18.1 C
Nitra
utorok, 6 júna, 2023

Svetové združenie Slovákov v zahraničí vyzýva na pomoc Slovákom na Ukrajine

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) vyzvalo vládu SR a príslušné ministerstvá na zvýšený monitoring situácie slovenskej národnostnej menšiny na Ukrajine v súvislosti s prebiehajúcim vojnovým konfliktom na území susedného štátu.

Zároveň navrhuje, aby v prípade krajanskej komunity na Ukrajine bola čo najviac využívaná možnosť udeliť občianstvo SR v rámci osobitnej kategórie, zrýchľujúcej a zjednodušujúcej administratívny proces.
      Predseda SZSZ Vladimír Skalský pripomína, že pre osobitnú kategóriu žiadateľov s postavením Slováka žijúceho v zahraničí „s prínosom pre komunitu“ možno udeliť občianstvo aj na základe podmienky povoleného pobytu na území SR bez špecifikácie jeho dĺžky, pričom o takejto žiadosti rozhoduje priamo minister vnútra. „SZSZ vyzýva ministra vnútra, aby v prípade Slovákov na Ukrajine používal štatút ‚prínosu pre komunitu‘ maximálne extenzívne,“ uviedol Skalský.

Mieni, že ak sa členovia krajanskej komunity z Ukrajiny rozhodnú presťahovať na Slovensko, budú pre štát prínosom. „Sú kultúrne, jazykovo najbližší, Slovensko k nim má istý morálny záväzok a sú dobre kvalifikovaní a tradične pracovití,“ zdôraznil Skalský.
      Na Ukrajine žije asi 11.000 Slovákov, časť z nich je držiteľom osvedčenia zahraničného Slováka. Žijú najmä v mestách a obciach na Zakarpatsku, ktoré bolo ako Podkarpatská Rus súčasťou prvej Československej republiky.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články