2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Súhrn domáceho spravodajstva 7. decembra

Bratislava – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v utorok v Prezidentskom paláci vymenovala do funkcie 23 sudcov. Hlava štátu zdôraznila ich nezávislosť, ktorej nevyhnutnou kompenzáciou sú vysoké nároky na správanie a očakávania verejnosti. Za základný kameň sudcovskej nezávislosti považuje dôveru verejnosti, ktorá je nevyhnutná na to, aby si ľudia nechceli spravodlivosť kupovať.
      – Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v utorok predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka. Hlava štátu sa zaujímala o nové právomoci Súdnej rady, ale aj o jej ďalšie aktivity. Súdna rada o tom informuje na svojej stránke. Súdna rada môže od januára tohto roka nielen preverovať majetkové pomery a majetkové priznania sudcov, ale pribudla jej aj kompetencia vykonávať dohľad nad spĺňaním predpokladov sudcovskej spôsobilosti.
      – Avizované znižovanie počtu sudcov Najvyššieho súdu (NS) SR je nešťastné. Dôležitá je personálna stabilizácia NS. Uviedol to predseda NS Ján Šikuta v utorok na stretnutí s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou. Informovala o tom hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

Súhrn domáceho spravodajstva 7. decembra

      Bratislava – Prezidentka SR Zuzana Čaputová prijala v utorok piatich nerezidentných veľvyslancov. Tí jej počas ceremoniálu v Prezidentskom paláci odovzdali svoje poverovacie listiny. Poverovacie listiny prijala hlava štátu od veľvyslancov Švédska, Lotyšska, Malajzie, Argentíny a Nového Zélandu.

      Bratislava – Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti.

      Bratislava – Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok pokračuje v rozprave o poukazoch v hodnote 500 eur za očkovanie pre ľudí nad 60 rokov. Poslanci deviaty rokovací deň 51. schôdze začali o pol hodiny neskôr ako zvyčajne. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) priblížil, že ide o technické príčiny.
      – Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o stave zdravotníctva. Neschválili totiž program utorkovej mimoriadnej schôdze, ktorú iniciovali nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa.
      – V stredu (8. 12.) budú poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovať v rokovaní 51. schôdze až po 14.00 h a nie od rána, ako býva zvykom. Dôvodom je rokovanie parlamentných výborov, ktoré majú na programe komplikované pozmeňujúce návrhy. Zmenu si poslanci odsúhlasili v hlasovaní, predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) vysvetlil dôvody.

      Bratislava – Od piatka (10. 12.) sa majú otvoriť obchody pre zaočkovaných a tých, čo prekonali COVID-19 (OP). Od pondelka 13. decembra prechádza druhý stupeň základných škôl a stredné školy na dištančné vzdelávanie. Naďalej má platiť zákaz vychádzania a núdzový stav. Na utorkovej tlačovej konferencii v parlamente to v utorok oznámil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Dodal, že ostatné opatrenia majú platiť tak, ako ich avizoval v pondelok (6. 12.), čiže napríklad hotely sa majú otvárať od 25. decembra.
      – Vládna koalícia sa dohodla na hraničnom čísle pacientov v nemocniciach, keď bude môcť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) zrušiť uvoľnenia protipandemických opatrení. Uviedol to líder OĽANO a minister financií Igor Matovič na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že o presnom čísle ešte budú informovať.
      – Poukazy v hodnote 500 eur ako motivácia pre seniorov pri očkovaní by sa mohli zmeniť na 300 eur a vyplácať by sa mali v hotovosti pri tretej dávke vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Tieto peniaze by seniori mohli použiť na ľubovoľný účel. Motivačný príspevok by mohli dostať aj pri očkovaní prvou dávkou. Informoval o tom minister financií Igor Matovič (OĽANO) na utorkovej tlačovej konferencii. Hovoril pritom o kompromise.

      Bratislava – Pri povinnom očkovaní rizikových skupín sa názory v koalícii rozchádzajú. OĽANO i Za ľudí diskusiu o ňom pripúšťajú, SaS má v strane viaceré názory, no Sme rodina je proti. Koaliční predstavitelia potvrdili, že povinné očkovanie by mohol cez vyhlášku spustiť minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Ten zatiaľ hovorí, že povinné očkovanie s následným vymáhaním nateraz nechcú zaviesť.
      – Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo expremiéra Petra Pellegriniho odmietajú povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19 i prípadné podieľanie sa neočkovaných na financovaní nákladov na liečbu. Na utorkovej tlačovej konferencii Pellegrini s exministrom zdravotníctva Richardom Rašim (nezaradený) skonštatovali, že ide o úplne inú situáciu, ako keď sa v minulosti zavádzalo povinné očkovanie proti tetanu či proti chrípke u určitých vekových kategórií. Pellegrini zároveň tvrdí, že nikdy nespochybňovali ani očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Súhrn domáceho spravodajstva 7. decembra

      Bratislava – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Ivan Korčok (nominant SaS) sa v utorok zúčastní v Budapešti na ministerskom stretnutí Vyšehradskej skupiny (V4) s Marokom. TASR o tom informoval komunikačný odbor rezortu diplomacie.

      Bratislava – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR predalo v novembri pôvodnú rezidenciu Veľvyslanectva SR vo Washingtone, ktorá bola od roku 2018 nevyužívaná. Podľa kúpnej zmluvy zverejnenej v Centrálnom registri zmlúv dostalo za predaj takmer 1,9 milióna eur. Veľvyslanec SR sa do novej rezidencie presťahoval v septembri 2018, uviedol pre TASR hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga.

      Bratislava – Do výzvy Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pre doučujúcich prostredníctvom neštátneho sektora sa zapojilo desať mimovládnych organizácií. Z toho bolo osem úspešných. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.  

      Bratislava – Štatistiky ukazujú, že uplatnenie dualistov je o 25 percent lepšie ako žiakov mimo duálneho vzdelávania. Získajú vyššie mzdy, presadzujú sa v odbore, v ktorom sa pripravovali, a majú veľmi nízku mieru nezamestnanosti. Pri príležitosti záverečnej konferencie k národnému projektu Duálne vzdelávanie a zvýšenie atraktivity a kvality OVP to uviedol manažér projektu duálneho vzdelávania Milan Kuzma.

      Bratislava – Pre výmaz z obchodného registra eviduje Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR približne 150 relevantných podaní, z toho 17 sa týka lekárov alebo lekárskych zariadení. TASR to uviedol Peter Bubla z tlačového oddelenia MS SR.

      Bratislava – Potrestanie korupcie v súvislosti s výkonom zamestnania, povolania, postavenia alebo funkcie by mohlo byť jednoduchšie. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR navrhuje v novele Trestného zákona, aby bolo protiprávne už samotné prijatie úplatku.

      Bratislava – Vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) vyzvala prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby jasne a priamo podporila povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Strana Za ľudí bude podľa nej presadzovať povinné očkovanie minimálne pre ľudí nad 60 rokov od začiatku budúceho roka.

      Bratislava – Protikorupčné princípy a rady, ako postupovať pri nahlasovaní korupcie, pripomína nová celoslovenská kampaň Ministerstva vnútra (MV) SR. Určená je zamestnancom, ale aj klientom okresných úradov. Riaditeľ odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR Jozef Halcin o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii.

      Košice – Poslanci Národnej rady SR za hnutie OĽANO podávajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR pre podozrenie z predraženého nákupu bezkontaktných teplomerov v Košickom samosprávnom kraji (KSK). Predsedu KSK Rastislava Trnku vyzývajú, aby vyvodil politickú zodpovednosť. Informovali o tom na utorkovom brífingu. Trnka reagoval, že plánuje zriadiť komisiu na porovnanie cien nákupov podobných teplomerov vo verejných inštitúciách. Ak komisia zistí predraženie cien, a to že dodávateľ a subdodávateľ zavádzali, bude od nich požadovať refundáciu.
      – Predseda krajskej organizácie mimoparlamentnej strany Hlas-SD Matúš Lukáč v utorok informoval, že dvaja jej členovia Maroš Proks a Marek Mitterpák podali v súvislosti s medializovanými informáciami na prokuratúre trestné oznámenie pre podozrenia z korupcie a klientelizmu. Upozornili tiež na to, že v decembri sa uzatvára súťaž na dodávku služieb prímestskej autobusovej dopravy takmer za pol miliardy eur.

      Bratislava – Zriadením správnych súdov nižšieho stupňa sa SR môže zaradiť medzi krajiny, v ktorých je správne súdnictvo samostatnou súčasťou súdnictva. Predstavitelia Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR preto podporujú vznik správnych súdov. V stanovisku to uviedol hovorca NSS Michal Hajtol.

      Bratislava – Mimoparlamentná SNS vyzýva vládu SR, aby prestala deliť ľudí na zaočkovaných a nezaočkovaných. Ľudí je podľa nej možné deliť len na chorých a zdravých. Strana tiež apeluje na zabezpečenie primárnej lekárskej starostlivosti a potrebných liekov namiesto tlaku na očkovanie na ochorenie COVID-19. Opätovne pripomína tiež situáciu slovenských obchodníkov a podnikateľov ako zraniteľného segmentu. TASR o tom informovala hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.

      Bratislava – Štátny rozpočet na budúci rok bude pravdepodobne schválený na decembrovej schôdzi parlamentu, aj keď na ňom vládna koalícia ešte nie je definitívne dohodnutá. Reformné zákony sa však zrejme odsunú až na nasledujúce rokovania Národnej rady (NR) SR. V diskusnej relácii TASR TV to v utorok povedal publicista Juraj Hrabko.

      Bratislava – Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský hovoril s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) o možnosti, aby boli verejné bohoslužby znovu sprístupnené, hoci aj s nevyhnutnými obmedzeniami. TASR o tom informovali predstavitelia KBS.

      Bratislava – Bratislavský kraj odmieta označenie, že je bohatým regiónom a eurofondy až tak nepotrebuje. Všetkých 89 tunajších samospráv preto v utorok adresovalo výzvu eurokomisárke Elise Ferreirovej i vláde SR, aby do Bratislavského kraja smerovalo viac európskych peňazí.

      Bratislava – Prostredníctvom 24.952 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (6. 12.) na Slovensku 7049 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 104 obetí. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk.

      Bratislava – Partneri z členských štátov EÚ a NATO boli vlani kľúčovými subjektmi bilaterálnej spolupráce Slovenskej informačnej služby (SIS) so spravodajskými službami iných štátov. Dôležitým pilierom medzinárodnej bilaterálnej spravodajskej spolupráce bola výmena analytických informácií. Vyplýva to zo správy o činnosti SIS za rok 2020.

      Bratislava – RTVS má do piatkového (10. 12.) popoludnia predložiť Ministerstvu kultúry (MK) SR svoj návrh časti novelizovaného zákona o mediálnych službách, ktorý sa týka zvýšenia multimodálneho vysielania (titulkovanie, preklad do posunkovej reči, hlasové komentovanie) i nastavenia podmienok pre verejnoprávneho vysielateľa v rámci multiplexu. Manažment telerozhlasu to uviedol na utorkovom rokovaní Rady RTVS.

      Bratislava – Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku vyhlásila v utorok štrajkovú pohotovosť a vyzýva vládu SR, aby začala bezodkladne riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti školstva. A to predovšetkým zvýšením finančných zdrojov na zlepšenie finančného ohodnotenia všetkých zamestnancov školstva a vedy. Žiada desaťpercentnú valorizáciu platov všetkých zamestnancov školstva a vedy, úpravu tarifných tabuliek nepedagogických zamestnancov tak, aby sa začínala minimálnou mzdou, a zachovanie doterajších benefitov. Ak sa tak nestane, nebude podľa nej zaručený sociálny zmier a zamestnanci školstva nevylučujú ani nátlakové akcie. TASR o tom informoval Juraj Stodolovský z OZPŠaV na Slovensku.
      – Ako pre TASR v reakcii uviedla hovorkyňa premiéra Eduarda Hegera Ľubica Janíková, pred niekoľkými dňami sa na Úrade vlády SR uskutočnilo tretie kolo kolektívneho vyjednávania týkajúce sa zamestnancov vo verejnej a štátnej správe na rok 2022. „Štát prišiel s ponukou na zvýšenie platov zamestnancov štátu o tri percentá v roku 2022 od 1. júla 2022. Zamestnanci by zároveň mohli získať jednorazový platový bonus 350 eur, ktorý by bol v štátnej správe vyplatený v januári 2022 a v samospráve do 30. júna 2022,“ informovala s tým, že zamestnanci dostali konkrétnu ponuku a vyžiadali si čas na prerokovanie tohto návrhu.

      Bratislava – Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej reprezentácií s predloženou novelou vysokoškolského zákona. Aktivity proti prijatiu škodlivej novely a za skutočnú reformu budú pokračovať. TASR o tom informoval hovorca Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Juraj Rybanský.

      Bratislava – Polícia v utorok ráno zadržala štyri osoby v súvislosti s pandemickou pomocou, ktorú mal štát poslať cez pezinský úrad práce schránkovým firmám. V relácii TV Joj Na hrane to povedal dočasný policajný prezident Štefan Hamran. Nevylúčil, že v tomto prípade zadržia aj ďalšie osoby. Polícia má podľa jeho slov indície, že by za prípadom mohla stáť organizovaná skupina.

      Pezinok – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie so zločineckou skupinou takáčovcov a jej bosom Ľubomírom K. Obžalobe čelí 17 ľudí.

      Bratislava – Najvyšší súd (NS) SR vytýčil na 11. januára 2022 termín odvolacieho konania v prípade tohtoročnej brutálnej vraždy v Martine. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní zverejnenom na webe NS SR.

      Bratislava – Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) odmieta opakované tvrdenia o tom, že by obvinenému podnikateľovi Miroslavovi V. nebol umožnený výsluch prostredníctvom videokonferencie. Takýto výsluch navrhla obhajobe vyšetrovateľka NAKA ešte v septembri s možnosťou špecifikovať miesto a termín výsluchu, obhajoba však na tento návrh viac ako dva mesiace nereagovala. Vyplýva to z vyšetrovacieho spisu v tejto trestnej veci. Konštatuje to ÚŠP, jeho stanovisko TASR poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová.

      Bratislava – Dôchodcu Gejzu K., obžalovaného z vraždy 75-ročného starčeka, odsúdili na nepodmienečný trest v trvaní 11 mesiacov a 29 dní v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Pondelkový (6. 12.) rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava IV nie je právoplatný. TASR o tom informoval hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

      Bratislava – Najvyšší súd (NS) SR nezistil dôvod na odmietnutie obžaloby na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana K. a podnikateľa Petra K. v prípade, kde sú obvinení z korupcie. Senát vyhovel sťažnosti prokurátora, zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) a prikázal mu, aby vo veci konal a rozhodol. TASR o tom v utorok informovala hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

      Banská Bystrica – Stredajšie (8. 12.) pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici s údajným bývalým bosom nitrianskeho podsvetia Ľubošom F. je zrušené. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Dôvodom zrušenia pojednávania sú zdravotné problémy obžalovaného, nový termín bol stanovený na 23. a 24. februára 2022.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články