8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

TIP NA KNIHU: Zahraj to znova

Kniha Ivana Bobčíka Zahraj to znova je produkciou vydavateľstva ICONUS. Napriek tomu, že ide o prvé knižné vydanie tohto vydavateľstva, predstavuje ho skúsený tím tvorcov. Spoločnosť ICONUS píše, režíruje a produkuje diela z oblasti televízie, reklamy a filmu. Vízie začínajúceho knižného vydavateľstva sú prepojené práve s týmito skúsenosťami. Svedčí o tom i príjemne vtipné, animované video pripravené ku knihe. Môžeme sa teda na knižnom trhu tešiť na niečo nové a netradičné? Stáva sa kniha Zahraj to znova nevdojak akýmsi prieskumom čitateľského záujmu o túto oblasť?

TIP NA KNIHU: Zahraj to znova

     Ivan Bobčík – scenárista, dramaturg a režisér. Čo hovorí sám autor? „Som v téme ako doma, opáčil som prácu rekvizitára, klapky, herca, režiséra, scenáristu, producenta a kuchára catteringu.  Mnohé situácie zachytené v knihe som zažil, postavy naozaj stretol. A keďže som sa nechal inšpirovať reálnymi ľuďmi, zmenil som ich mená. Môže sa stať, že v niektorých charakteroch, najmä hercoch, spoznáte skutočnú televíznu osobnosť.“

      Nedávno som uviedla recenziu na knihu Už nepíšete?, kde sa stretávame s pojmom spisovateľ a tým aké to je. Aké to však je byť scenáristom? A aký je rozdiel medzi scenáristom a spisovateľom? Chceli by ste nahliadnuť do zákulisia filmovej tvorby? Ako ste už mohli vytušiť, práve toto vám Ivan Bobčík poskytne. A čo je na tom najlepšie, poskytne to s ľahkým humorom a nadhľadom.

     Dej sa odohráva v slovenských kúpeľoch, počas nakrúcania seriálu. Dozviete sa, že scenáristi na natáčanie bežne nechodia. Ale ten náš sa rozhodol inak. Prečo? Navyše, nečakane získa nevšedné schopnosti.

     „Chcelo by to niečo bizardné, nech viem na čom som. Mám to!  

V KAVIARNI SA ZJAVÍ ŽLTÝ PES.  

     Sotva to napíšem, do dverí vojde extravagantne oblečená žena a na vôdzke si vedie hnedého jazvečíka v žltom overale.  Hlasno sa rozosmejem.

     Ľudia zdvihnú hlavy od tanierov a prekvapene na mňa hľadia. Máte pravdu, hovorím si. Už som ticho, ale keby ste vedeli, prečo sa smejem…

     Vlastne viem JA, čomu sa smejem? Stalo sa, čo som napísal, alebo nestalo?“

     „Zaujímavé,“ povie. „Čo napíšete, to ostatní urobia. Že?“ Čo by ste s takými schopnosťami robili vy? Hlavne, ak by v tom bola žena. Nie tá s jazvečíkom. Oveľa krajšia. ONA. Nuž, ale aby to nebolo až také jednoduché, je tu ešte tajomné heslo: „Nie vždy dostaneš, čo chceš, no len sa snaž a nájdeš čo potrebuješ.“ To vie dokonca aj Igorov papagáj. Čo s tým má papagáj? A ako to teda nakoniec skončí?

TIP NA KNIHU: Zahraj to znova
Lucia Balagová

     Kniha je na svojich 148 stranách písaná veľmi neformálne. Jazyk nevyžaduje náročného čitateľa a sľubuje tak zábavnú oddychovku. Písmo a zvolený formát textu je veľmi svieži a príjemný na čítanie. Možno i pripomína samotný scenár.  Doplnená je jednoduchými, ale výstižnými čierno-bielymi ilustráciami.

     Nekúpite ju v známych kníhkupectvách. Zatiaľ som ju našla v predaji len priamo na stránkach vydavateľstva a to  v cene 13, Eur.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články