21.1 C
Nitra
pondelok, 8 augusta, 2022

Táto vláda, ktorá dostala spoločnosť do hlbokej morálnej krízy, sa zahráva s ohňom, varuje Peter Weiss (VIDEO)

Súčasná slovenská vláda, ale vlastne aj celá koalícia, čelí obrovskej vlne kritiky od ľudí, ktorí jej už nielenže vôbec neveria, ale navyše ju doslova nenávidia. Za všetko môže jej spávanie sa k ľuďom, ktorí odmietajú experimentálne vakcíny, ktorí sú urážaní, a ktorí jej nezmyselnými krokmi prichádzajú o existenciu.

To, čo sa deje v súčasnosti na Slovensku nemá vôbec nič spoločné s normálnym stavom. Áno, na svedomí to má čiastočne pandémia COVID-19. tá však iba odhalila aká nekompetentná vláda nastúpila k moci. V plnej nahote sa ukázali charaktery politikov, ktorých opantala moc a od samej dobroty nevedia čo zo sebou. Kritikou za správanie koaličných politikov nešetril v rozhovore pre portál ereport.sk ani Peter Weiss, bývalý predseda KSS a SDĽ, ako aj podpredseda parlamentu a exveľvyslanec v Maďarsku aj v Česku.

Dôchodcovia nie sú nejakí paraziti, na ktorých môžete nadávať

„V drvivej väčšine prípadov sa vakcíny vyvinuli a dávali sa ľuďom nie počas pandémie, ale pred pandémiou, aby sa jej zabránilo,“ hovorí ďalej Weiss, ktorý trvá na tom, že treba verejne diskutovať a zapojiť viac odborníkov aby sa ľudia dozvedeli o Covide aj vakcínach čo najviac informácií. „Prepásla sa šanca na spoločenský dialóg a situácia sa teraz vyvíja tak, že vláda sa vyhráža svojím občanom, že ak sa nedajú zaočkovať, tak my vám nariadime povinné očkovanie. Som strašne zvedavý akým spôsobom to chcú právno-technicky urobiť. Majú plné ústa toho, aký sú starí ľudia vzácni, akí sú dôchodcovia dôležití a ako sa je treba o nich starať, a na druhej strane sa uvažuje o pokute, ktorá je pre dôchodcu zničujúca,“ konštatuje expolitik, podľa ktorého takto sa s ľuďmi nejedná, a navyše s ľuďmi, ktorí majú kvalitnejšie vzdelanie ako majú predstavitelia súčasnej vládnej koalície. „To nie sú nejakí paraziti, na ktorých môžete nadávať, to sú ľudia, ktorí vybudovali túto spoločnosť a zaslúžia si minimálne rešpekt ich dôstojnosti. Že sú ľudia, ktorí majú vlastný rozum a majú právo slobodne sa rozhodnúť či si dajú vakcínu pichnúť alebo nie,“ hovorí ďalej Peter Weiss.

Peter Weiss: Celé to hodili na opozíciu a na ľudí, ktorí boli podľa nej dezoláti a nezodpovední (VIDEO)

„Tým, že obvodný lekár sa na teba vykašle, aj dietológ, a ty sa dostaneš rovno na JIS-ku, tak ty si ten nezodpovedný, že ti nedali liečenie. Ty si nezodpovedný, lebo si sa nedal zaočkovať, a ty si potom zaplatíš ešte aj tú pľúcnu ventiláciu,“ krúti hlavou Weiss nad absurdnosťou rozhodnutia našej (ne)obľúbenej vlády. „To je niečo, čo je absolútne nielen proti ústave, ale aj proti základnej logike zdravotného poistenia a proti logike základnej ochrany proti vírusu. Prečo by mali byť trestaní tí, ktorí sa celý život starali o svoje zdravie, ktorí si platili zdravotné poistenie?“ pýta sa Weiss. „A teraz ľudia, ktorí minimálne čerpali PN-ku, za ktorých platila poisťovňa iba minimum, a ktorí boli solidárni s obéznymi, s alkoholikmi aj s tuhými fajčiarmi, s tými, ktorí sa otravujú cukrom, soľou, majú totálne rozhádzaný organizmus a imunitný systém, a týmto sa teraz vyhrážajú, že vy si budete platiť keď sa nedáte zaočkovať?“ nechápe expolitik.

Tvrdé slová Petra Weissa: Účinky vakcín, aj tie vedľajšie, sa počas pandémie skúšajú na populácii, čo je unikátna situácia – II. časť (VIDEO)

Koalícia vsadila na silu zákona a silu reštrikcií a represie

Spoločnosť sa podľa Weissa dostala do obrovského a najmä zbytočného konfliktu. A keď sa vláda nespamätá a pôjde ďalej touto cestou využívania a zneužívania moci, ktorú má, a tiež stupňovania reštrikcií a represií, tak vôbec k ničomu nedôjdeme. Nelogické je podľa neho aj to, že na lyžovačku s rodinou ísť môžeme, ale najbližších už navštíviť nesmieme. „Toto pre človeka so základným vzdelaním rozhodne uveriteľné nie je. A navyše mi je absurdné, že zatvorili malé obchodíky, ktoré mali teraz pred Vianocami zarobiť podstatnú sumu svojich ziskov, z ktorých budú potom žiť, ale veľké markety, v ktorých je občas hlava na hlave, nechali otvorené. A pritom stačilo urobiť iba to, že na určitý priestor môže iba istý počet ľudí s rúškami a všetko je vyriešené, Akú logiku to má?“ krúti hlavou Weiss a dodáva, že to isté platí aj pre cestu do práce, keď ste v autobuse iba na pár centimetrov od spolupasažiera, ale do malého obchodu, kde budete len dvaja nakupujúci, si ísť nakúpiť nemôžete.

Mazurek to Matovičovi poriadne natrel: Tento narušený blázon terorizuje Slovensko jedným nepríčetným nápadom za druhým (VIDEO)

Peter Weiss skonštatoval i to, že prepad preferencií lídra po voľbách najsilnejšej strany klesol na dôveryhodnosti tak, že toto tu ešte nebolo. Jediní kto podľa neho percentuálne rastie sú radikáli, čo je zlá odpoveď na to, čo sa v spoločnosti deje. „Vláda po zmarenom referende zistila, že je neodvolateľná, že je nedôveryhodná, že ľudia ju nepočúvajú, že ich nevedia presvedčiť, a tak vsadila na silu zákona a silu reštrikcií a represie. To je ale slepá ulička,“ myslí si Weiss, ktorý má veľkú obavu z toho, čo sa môže stať, lebo tento chaos, ktorý tu je mnohým ľuďom siahol nielen na živobytie, ale doslova na existenciu. „A tí ľudia v zúfalstve môžu urobiť čokoľvek,“ varuje expolitik, podľa ktorého je u nás akási studená vojna, ktorá nadobúda charakteristické črty horúcej vojny. „Ešte nikdy som nezažil, aby členovia vlády a ministri, vykrikovali na ľudí, že sú opice, darmožráči či dezoláti, múdrosráči a neviem čo všetko možné, tak to tu ešte nebolo. Toto by si ani za bývalého režimu nedovolil nikto voči svojim ľuďom len za to, že majú iný názor na vládne opatrenia akoby vláda chcela akoby by mali,“ konštatuje Peter Weiss, podľa ktorého je toto bezprecedentné.

Matovičove slová pobúrili Slovákov. To, čo mu odkazujú sa nedá ani publikovať (VIDEO)

Vláda sa, ak to takto bude postupovať aj ďalej, zahráva s ohňom

„Takáto nekompetentnosť vlády a chaos pri prijímaní opatrení tu nikdy v histórii novodobej Slovenskej republiky neboli. To, že si ľudia myslia, že im vládnu hlupáci je daň za to, ako sa u nás vyvinul náš politický systém, daň za to, ako médiá tolerovali vyčíňanie Igora Matoviča celých tých 10 rokov,“ myslí si skúsený expolitik, podľa ktorého ľudia ako Igor Matovič demokratickými voľbami uchvátili moc a dostali spoločnosť do hlbokej krízy. Weiss skritizoval aj náš súčasný volebný systém, ktorý zaviedol ešte Vladimír Mečiar. „Bolo by vhodné, aby sme si vybudovali volebný systém ako je v Nemecku alebo Rakúsku, kde sa stáva premiérom človek, ktorý má nejakú skúsenosť. Nie ako Igor Matovič, ktorý prišiel do vlády a začal sa učiť niektoré základné a zásadné veci,“ vysvetľuje Peter Weiss, podľa ktorého nás čakajú vážne rozhodnutia, lebo vláda Slovensko enormne zadlžila.

„Ak sme dali osemsto miliónov na celoplošné testovanie a nenašlo sa niekoľko sto miliónov na to aby sme zastabilizovali lekárov, ale zároveň sa vyhodilo von oknom takmer 30 miliónov na šialenú lotériu tak kde to sme. To sú veci, ktoré si ľudia všímajú. Spoločnosť je v hlbokej politickej aj morálnej kríze,“ netají skúsený expolitik. „Ak nadáva do antivaxerov predsedom opozičných strán človek, ktorý sa dal jedenkrát zaočkovať Sputnikom, tak aké má on morálne právo? Čo ten človek má aké právo vstupovať komukoľvek do svedomia keď má za sebou takú spúšť, ktorú on urobil?“ pýta sa v závere Peter Weiss, ktorý poukazuje aj na to, že vyšetrovania viacerých káuz akože „mafiánov“ sú v slepej uličke. Spravodlivosť a právny štát možno nastoliť iba rešpektovaním princípov právneho štátu, lenže toto sa u nás nedeje,“ prízvukuje Peter Weiss, podľa ktorého si vláda, ak takto bude postupovať aj ďalej, zahráva s ohňom. „Ak budú normálne voľby, tak možno bude musieť prísť k vláde národnej záchrany, podobne ako tomu bolo v roku 1998 keď bol pri moci Vladimír Mečiar,“ dodal na samý záver skúsený expolitik.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články