18.7 C
Nitra
štvrtok, 6 októbra, 2022

Špičková vedkyňa Michaela MUSILOVÁ: Marsonautka ide na prvý „Vrchol Zeme“


Špičková slovenská vedkyňa, marsonautka a astrobiologička doktorka Michaela Musilová už o tri týždne začne svoj celosvetový projekt „Koruna Zeme“ – prvou expedíciou na Kilimandžáro.

Začína tým takmer štvorročný projekt, ktorého cieľom je postupne vystúpiť na najvyšší vrch každého kontinentu.

Špičková vedkyňa Michaela MUSILOVÁ: Marsonautka ide na prvý "Vrchol Zeme"
Michaela Musilová, zdroj:fbPri tejto príležitosti sa s ňou môžu ešte spojiť aj jej fanúšikovia – lebo dnes v noci plánuje špeciálny instagramový polnočný livestream – o polnoci zo 6. na 7. augusta 2022.

Prvá expedícia sa totiž začne už 31. augusta 2022 a počas siedmych dní vystúpi spoločne so svojím tímom na najvyšší vrch Afriky – na Kilimandžáro. Cieľom jej najnovšieho projektu je skúmať extrémofily – teda mikroorganizmy, ktoré žijú v extrémnych podmienkach, ako napríklad na vrcholoch týchto hôr. Predpokladá, že tieto mikroorganizmy sú tak odolné, že by sa mohli porovnávať s tými, ktoré by sa teoreticky mohli nachádzať aj na Marse. Je to pokračovanie jej výskumu v oblasti astrobiológie, na ktorom už dlhoročne pracuje s NASA.

„Okrem extrémofilov budem na Kilimandžáre skúmať aj mieru zamorenia mikroplastami. Globálne otepľovanie je už takou extrémnou súčasťou našich životov, že podľa môjho názor každý z nás by mal svojím dielom prispieť k snahám o záchranu planéty,“ dodáva vedkyňa.

Počas expedícií bude doktorka Musilová a jej tím testovať aj rôzne technológie a produkty spojené s jej astrobiologickým výskumom. Veľmi dôležitá časť projektu je zameraná na vzdelávacie a popularizačné aktivity. O výskume, ktorý budú realizovať, chcú informovať verejnosť a zapojiť do neho aj mladých ľudí. Do expedícií budú napríklad zaraďované študentské vedecko-technické projekty, ktoré budú navrhovať deti z rôznych končín sveta.

Špičková vedkyňa Michaela MUSILOVÁ: Marsonautka ide na prvý "Vrchol Zeme"„Je pre mňa veľmi dôležité rozprávať o svojom výskume a aktivitách čo najširšiemu okruhu ľudí. Verím, že čím viac poznatkov si budeme zdieľať, čím viac mladých a talentovaných študentov budeme zapájať do celosvetových projektov. Chcela by som mladých ľudí motivovať, aby sa zaujímali o prírodu a vedu. Hlavne dúfam, že ich môžem inšpirovať aby si išli za svojimi snami ako ja si idem dlhoročne za mojimi. Cez moje aktivity spojené s popularizáciou som taktiež zistila, že Slováci a Slovensky sú nesmierne šikovní a aj vo veľmi mladom veku dokážu vymyslieť vedecké projekty, ktoré dokážu prispieť medzinárodným vedeckým tímom. Premietanie filmu širokej verejnosti by mohol mať tým pádom ešte väčší dosah na ľudí všetkých vekov na Slovensku.“ Poodhalila svoje predstavy Michaela Musilová.

Projekt je celosvetovým unikátom – na týchto vrcholoch sa obdobné výskumné a vzdelávacie aktivity ešte nikdy nevykonávali. Ak sa všetko podarí podľa aktuálnych plánov, všetky výstupy by mala ukončiť expedícia na Mount Everest o necelé štyri roky.

Vedkyňa pokračuje v spolupráci s NASA a vo svojich plánoch jedného dňa byť v posádke, ktorá poletí na Mars. Doktorka Michaela Musilová posledné štyri roky pôsobila ako riaditeľka výskumnej stanice simulovaných misií na Mars a Mesiac na Havaji – HI-SEAS. Velila viac ako 30tim simulovaným misiám a celkovo ich realizovala viac ako 40. Dlhodobo spolupracuje so špičkovými svetovými vedcami a univerzitami, a vyšla aj kniha o jej živote „Žena z Marsu.“

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články