1.3 C
Nitra
utorok, 25 januára, 2022

Teplári radia využívať termostatické ventily a neprekurovať miestnosti

Vianočné sviatky sú jedným z vrcholom vykurovacej sezóny. Počas Štedrého dňa sa v domácnostiach spotrebuje až o 93 % teplej vody viac ako v bežný pracovný deň alebo v sobotu a rovnako rastie aj spotreba tepla. Tá je vyššia o sedem percent, uviedol vo štvrtok Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT). Domácnosti však majú možnosti, ako na výdavkoch za teplo ušetriť. Jednou z nich je správne používanie termostatických ventilov či správne vetranie.
      

„Jednotlivé miestnosti vykurujte podľa účelu a potreby – využívajte vznikajúce teplo z domácich spotrebičov pri pečení a varení v kuchyni. Pri správnom nastavení termostatickej hlavice tak môžete ušetriť značnú časť nákladov na vykurovanie,“ radí SZVT. Kúrenie by domácnosti nemali úplne vypínať ani v prípade, že sa v byte aktuálne nezdržujú. Vykúriť miestnosť po každodennom odstavení kúrenia na normálnu teplotu je omnoho nákladnejšie.
      

Teplári radia využívať termostatické ventily a neprekurovať miestnosti

Usporiť sa dá aj správnym vetraním. To by malo krátke a intenzívne, najlepšie nárazovo od troch do piatich minút. Majitelia bytov by nemali zabudnúť ani na správne utesnenie okien, vstupných a balkónových dverí či využívanie slnečnej energie, keď by počas slnečných dní nemali sťahovať žalúzie. Jednou z častých chýb je zakrývanie radiátorov záclonami alebo závesmi, ktoré obmedzujú prúdenie tepla v byte.
     

 SZVT ubezpečil, že výrobcovia, dodávatelia tepla aj pracovníci teplární sú na zvýšený dopyt po teple a teplej vode napriek pandémii dobre pripravení. „Aj tento rok sa bude v nepretržitých službách starať o bezproblémovú výrobu a dodávku tepla takmer 400 ľudí,“ spresnil predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš. Moderné systémy centrálneho zásobovania teplom sú podľa neho schopné odhaliť prípadnú poruchu v dostatočnom predstihu tak, že odberateľ prerušenie dodávky nepocíti.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články