4.7 C
Nitra
streda, 1 decembra, 2021

Ste Obklopený psychopatmi? alebo Obklopený idiotmi?

„Našu spoločnosť riadia šialenci so šialenými úmyslami. Podľa mňa nás ovládajú maniaci a za tento názor zrejme tiež dostanem nálepku duševne chorého. Presne to je totiž podstata šialenstva.“

John Lennon

Uvedený citát je začiatkom knihy Thomasa Eriksona pod názvom Obklopený psychopatmi. Predchodcom tejto knihy je jeho dielo Obklopený idiotmi „o tom, ako rozumieť ľuďom, ktorým sa nedá rozumieť. Vychádza z takzvanej metódy DISA, jedného z najpoužívanejších systémov analyzovania ľudskej komunikácie a rozdielov v správaní.“  Nečudo teda, že kniha Obklopený idiotmi zaznamenala obrovský čitateľský úspech na celom svete. Mnohých totiž fascinujú prejavy iných. A viacerí chcú vedieť niečo o sebe.

Nie som psychológ a nerada by som sa preto vyjadrovala k používaniu metódy DISA, prípadne iných. To nie je predmetom mojej recenzie. No stručne povedané, ide o kategorizáciu ľudí do štyroch hlavných skupín – červená, žltá, zelená a modrá. Práve popisu týchto skupín, čo vychádza z výskumu Williama Moultona Marstona, sa venuje autor v knihe Obklopený idiotmi. Ak vám to trochu pripomína starú známu Hippokratovu teóriu a kategorizáciu na sangvinik, flegmatik, cholerik a melancholik, nie ste úplne vedľa. V dejinách sa dá nájsť viacero podobných modelov.

Ako som postrehla, mnohé z rôznych testov a školení sa dnes čoraz častejšie otvorene alebo v pozadí odvoláva práve na túto farebnú kategorizáciu ľudí. Stáva sa pomerne modernou. Je preto dobré vedieť viacej informácií a venovať tomu zvýšenú pozornosť. A nie iba tomu.

Skúšam si totiž predstaviť situáciu: ja viem, že ty si žltý a preto sa hrám na žltého. Ale čo ak sa mýlim? Ty nie si žltý, ale hráš sa na žltého, lebo tvoj červený šéf si želá mať niekoho žltého. V skutočnosti si modrý. A možno ani tvoj šéf nie je červený, pretože sa hrá na červeného. Zdá sa vám to absurdné? Áno. Trochu som to pritiahla za vlasy, ale úmyselne. Pretože o tom to je. Môžete si byť istý, že viete kto je akej farby? Netvrdím, že táto teória je scestná, no vravím, že s knihou Obklopený idiotmi v ruke by som sa ešte na psychológa nehrala.

Ako hovorí sám autor v knihe Obklopený psychopatmi: „Do úvahy treba brať aj iné faktory ako pohlavie, vek, kultúrne rozdiely, hybné sily, inteligenciu, záujmy, skúsenosti, či v zamestnaní začínate alebo ste ostrieľaný, aké máte miesto medzi súrodencami a tak ďalej. Faktorov je veľa. Jednoducho povedané, skladačka má množstvo dielov.“ A neskôr autor pokračuje: „vysvitlo, že niektorí ľudia využívajú poznatky z knihy (Obklopený idiotmi) nesprávnym spôsobom. To nikdy nebolo mojim úmyslom. Preto vám chcem teraz poradiť…“

Ste Obklopený psychopatmi? alebo Obklopený idiotmi?
Kniha Obklopený psychopatmi

Skúšam si predstaviť situáciu: On vie, že som červený. Vie teda ako sa mi dostať pod kožu? Cieľom knihy podľa autora nie je ľudí vydesiť alebo vzbudiť nedôveru. Cieľom knihy je naučiť vás, ktorým ľuďom sa dá veriť a ktorých možno poháňajú iné pohnútky, než navonok prezentujú. Nie som si istá, či sa tento zámer autorovi podaril tak ako si to predstavoval, no v každom prípade vás naučí zbystriť pozornosť a prípadne sa i brániť. Manipulovať vás totiž nemusia iba psychopati. A pohnútky sú tiež rôzne.

Vedeli ste, že?

Kniha Obklopený idiotmi vyšla v 39 jazykoch a po celom svete sa predalo viac ako 1 500 000 výtlačkov. Kniha Obklopený psychopatmi okamžite nadviazala na tento úspech.

foto:freepick.com

Píše Lucia Balagová

Prečítajte si tiež

Najnovšie články