20.1 C
Nitra
nedeľa, 27 augusta, 2023

TIP NA KNIHU: Myšlienky

Friedrich Nietzsche. Čítanie a hlavne pochopenie diela Friedricha Nietzscheho nie je jednoduchá úloha. Rovnako ako nebol jednoduchý ani jeho život poznačený v konečnom dôsledku jeho psychickou chorobou. Avšak fascinujúce sú jeho filozofické úvahy, obrazné vyjadrenia a metafory, ktoré možno prekrútiť z rôznych strán, narúšajúc tak mnoho našich konvenčných videní sveta. Fascinujúce, možno by sa dalo povedať že nejednoznačné, možno by sa dalo povedať že i nebezpečné?

TIP NA KNIHU: Myšlienky
Lucia Balagová

Kniha Myšlienky poskytuje základný pohľad na myšlienkové okruhy jeho diela. Úvahy o sebe, morálke, umení, náboženstve ale tiež o tom, čo na Nietzscheho filozofii azda najviac zaráža a zároveň priťahuje, úvahy o „vôli k moci“ a nadčloveku. Kniha sa tak môže stať akousi vstupnou bránou do jeho diela.

Musím však povedať, že i keď mnohé myšlienky sú veľmi zaujímavé, vytrhnuté z kontextu však nemusia dávať úplne dobrý zmysel pre ich pochopenie. A tak kniha možno inšpiruje a možno odradí od ďalšieho hľadania.

Predierajúc sa Myšlienkami narazíte na striedanie hlbokých úvah a vtipu, láskavého poznania s cynizmom, na mnohé protiklady. V istom okamihu si tento prístup azda i obľúbite. Nie pre súhlas, ale pre možnosť diskusie. Pre možnosť otvárať, či zatvárať brány.  No odrazu možno vyvolá vo vás i odpor. V istých okamihoch v to aspoň dúfam.

„K humánnosti majstra patrí, aby svojich žiakov pred sebou varoval,“ znie jedna z myšlienok. A pri mene Nietzsche som ja opatrná. Veď ako v inej myšlienke sám hovorí: „Keď človek píše, nechce len to, aby mu ľudia rozumeli, ale určite chce aj to, aby mu nerozumeli. Vôbec to nie je námietka voči nejakej knihe, ak ju niekto bude považovať za nezrozumiteľnú. Možno práve to mal jej autor v úmysle – nechcel, aby mu rozumel „hocikto“.“

Zmysel jeho textov nie je jednoznačný a definitívny. Možno len rozvíri hladinu vášho poznania. Možno spochybní, podráždi. Ste pripravení na divokú jazdu? Nuž, nezabudnite sa dobre pripútať. 

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články