-2.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Štefek: Nekalé predvolebné praktiky v Nitre pokračujú! Takýto zákaz tu nebol ani za komunistov!

V nitrianskej predvolebnej kampani sa stalo čosi na Slovensku doposiaľ nevídané! Samospráva mesta znemožnila nezávislému kandidátovi na primátora Nitry Štefanovi Štefekovi a jeho tímu nezávislých kandidátov na poslancov predstaviť sa v piatich kultúrnych domoch v jednotlivých mestských častiach Nitry.

Štefek: Nekalé predvolebné praktiky v Nitre pokračujú! Takýto zákaz tu nebol ani za komunistov!
V rámci predvolebnej súťaže v komunálnych voľbách v Nitre sa takéto niečo ešte nikdy nestalo.

Predstavenie kandidátov malo byť spojené s divadelným predstavením ochotníckeho divadla z Kozároviec. V rámci predvolebnej súťaže v komunálnych voľbách v Nitre sa takéto niečo ešte nikdy nestalo.

Kontaktovali sme viacero miest a obcí, ktoré nám potvrdili, že obecný majetok štandardne prenajímajú aj na predvolebné stretnutia pre všetkých kandidátov, v niektorých obciach dokonca na takýto účel bezplatne.

„Riadne a včas sme 20.9. 2022 požiadali o prenájom kultúrnych domov a dňa 10.10. 2022 som si na meste prevzal vyrozumenie, že mesto na politické podujatia priestory neprenajíma. Takéto čosi nezakazuje žiadne všeobecne záväzné nariadenie mesta, ktoré by museli schváliť poslanci. Nie je mi známa žiadna norma, ktorá by bránila prenajímaniu priestorov mesta Nitra na základe akéhokoľvek diskriminačného kritéria. Tomu zodpovedajú aj smernice a všeobecné záväzné nariadenia mesta Nitra alebo zásady hospodárenia a nakladania s majetkom mesta, ktoré umožňujú prenájom priestorov takmer neobmedzene.

Štefek: Nekalé predvolebné praktiky v Nitre pokračujú! Takýto zákaz tu nebol ani za komunistov!
Nie je mi známa žiadna norma, ktorá by bránila prenajímaniu priestorov mesta Nitra na základe akéhokoľvek diskriminačného kritéria.

Primátor sa správa svojvoľne, zneužil ustanovenie Zásad hospodárenia a nakladania s majetkom Mesta Nitra § 5 a jeho ustanovenia. Nakoľko on sám kandiduje opätovne na post primátora v týchto komunálnych voľbách, tak priamo ovplyvňuje demokratickú súťaž a to je neprípustné,“ uviedol dlhoročný nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva Štefan Štefek.

Mesto je povinné hospodárne nakladať s majetkom vo svojom vlastníctve a tak je podľa neho o to zvláštnejšie, že súčasný primátor nepodpísal zmluvu o nájme, čím sa pripravil mesto o nájomné a navyše tým na svoj vlastný prospech alebo v prospech inej osoby znemožnil tretej osobe jej propagáciu, čo môže to byť hodnotené ako závažnejšie protiprávne konanie.

O to viac je zarážajúce, že takto koná ústavný činiteľ. Štefan Štefek požiadal o analýzu právnickú kanceláriu a tá jeho stanovisko jednoznačne potvrdila. Na základe týchto skutočností bol podaný podnet na prokuratúru.

„Primátor využíva mestské akcie na sebaprezentáciu a taktiež aj na kampaňovanie svojej vlastnej politickej strany, pričom iným kandidátom znemožňuje mestský majetok využívať na demokratickú prezentáciu. Sám sebe a svojej politickej strane schvaľuje užívanie verejného priestranstva, tak ako tomu bolo dňa 16.10. 2022 na sídlisku Chrenová, kde prebiehala kampaň politickej strany, ktorej predsedom je súčasný primátor Nitry. Ako je možný takýto dvojaký meter a svojvoľný výklad zákona?“ pýta sa Štefan Štefeka a poukazuje na ďalšie nekalé praktiky v predvolebnej kampani.

Štefek: Nekalé predvolebné praktiky v Nitre pokračujú! Takýto zákaz tu nebol ani za komunistov!
Primátor využíva mestské akcie na sebaprezentáciu a taktiež aj na kampaňovanie svojej vlastnej politickej strany, tvrdí Štefan Štefek.

„Nedávno našej nezávislej kandidátke na poslankyňu prepichli pneumatiky na aute, nezávislému kandidátovi na poslanca poškriabali hanlivým nápisom kapotu auta a mesto nám teraz zabránilo zorganizovať kultúrne podujatie spojené s predstavením našich kandidátov. Prial by som si, aby sa voliči mohli rozhodnúť bez takéhoto nátlaku. Predvolebná súťaž by mala byť porovnaním ideí a kvality programov. Verím, že odbornosť a slušnosť sa čím skôr vráti aj do komunálnej politiky,“ dodal Štefan Štefek.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články