18.1 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

TIP NA KNIHU: Preťaženie

Joyce Mayer je celosvetovo uznávanou kresťanskou spisovateľkou. Známa bola aj svojimi rozhlasovými a televíznymi vysielaniami, ktorými si získala milióny priaznivcov. Kniha Preťaženie je iba jednou z jej kníh dostupných na Slovensku. Mohli by sme menovať ďalšie: Sila myšlienok, Sebavedomá žena, Od zlozvykov k dobrým návykom a podobne. Áno, ide o motivačnú literatúru, avšak tentokrát je jej obsah podávaný na báze biblických múdrostí, ale i praktických rád samotnej autorky. Ako sama priznáva, i ona sa ocitla v pasci stresu.  

TIP NA KNIHU: Preťaženie

Nikto z nás nie je voči stresu imúnny. Častokrát počúvame, že sa treba vybrať na cestu von zo svojej komfortnej zóny. Je to vraj spôsob ako sa posúvať a zdokonaliť. Poznáme však svoju komfortnú zónu? A sme v nej naozaj? Alebo sa iba posúvame z nekomfortu do ešte väčšieho nekomfortu? A ako ďaleko sme schopní posunúť tieto hranice? A prečo? A na ako dlho?

Autorka hovorí: „Nájdite svoju komfortnú zónu… a zotrvajte v nej,“ čo ale neznamená, že sa nemáte rozvíjať alebo posúvať. Otázkou na zváženie sú vaše kľúčové hodnoty a „ovocie.“ Pojem „komfortná zóna“ alebo pojem „zotrvať v komfortnej zóne“ sa často spája takmer s pojmom „lenivosť“. Ale to je náš veľký omyl.

„Pokoj je míľová cesta, na ktorej postupujeme krok za krokom,“ povedal americký politik Lyndon B. Johnson. A ja sa pýtam: Aký máte pocit z budúcnosti? Dúfate, že vás čakajú dobré veci alebo vo vás driemu obavy a negatívne očakávania?

No, práve v týchto chvíľach rôznych nepriaznivých spoločenských situácií to asi nie sú tie najlepšie otázky. Mnohí z nás prechádzajú obdobím pesimizmu a úzkosti. O to viac sa mi v knihe zapáčilo slovné spojenie „zajatci nádeje.“ Stať sa „zajatcom nádeje“ znamená, že nemáte na výber – nemôžete byť negatívni.

Určite sa to však nestane tak, že prečítate knihu a po jej zatvorení ste novým človekom. No v knihe môžete nájsť veľa inšpirácií a odpovedí. A čo je dôležité: Nezabudnite, buďte človekom ktorý rastie. Človek, ktorý rastie sa učí. A kto sa učí, robí aj chyby. No pozerajte sa na to, čo ste dosiahli. Nezameriavajte sa na to, čo sa vám nepodarilo, alebo čo vám okolnosti vzali (i to sa deje). Človek, ktorý rastie sa nevzdáva. Vzdať sa je totiž ľahké, to dokáže každý.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články