16.1 C
Nitra
pondelok, 26 septembra, 2022

Štefek: Experiment, ktorý tu zažívame posledné roky s neskúseným človekom vo vedení mesta a s jeho slávnou koalíciou sa nepodaril

Dnešná tlačovka, na ktorej Štefan Štefek ohlási svoju kandidatúru na post primátora Nitry, začala netradične, recitáciou hymnickej piesne Nitra, milá Nitra.

„Podľa historikov slová tejto piesne boli napísané pred tisíc rokmi a žiaľ, z pohľadu mnohých Nitranov vysoko aktuálne sú aj dnes,“ pripomenul na úvod Štefek.

Štefek: Experiment, ktorý tu zažívame posledné roky s neskúseným človekom vo vedení mesta a s jeho slávnou koalíciou sa nepodaril

Priatelia, Experiment, ktorý tu zažívame posledné roky s neskúseným človekom vo vedení mesta a s jeho slávnou koalíciou sa nepodaril. Očividná neschopnosť a nekompetentnosť riadiť mesto je nahrádzaná aroganciou. Toto som za 20 rokov pôsobenia v komunálnej politike nezažil. Takýto stav nemôžeme ďalej tolerovať, nemôžeme si pred ním zakrývať oči a už vôbec nie rezignovať.

Problémy, ktoré všetci tak citlivo vnímame je potrebné riešiť. Preto by som vám rád oznámil, že v nadchádzajúcich komunálnych voľbách sa budem uchádzať o dôveru občanov  Nitry a budem kandidovať na post primátora mesta Nitra, ako nezávislý kandidát, bez podpory politických strán.

Štefan Štefek ohlásil kandidatúru na primátora: Vypočujte si, čo chce pre mesto urobiť

Som pripravený všetky svoje skúsenosti z podnikania, z riadenia veľkých firiem, z riadenia mesta a vôbec z komunálnej politiky využiť v prospech nášho rodného mesta. Naša Nitra si zaslúži zobudiť sa do lepšieho rána! Nitra si zaslúži, aby bola riadená koncepčne a na základe prepracovanej stratégie. Nitra si zaslúži, aby tu, doma, mali mladí ľudia šancu na svoju budúcnosť a seniori na dôstojnú starobu. Nitra sme my všetci a chceme tu žiť spolu ako susedia, priatelia a kolegovia. To je to, čo nás všetkých spája. A je jedno, aké máte politické presvedčenie či vierovyznanie, na to sa v komunále nehrá. K mojej kandidatúre pristupujem s pokorou a s veľkým pocitom zodpovednosti. Uvedomujem si, že Nitra potrebuje primátora skúseného, pracovitého, primátora, ktorý sa obklopí profesionálne odborným a nielen marketingovým tímom.

Nitra potrebuje primátora pre všetkých občanov, primátora, ktorý bude spájať, nie rozdeľovať alebo lepšie povedané polarizovať. Nitra potrebuje primátora, ktorý sa bude mestu venovať na 100%. Osem rokov praxe viceprimátora ma presvedčili o tom, že nemôžete kvalitne vykonávať funkciu primátora a pritom sa hrať na veľkého politika, čo pomaly rieši globálne problémy vesmíru. Preto v prípade zvolenia sa budem plnohodnotne venovať iba mestu Nitra. S tým samozrejme úzko súvisí aj konkrétny volebný program, ktorý teraz spolu s mojim tímom tvoríme, z prevažnej časti je hotový a predstavím ho v máji, kedy na tlačovej konferencii predstavím aj kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva. Niektorí z kandidátov sú tu, niektorých COVID pripútal na lôžko. A aj z tohto miesta  ich pozdravujem a želám skoré uzdravenie. Rovnako chcem poďakovať mojim kolegom, za ich ochotu kandidovať na poslancov, za ich podporu mojej osoby, za veľa nápadov a podnetov,  ktoré prinášajú a zapadajú do tvorby mozaiky volebného programu, po realizácii ktorého bude Nitra určite lepším miestom pre život.

Budem jasne a zreteľne vysvetľovať čo a ako chcem urobiť prospešné pre našu Nitru vedomí si toho, že zložité problémy nemajú jednoduché riešenia. A na to podám ruku každému, kto o to bude mať záujem. Buď na potvrdenie môjho záväzku, že čo som sľúbil, to aj dodržím alebo ako poďakovanie za pomoc a podporu pri rozvoji nášho mesta. Každý, kto to cíti rovnako, je vítaný.

Tak som to robil vždy. A nikdy to nebolo jednoduché. Aj dobré riešenia sú vždy o kompromisoch, o  vzájomnom rešpekte a pochopení, o ochote vedieť počúvať s úctou aj iný názor,  o hľadaní tých najlepších riešení.

Len takto sa dá narábať s dôverou občana, a len takto sa dá spoločnými silami urobiť veľa prospešných a dôležitých vecí pre naše mesto.

Osobne som sa o tom presvedčil, keď som sa podieľal na riešení a koordinácii takých strategických  projektov, ako výstavba Chrenovského mostu, výstavba R1, rekonštrukcia Zariadenia pre seniorov na Zobora, rekonštrukcie materských a základných škôl, dobudovanie kanalizácie a mnoho ďalších väčších či menších projektov, do večera by som ich mohol vymenovávať.

A kde sme sa dostali dnes?

Prosím vás nevyhovárajme sa na covid. Áno, žiaľ, dvojročný boj proti vírusu narušil normálne sociálne vzťahy, ekonomiku, vieru v lekárov , vedu, v  média i štát. Každý sme stratili niekoho blízkeho. A je tu ďalšie šialenstvo v podobe a nech to akokoľvek nazveme, vojna, bojová operácia, ktorú si neželáme a odsudzujeme. Zomierajú nevinné deti, ľudia sa stávajú utečencami, strácajú svoj domov, prichádzajú o svoje istoty. A rovnako ako obyvatelia Ukrajiny, ktorým všetci pomáhame ako vieme, rovnako aj občania Nitry túžia po istote, túžia žiť v pokoji a bez hádok.

Dnes 30. marca si pripomíname 77. výročie oslobodenia Nitry spod fašistickej okupácie. Túto udalosť nemôžeme z dejín nášho mesta vymazať, to čo sa dialo v marci 1945 mi v mnohom pripomína dnešnú situáciu na Ukrajine. A Nitru oslobodili práve vojaci 2. ukrajinského frontu.  Pred mesiacom by ma ani len vo sne nenapadlo, že môžeme byť v roku 2022  svedkami konfliktu, ktorí sa odohráva v susednej krajine, medzi dvoma slovanskými národmi. 

Aj v našom meste, v našej Nitre sa počas jesenných komunálnych volieb odohrá politický boj o ďalšie smerovanie nášho mesta. Mne nie ľahostajný osud našej Nitry.

Tak poďme spolu Nitru oslobodiť od nenávisti a zasaďme do našich sŕdc strom priateľstva a porozumenia.

Poďme Nitru oslobodiť od prospechárov a politických turistov.

Poďme Nitru oslobodiť od trójskych koňov.

Prajem si, aby Nitra žila ako jedna veľká rodina

Prajem si, aby Nitra bola mestom, kde sa spájajú generácie.

Prajem si, aby Nitra ukázala celému Slovensku a svetu svoje poklady.

Prajem si, aby Nitra bola skutočnou kolískou kresťanstva v našich životoch.

Prajem si to preto, lebo Nitra dnes nie je také mesto. Mesto môjho života namiesto toho aby sa rozvíjalo, tak dnes stagnuje a v mnohých pohľadoch aj upadá.

A to je aj dôvod, prečo som sa rozhodol kandidovať. Mojim cieľom je, aby vaše a aj moje deti mohli stráviť celý svoj život a aby Nitru považovali za svoj domov. A ak ich osud zaveje niekam inam, vždy sa sem radi vrátia, domov, do Nitry.

Dovoľte mi, aby som sa v tejto chvíli poďakoval mojej rodine, mojej manželke Petre, ktorá vždy stojí pri mne a plne podporuje moje rozhodnutie kandidovať. Rovnako sa chcem poďakovať našim milovaným deťom Emke a Šimonkovi, ktorí mi každý deň ukazujú pohľad z ich perspektívy, ich očami, ich vekom.

Šimonko cez Vianoce 2019 skladal lego, pýtam sa ho čo to poskladal. Odpovedal: tatinko, to je také mesto kde sa dobre žije.

Aj preto nikdy neprestanem pracovať na tom, aby Nitra bola lepším miestom na život pre nás všetkých. Lebo Nitra je náš spoločný domov a miesto, kde chceme byť šťastný  a plniť si svoje sny.“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články