8.7 C
Nitra
nedeľa, 4 decembra, 2022

Spisovateľka Monika MACHÁČKOVÁ: Anjeliky, sviečky, voňavé fajnovosti… tak to mám rada

Ako trávi čas spisovateľka Monika Macháčková? Nuž, ako nám prezradila, tento rok budú u nich Vianoce doma trocha iné… Tak aké?

Spisovateľka Monika MACHÁČKOVÁ: Anjeliky, sviečky, voňavé fajnovosti... tak to mám rada
Monika Macháčková

Za normálnych okolností nemám rada gýčové ozdôbky, ale na Vianoce je dovolené všetko. Všetko, čo je  ligotavé, svietiace, omašličkované, porozmiestňujem po byte a teším sa z toho. Anjeliky, sviečky, voňavé fajnovosti… tak to mám rada.

Vianočné tradície sa v našej rodine za posledné roky zmenili. Dlhé roky sme mali zaužívané, že sme na štedrý večer po večeri navštevovali najskôr mojich rodičov, potom manželových. Nebol to problém, pretože sme bývali všetci blízko seba. Tri večere, jedna návšteva kostola o piatej podvečer s deťmi, aby sa stihli pripraviť darčeky pod stromček. Trikrát šalát, kapor aj filé. A nikdy sme poriadne nevideli štredrovečernú rozprávku! Vždy len úryvky… Lenže teraz je všetko inak. Ako radi by sme zasa chodili na tri večere! Lenže už nemôžeme, naši blízki nás pomaly opúšťajú a dívajú sa na nás zhora. A zvlášť smutnú príchuť má pre mňa druhý sviatok vianočný, pretože to bol vždy deň, kedy sme sa všetci stretli u mojich rodičov a vinšovali sme otcovi k Štefanovi. Už tri roky namiesto meninovej oslavy chodíme zapáliť sviečku do cintorína.

Spisovateľka Monika MACHÁČKOVÁ: Anjeliky, sviečky, voňavé fajnovosti... tak to mám rada
Spomienka na detstvo

Tento rok pribudne ďalšia nová skúsenosť – prvýkrát Vianoce strávime vo dvojici. Syn s priateľkou sa rozhodli, že chcú mať svoje prvé Vianoce u seba a k nám prídu až medzi sviatkami.

Monika MACHÁČKOVÁ: Niektorí umelcov označujú za darmožráčov len preto, že nepracujú v montérkach. To mi je vždy veľmi smutno na duši

A ešte jedna vec- prvýkrát máme maličký stromček, ale fakt maličký! Takmer z toho bola manželská roztržka, ale napokon som ustúpila a súhlasila s týmto nedôchodčaťom.

Aspoň že na stole je všetko, ako má byť. U nás sa na Štedrý deň na obed jedáva iba kyslá šošovicová polievka, na večeru sa ale chystá fantastická rusínska hríbová, podľa receptu mojej svokry. Šaláty musia byť dva, klasický majonézový a cibuľový. Kapor a filé, pre mňa losos. V prvý sviatok musí byť na obed cordon bleu a silný hovädzí vývar. Okrem klasiky – medovníkov a lineckého pečiva sa povinne  pečie bábovka a nugátová torta.

Eva Pavlíková: Dávam na siete len pekné a pozitívne veci!

Inak sviatkujeme ako asi všetci v tejto zemepisnej šírke – sledovanie rozprávok striedame s čítaním kníh, ktoré sme našli pod stromčekom, lebo bez kníh by Vianoce nemohli byť. Občas sa prinútime a ideme na krátku prechádzku, aby sme načerpali sily na ďalšie ležanie na gauči a otáčanie stránok v knihe.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články