8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Strom roka v Starom Smokovci odborne ošetril arborista

Viac ako 70-ročný Buk lesný – previsnutý v Starom Smokovci, ktorý sa stal víťazom ankety Strom roka 2021, v uplynulých dňoch profesionálne ošetril arborista. Odborný posudok a ošetrenie bolo súčasťou ocenenia. Združenie cestovného ruchu Vysoké Tatry o tom informuje na svojej webstránke.

Mohutný, približne 13 metrov vysoký tatranský strom – Fagus silvatica – pendula je označovaný za ‚tatranský dáždnik‘ a nedávno sa stal i stromom zaľúbencov.
      Horskí záchranári sa o strom i zastrihávanie starajú každoročne na jar. Ak by sa koruna nad chodníkom do budovy Horskej záchrannej služby a Tatranskej informačnej kancelárie nestrihala, konáre by siahali až na zem.

„Zdravotný stav stromu je veľmi dobrý. Koruna je bez vážnych defektov s minimálnym množstvom suchých konárov len malých priemerov. Bezpečnosť predmetného stromu nie je nijako znížená. Kmeň stromu je bez vážnych devastačných rán z minulosti, bez iných mechanických poškodení a výskytu drevokazných húb,“ uviedol arborista Martin Magyar.
      Na buku boli odstránené suché konáre, vykonaná redukcia dvoch kostrových konárov od budov maximálne meter až meter a pol aj vzhľadom na možnosť poškodenia pri napadnutí väčšieho množstva ťažkého snehu v zimnom období.
      Na odbornom ošetrení sa okrem Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry, ktoré strom nominovalo do ankety, zúčastnili i zástupcovia z VPS Vysoké Tatry, Horskej záchrannej služby a Tatranského dvojtýždenníka.

Zdroj: TASR

Foto: humanisti.sk NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články