18.1 C
Nitra
piatok, 12 augusta, 2022

Tento mesiac bude patriť našim seniorom

Pamätám si obdobie, keď starí ľudia jednoducho v médiách „neleteli“. Jednoducho, bola taká doba, že keď mal niekto na tvári viac vrások, či ovisnutú kožu, v novinách pre neho veľa miesto nebolo. Mali sme všetci tridsať a chceli sme sa pozerať len na krásnych mladé ženy a vyšportovaných mužov.

Prešli roky, a zrazu niektorí z nás dosiahli štyridsiatku, iní päťdesiatku. S vekom vraj prichádza aj rozum, skôr si myslím , že skúsenosť, a tak sme len pozerali, ako svojich rovesníkov  pomaly, ale isto, presúvame do kategórie „starí“.

Pamätám si, ako mi v dvadsiatke pripadali ľudia okolo tridsiatky neuveriteľne staromódni a zastaraní.

Dnes, keď má moja generácia päťdesiatku na krku, mi všetci rovesníci pripadajú neuveriteľne mladí, aktívni a múdri.

Október je mesiac úcty k starším.

Deti už dávno nerobia nástenky v školách, kde by si tento mesiac pripomenuli a nedávajú si ani predsavzatia, ako by mohli starším ľuďom nejakým spôsobom pomôcť. Vlastne, ani neviem, či si tento mesiac ešte niekto pripomína a či niekto svojej „babke“ či  „dedkovi“ donesie kytičku, svet sa zmenil, zmenili sme sa my?

Ak máte dvadsať, tridsať rokov, a myslíte si, sa vás to netýka, mýlite sa. Svet sa točí  čoraz rýchlejšie, a starneme všetci rovnako. Počas pandémie som každý týždeň chodila robiť art terapeutku do jedného zariadenia pre seniorov, kde som videla po prvýkrát starobu vo svojej plnej nahote. Odhalenú, bez príkras.  Hoci sa mi najskôr na ňu nepozeralo ľahko, po čase som pochopila, že to bolo moje najväčšie šťastie, pretože som sa ocitla na ostrove slobody, zdravého rozumu a pochopenia. Aj vďaka tomu som všetky tie lockdowny prežila bez ujmy a v plnom zdraví, i v tom duševno-duchovnom.

Pochopila som to, že staroba nie je choroba, netreba sa jej štítiť a ani jej zatvárať pred nosom dvere.

Zostarneme všetci, darmo si budeme nahovárať, že nie a prikrývať starnutie rôznymi nálepkami.

Neviem však, či sa k starším správame naozaj tak, ako si to zaslúžia a ako sa patrí.

Ak teda máte okolo seba seniora – rodičov, suseda, priateľov, kolegov, buďte k nim tento mesiac milší ako inokedy. Počúvajte, čo vám chcú povedať, nájdite si čas na pár milých slov a neutekajte, keď vás pristavia. Pred starobou totiž neutečiete nikdy 😊

Prajem vám teda všetkým pekný október a spokojné, zdravé chvíle s tými, ktorí prehupli do jesene svojho života a užite si spolu, kým sa dá.

Heňa Ďurovová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články