14.2 C
Nitra
piatok, 7 októbra, 2022

Tak TOTO stojí za to. Slová Eduarda Chmelára nepotrebujú komentár, zato tie Igora Matoviča sú na zamyslenie. Slováci zmluvu s USA nechcú! (VIDEÁ)

Obranná zmluva s USA rozdelila Slovensko na dva tábory. Ten väčšinový je proti nej, rovnako ako proti pobyte vojsk USA na našom území, menšinový zase obhajuje krok ministra obrany Jaroslava Naďa podpísať túto pre Slovensko „výhodnú“ zmluvu.

Ako celá situácia zatiaľ vyzerá? Zrejme tak isto ako to, že táto (ne)milovaná vláda to aj napriek viac ako 80% nedôvere zostáva a asi zostane pri moci až do konca. Čo že ju ľudia nechcú, oni chcú byť pri moci, tak si to nejako zariadia. A čo že tu nechceme americké vojská? Oni to chcú, tak si to cez „svojich ľudí“ vydupú. Ako celú situáciu vnímajú Slováci je jasné z diskusných príspevkov, ktoré sú pod statusom, ktorý na svojom profile zverejnil minister obrany Jaroslav Naď. Je v ňom status jeho štátneho tajomníka Mariana Majera, ktorý zverejnil „MÝTY vs. FAKTY O OBRANNEJ ZMLUVE S USA (DCA)“. A viete čo na to ľudia? Zopár komentárov vám ponúkame, rovnako ako zostrih videa zo slov Igora Matoviča a tiež veľmi zaujímavý video rozhovor portálu ereport.sk s politickým analytikom, historikom a neúspešným kandidátom na prezidenta Eduardom Chmelárom, ktorý rozhodne stojí za to si pozrieť.

Koho treba odstrašiť americkými ozbrojenými silami, na našom území?

Povenujme sa najskôr reakciám na status (TU) Mariana Majera ohľadom niektorých bodov z toľko diskutovanej dohody (Návrh na uzavretie dohody o spolupráci TU). „Toto by ste mal vysvetľovať vy a nie nejaký p. Majer. Môžete začať s vyvracaním pripomienok prokuratúry pekne bod po bode nám prečítajte čoho sa pripomienka týka a potom to môžete obhajovať. Najlepšie vo verejnom videu nech vidíme, že si stojíte za slovom pán minister, a že viete čo skutočne robíte a čo obhajujete,“ konštatuje Karol Mikuláš. „Haló, pán minister, vy ste zamestnanec všetkých ľudí čo sa vám skladajú na plat a nie neobmedzený pánko. Použijem Váš vyberaný slovník „do psej matere“, vy ste povinný na odbornej úrovni vyjadriť sa k relevantným pripomienkam. Vyčísliť, koľko toto panské huncútsvo bude SR stáť a spomenúť aj negatíva (ktoré tam určite sú). Nie len omieľať oslavné ódy a tváriť sa ako keby mal k nám zostúpiť sám Pánboh,“ pridáva sa Peter Fellner. „Choďte už konečne do verejnej diskusie a tam argumentujte. Neschovávajte sa na internete,“ odkazuje Filip Miča. „Len mi jden cem povedzte!? prečo potrebujeme my ochranu? Kto nám ohrozuje!? Potrebovali by sme nemocnice a odborných lekárov!!!“ pridáva Erentovič Robika.

Dohoda o obrannej spolupráci s USA: Takéto sú podmienky spolupráce najmenej na desať rokov

„Pán minister Jaroslav Naď – Kto nás ohrozuje, ako člena NATO? Tiež člena EÚ? Koho treba odstrašiť americkými ozbrojenými silami, na našom území? Som demokrat, nie som rusofil a nikdy nezabudnem na okupáciu ČSSR v roku 1968. Hlavne nezabudnem na celý pobyt ruských vojakov na našom území, na ich nedotknuteľnosť, ani na ten bordel, čo tu po nich za 21 rokov ostal. Nie som politik, som obyčajný občan SR a protestujem proti prítomnosti a nedotknuteľnosti OS USA na Slovensku. Vy sa máte pýtať 5,5 milióna občanov, či si takúto zmluvu želajú – nad rámec NATO. Mne je totálne jedno, koľko štátov a aké zmluvy s OS USA podpísali. Ak nemá Slovensko financie na iné potrebné skvalitňovanie služieb štátu pre občanov, tak kvalitná armáda životnú úroveň Slovenska nezachráni. Presadzujete niečo, čo sa nepodarilo ani Ficovi s Lajčákom a Korčokom, za jeho vlády. Ale v pohode presadzujete to isté. Nie je to vaša schizofrénia, keď súčasný minister Korčok vytiahol Ficovu zmluvu zo šuplíka, ale Fico je protištátny živel? Tento váš „fakt“ je na smiech, ak nám chcete nabulíkať, že USA robia charitu v nejakom štáte, kde sa nasťahujú aj so svojím obrím vojenským arzenálom a zaberú si územie pre vlastnú činnosť. – “ Pre americkú stranu bude akákoľvek prítomnosť na Slovensku znamenať obrovské finančné náklady, ktoré sami o sebe nie sú pre USA nevyhnutné. Predovšetkým tak dôjde k zvýšeniu obranyschopnosti SR. V prípade potreby USA v rámci NATO ponúkajú najdôležitejšie kapacity a spôsobilosti na obranu spojencov. Ich pôsobenie má teda výrazne odstrašujúci dopad na potencionálnych agresorov.“ – Nie sme tí, čo seno konzumujú,“ napísala Jarmila Huťková.

Naď to opäť poriadne schytal. Jeho verejná výzva zabrala. Najskôr ho zničil Uhrík, potom ministra dorazili rozhnevaní Slováci

Naša krajina by nemala určovať kto je nepriateľ a kto priateľ, ale žiť v mieri

„Nesúhlasím s vami ani s vašimi pseudo špekuláciami v správe. Články zmluvy hovoria jasne a vy tu jasne klamete. Kto si tú dohodu prečítal, vám neuverí ani nos medzi očami. Ak podpíšete túto zmluvu považujem to osobne za vlastizradu, a podľa toho budem aj konať až príde vhodná príležitosť! SNP nie je ďaleko a to, čo ste tu vy stvárali pri nepriamom vraždení našich druhov (12k+) v tom vašom hromadnom špáraní v nose, má od SNP ďaleko. Skôr by to bolo porovnateľné s inými zriadeniami a silovými prejavmi. Napoviem Nemecko 2. sv. vojna,“ píše v diskusii Miroslav Vojtuš.

Ján Čarnogurský: Minister obrany Jaroslav Naď je podvodník! Tvrdí bývalý premiér a prikladá k tomu aj dôkazy. Vrátane vyjadrení Naďa o dohode s USA

„Inak, keď sa tak logicky človek nad tým zamyslí, na čo vlastne nám je podpisovať nejaká zmluva z USA keď aj USA aj my sme v koalícií NATO. Nemôžem si pomôcť ale mne to pripadá ako kedy USA bolo viac ako NATO. Veď ak USA potrebuje využívať naše letiská, ktoré možno treba zveľadiť a obnoviť aby na nich mohli pristávať lietadlá, ktoré nám dodajú, a v prípade ak chcú na našich letiskách cvičiť, to sa da urobiť aj povolením ako to bolo v minulosti, keď cvičili na letisku v Kuchyni. Chcú cvičiť, tak si dajú požiadavku, a ak im bude schválená, tak môžu cvičiť. My sme tak malá krajina, že ak by teoreticky aj vznikla vojna, tak skôr ako naša armáda zareaguje, tak cudzie vojsko je už za hranicami inej krajiny. Naša krajina by nemala určovať kto je nepriateľ a kto priateľ, ale žiť v mieri so všetkými a budovať obchodné vzťahy a krajina by ušetrila miliardy na zbraniach,“ myslí si Jozef Kišac.

USA už dávno nie sú svetovým mierotvorcom, ale chaos svetovej politiky

Zaujímavé je aj video, ktoré v diskusii ponúkol Dušan Supíčko Tomeček. Je na ňom zostrih z vyjadrenia Igora Matoviča, ktorú na margo USA a jeho vojnových aktivít v zahraničí predniesol zrejme v roku 2018. „Keď po vojne v Iraku v roku 2003 prezident Busch víťazoslávne ukončil ukončenie hlavných operácií povedal, že svet je dnes bezpečnejší. Nasledujúcich 15 rokov však ukazuje, že USA už dávno nie sú svetovým mierotvorcom, USA si čím ďalej tým viac žijú svojím životom,“ hovorí Matovič v úvode videa, ktorý vraj precitol z toho, že USA sú garantom bezpečnosti a záruky medzinárodnej stability. „Podľa môjho názoru USA sú dnes chaos svetovej politiky a nie jej majákom,“ povedal ešte vo videu šéf OĽaNO. Žeby sa odvtedy niečo tak radikálne zmenilo, že odrazu už nie sú chaosom? A čo ten chaos, ktorý zanechali po ich 20 ročnom pobyte v Afganistane?

Ale to nebolo z úst Igora Matoviča všetko. „Hovoriť nahlas, že si myslím, že USA spôsobili to, že rozvrátili krajiny ako Líbyu, Irak, následne Sýriu či Egypt. Ale na troskách týchto rozvrátených štátov vznikol Islamský štát, alebo ISIS, a stovky tisíc ľudí zbytočne zomreli,“ dodáva na konci videa Igor Matovič, ktorý na tieto svoje slová zrejme teraz už zabudol. Tak, ako aj na mnohé iné ktoré povedal ešte ako opozičný politik. Na rozdiel od videa Igora Matoviča je video s rozhovorom s Eduardom Chmelárom o niečom úplne inom. A navyše pravdivom.

Je o pohľade na súčasné dianie okolo „obrannej“ dohody s USA, ktorú drvivá väčšina Slovákov nechce. A slová nášho politického analytika, historika a neúspešného kandidáta na prezidenta, ako aj expredsedu strany socialisti.sk Eduarda Chmelára sú pritom nielen k veci, ale navyše podložené argumentami, o ktorých sa tí, ktorí tak veľmi podpísať dohodu s USA boja verejne diskutovať.

Jozef Uhlárik

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články