2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Študenti, doktorandi či učitelia sa môžu uchádzať o štipendiá na štúdium v Rusku

Slovenskí stredoškoláci, vysokoškoláci, doktorandi, vysokoškolskí učitelia či vedeckí pracovníci môžu počas školského roka 2022/2023 študovať alebo bádať v Rusku aj vďaka štipendiám, ktoré vyplývajú zo slovensko-ruskej medzivládnej dohody. Ich administrátorom na základe zmluvy s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR je nezisková organizácia Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA). TASR o tom informoval Ján Chlup zo SAIA.
      Občania Slovenska môžu absolvovať v Ruskej federácii celé bakalárske či magisterské štúdium v oblastiach, ako je jadrová energetika a technológie, fyzikálno-technické vedy a technológie a základné lekárstvo. Rovnako aj mesačný letný kurz ruského jazyka, dvojmesačnú jazykovú stáž počas vysokoškolského štúdia, päťmesačný študijný pobyt počas vysokoškolského štúdia a jeden až desaťmesačný výskumný pobyt. Ruská strana poskytuje štipendistovi bezplatné štúdium a štipendium, slovenská strana prepláca cestovné výdavky na cestu na miesto pobytu a späť a poskytuje príplatok k štipendiu od 132 do 146 eur na mesiac.
      Ako upozorňuje Adela Poláčková zo SAIA, tento rok došlo k dvom výrazným zmenám. Kým v minulosti bola uzávierka žiadostí spravidla začiatkom februára, teraz je o niekoľko mesiacov skôr. Záujemcovia o štipendijný pobyt v Rusku musia podať žiadosť do 31. októbra. Druhou zmenou je, že žiadosť sa podáva cez ruský systém na portáli . Záujemcovia o príplatok k štipendiu musia následne podať ešte žiadosť cez portál www.saia.sk do 9. novembra.
      Bližšie informácie o podmienkach uchádzania sa o jednotlivé štipendiá sú zverejnené v databáze štipendií a grantov na portáli saia.sk, alebo ich záujemcovia môžu získať v piatich pracoviskách SAIA na Slovensku (Bratislava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Žilina).  

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články