj pred budovou ruského veľvyslanectva. Spravodajský webový portál Českého rozhlasu, iRozhlas.cz, informuje o proteste, ktorý sa konal v Brne. Podvečer sa majú demonštranti stretnúť i v Českých Budejoviciach, dodal iRozhlas.cz.
      Zhromaždenia a akcie na podporu Ukrajiny sa v nedeľu konali aj v ďalších európskych mestách.
      Berlínska polícia uviedla, že viac než 100.000 ľudí sa v nedeľu zúčastnilo na pochode v nemeckej metropole (Berlín) na znak solidarity s Ukrajinou.
      Ruskí protivojnoví aktivisti vyšli v nedeľu do ulíc viacerých ruských miest napriek každodennému zatýkaniu stoviek demonštrantov, informovala agentúra AFP.

Zdroj: TASR/Lubos Klinka Praha

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články