23.7 C
Nitra
pondelok, 15 apríla, 2024

Štát podľa ministerstva na malé podniky nezabudol, už čoskoro budú môcť na energie žiadať o ďalšie kompenzácie

Štát v boji s drahými energiami nezabudol ani na zraniteľných odberateľov energií mimo domácností. Tvrdí to Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré upozorňuje malé podniky a organizácie s ročnou spotrebou nepresahujúcou 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne, na pripravovanú výzvu, ktorá bude zverejnená v krátkej dobe.

„Ide o pokračovanie pomoci Dočasného krízového rámca pre opatrenia štátnej pomoci na podporu hospodárstva v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine, ktorú ministerstvo poskytovalo už v priebehu decembra 2022,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ministra hospodárstva Mária Pavlusík.

Rezort hospodárstva opakovane zdôraznil, že o uvedenú pomoc na drahé energie môžu požiadať taktiež samosprávy. O kompenzácie vysokých cien energií môžu požiadať všetky subjekty vykonávajúce hospodársku činnosť.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) upozorňuje, že určuje pre zraniteľných odberateľov regulované ceny elektriny a plynu. Poskytovanie akýchkoľvek finančných kompenzácií nie je v jeho zákonnej kompetencii. „Tie sú súčasťou prijatých mimoriadnych opatrení vlády SR. Odporúčame obrátiť sa na ministerstvo hospodárstva, ktoré avizovalo podporné schémy pre odberateľov mimo domácností na kompenzáciu zvýšených nákladov na energie,“ konštatoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Odberateľom, ktorých ročná spotreba nepresahuje 30 megawatthodín v elektrine a 100 megawatthodín v plyne a ceny im určuje regulačný úrad, už posielajú dodávatelia energií niekoľkonásobné vyššie zálohové platby. Okrem iných na to upozornil aj predseda parlamentného hospodárskeho výboru Peter Kremský, ktorý plánuje situáciu so zainteresovanými čo najrýchlejšie riešiť.

Podľa poslanca za OĽaNO, drobným podnikateľom a rôznym združeniam, ale aj malým obciam, od začiatku januára začali chodiť „brutálne zvesti“. „Volá sa to zálohová faktúra na elektrinu. Cena? 500 až 650 eur za megawatthodinu bez DPH. Zhruba 5 až 6-krát viac ako vlani,“ upozornil Kremský, podľa ktorého je to výsledok regulácie energetiky a trhu s elektrinou, aká funguje na Slovensku.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články