19.2 C
Nitra
utorok, 26 septembra, 2023

Testy v autoškole po novom? To ukáže až tohtotýždňová testovacia záťaž

Žiakov v autoškolách čakajú krušné časy. Štát si na nich totiž „vymyslel“ nové testovanie, ktoré je náročnejšie ako to, ktoré sa používalo doteraz. A nejde len o to, že sa bude skúšať elektronickou formou, ale aj otázky a testy, ako také, by mali byť iné ako doteraz.

Žiadateľov o vodičské oprávnenia čaká veľkonočné prekvapenie. Či sa všetko na dobré, teda, na nové obráti, bude záležať od „zaťažkávajúcej skúšky“ nového elektronického systému. Stať sa však môže aj to, že všetko bude napokon tak, ako bolo, teda teoretické skúšky budú po starom. Projekt elektronickej skúšky z odbornej spôsobilosti pre udelenie vodičského oprávnenia mal začať už pred tromi rokmi, teda vo februári 2020! Mal, lenže, ako je to už u nás pomaly zvykom, nezačal.

Toto testovanie je iba na skúšku

Termín február 2020 bol už pri samotnom schválení posunutý o päť mesiacov, neskôr o 12 mesiacov, potom o 16 mesiacov a napokon o tri roky! Dôvodov bolo niekoľko – od nezabezpečenej danej IT, zosúladenia otázok s novými dopravnými značkami, pandemickej situácii až po nákup PC techniky. Dôvodov spustenia elektronickej skúšky bolo tiež niekoľko. Vraj sme poslední v EÚ, zo žiadateľov o vodičské oprávnenie budú lepší vodiči a tiež vymizne akékoľvek ovplyvňovanie výslednej teoretickej skúšky. „Verím v oklieštenie určitých vplyvov pri teoretickej skúške, ale to, že sa zo žiadateľov vďaka novým otázkam z údržby a z teórie vedenia vozidla stanú lepší vodiči, o tom dosť pochybujem,“ skonštatoval Karol Krškanský, dlhoročný inštruktor autoškoly.

Od apríla sa zavádzajú elektronické skúšobné testy na vodičský preukaz

Podľa Krškanského každý jeden inštruktor v autoškole povie: „Žiak môže vedieť zákon naspamäť, čo z toho, keď ho nevie aplikovať v premávke! Spôsob jazdy, predvídavosť, ohľaduplnosť a rozhodnosť vám dodá iba praktický výcvik.“ Takže 3. apríla sa spustí skúšobné elektronické testovanie pre žiadateľov o vodičské oprávnenia. V pondelok sa začína v Bratislave a v stredu 5. apríla sa do tohto dlhodobo odkladaného projektu pripojí Dunajská Streda. „Podotýkam, že toto testovanie je iba na skúšku. Kvôli tomuto „pokusu“ vo viacerých mestách majú noví žiadatelia stopnuté termíny pridelenia skúšok od polovice februára! Termíny skúšok sa totiž prideľovali iba „opakovancom“, ktorí svoje skúšky majú po starom!“ dodáva Krškanský.

Kontrola autoškôl odhalila ignorovanie teoretickej výučby

Či sa teda bude v tomto elektronickom testovaní pokračovať aj po Veľkej noci sa, pravdepodobne, dozvieme najskôr vo štvrtok 6. apríla, alebo až po Veľkej noci. Takže, keď systém „padne“ existuje ešte stále možnosť pokračovania teoretických skúšok do konca roka po starom. Nuž, a kto sa v tom má potom vyznať…

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x