-8.9 C
Nitra
utorok, 7 februára, 2023

Športovec roka 2022: V tradičnej novinárskej ankete triumfovali Petra Vlhová a hokejisti SR

Zjazdová lyžiarka Petra Vlhová sa štvrtýkrát bez prerušenia stala víťazkou tradičnej ankety Klubu športových redaktorov SSN Športovec roka.

V ankete, ktorá v bývalom Československu písala svoju tradíciu už od roku 1959 a v rámci samostatnej Slovenskej republiky od roku 1993, triumfovala Vlhová po rokoch 2019, 2020, 2021 aj v roku 2022. Víťazka získala spolu 1157 bodov. Na druhom mieste skončil s 944 bodmi hokejista Juraj Slafkovský a na treťom s 552 bodmi šprintér Ján Volko. Reprezentácia v ľadovom hokeji získala ocenenie ako najlepší kolektív. Hlasy v prestížnej ankete Športovec roka 2021 dostalo 45 športovcov.

Športovec roka 2022: V tradičnej novinárskej ankete triumfovali Petra Vlhová a hokejisti SR
Vodný slalomár Juraj Slafkovský (uprostred) sa umiestnil na 7. mieste v kategórii Jednotlivci počas vyhlásenia výsledkov ankety Klubu športových redaktorov SSN v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom Športovec roka 2022. Bratislava, 19. december 2022. Foto: SITA/Jana Birošová

Ocenenie Športová legenda dostala Mária Mračnová, v minulosti skvelá výškarka a neskôr špičková funkcionárka v olympijskom hnutí. Paralympionikom roka sa stala reprezentantka v paraalpskom lyžovaní Henrieta Farkašová, ktorá v pondelok potvrdila koniec športovej kariéry. Za Paralympijský kolektív roka vyhlásili družstvo v curlingu na vozíku. Talentom roka sa stali paraalpská lyžiarka Alexandra Rexová a hokejista Juraj Slafkovský. Spomedzi neolympijských športov ocenili karatistku Ingrid Suchánkovú a florbalovú reprezentáciu junioriek.

Klub športových redaktorov SSN udelil Cenu Štefana Mašlonku za poskytnutie najlepších tlačových služieb v roku 2022 organizátorom Európskeho olympijského festivalu mládeže 2022 v Banskej Bystrici a za dlhodobé tlačové služby Slovenskému atletickému zväzu.

Krásna mama Adama Sýkoru sa z jeho úspechov veľmi teší

Víťazná Vlhová na zimných olympijských hrách 2022 v Pekingu dosiahla najväčší úspech kariéry, keď získala zlato v slalome. V tejto technickej disciplíne sa stala aj držiteľkou malého krištáľového glóbusu za sezónu 2021/2022. V celkovom hodnotení SP skončila v sezóne 2021/2022 druhá. Okrem triumfu v slalome obsadila na ZOH na svahoch v Jen-čchingu aj 14. miesto v obrovskom slalome. V pretekoch SP v kalendárnom roku 2022 dosiahla tri víťazstvá v slalomoch v Záhrebe, Kranjskej Gore a Aare a ďalších osem umiestení na pódiu.

„Pre mňa bol rok 2022 asi najviac výnimočný, pretože som sa stala olympijskou víťazkou a splnila som si celoživotný sen. Myšlienky a zážitky na zlato z Pekingu mi prídu na um vždy, keď niekde uvidím zmienku o olympiáde. To, čo sa stalo, si ponesiem už do konca života,“ povedala Petra Vlhová vo videopozdrave pre Olympic.sk. „Verím, že aj v roku 2023 budem môcť stále robiť to, čo ma baví, že lyžovanie budem robiť s veľkým úsmevom. Dúfam, že budú prichádzať aj výsledky, ale v prvom rade nech som zdravá a aj ľudia okolo mňa. Dúfam, že ma ten šport bude baviť a budem čo najrýchlejšia. Slovenskému športu by som priala, nech sú športovci na seba tvrdí a disciplinovaní. Nech na sebe makajú a robia Slovensku radosť. A hlavne nech majú čo najväčšiu podporu,“ doplnila.

Športovec roka 2022: V tradičnej novinárskej ankete triumfovali Petra Vlhová a hokejisti SR
Športová strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková sa umiestnila na 5. mieste v kategórii Jednotlivci počas vyhlásenia výsledkov ankety Klubu športových redaktorov SSN v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom Športovec roka 2022. Bratislava, 19. december 2022. Foto: SITA/Jana Birošová

Dvadsaťsedemťročná rodáčka z Liptovského Mikuláša sa v počte prvenstiev v ankete Športovec roka zaradila na druhú priečku k vodnému slalomárovi Michalovi Martikánovi, ktorý sa tiež štyrikrát stal víťazom. Absolútnou rekordérkou je plavkyňa Martina Moravcová so šiestimi prvenstvami. Po tri víťazstvá dosiahli biatlonistka Anastasia Kuzminová a cyklista Peter Sagan. V roku 2017 bola Vlhová aj členkou víťazného družstva zjazdových lyžiarov.

Po dvoch rokoch sa v Bratislave opäť konal tradičný galavečer, na ktorom ocenili najlepších športovcov SR v roku 2022. V rokoch 2020 a 2021 výsledky ankety vyhlásili bez tradičného galavečera.

Čítajte na ďalšej strane: Profily laureátov ankety Športovec roka 2022>>>

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články