13.7 C
Nitra
štvrtok, 29 septembra, 2022

Španielsko RUŠÍ povinné nosenie rúšok v exteriéri

Španielsko od budúceho týždňa zruší povinné nosenie rúšok vo vonkajších priestoroch, ktoré bolo v platnosti od konca decembra v dôsledku bezprecedentného nárastu prípadov nákazy koronavírusovým variantom omikron.

Podľa agentúry DPA to v piatok uviedla španielska ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.
      Po potvrdení, že úrovne nákazy dosiahli vrchol, španielsky kabinet na budúci utorok zruší túto povinnosť a vláda očakáva, že príslušné zmeny budú prijaté od štvrtka 10. februára, povedala Dariasová pre rozhlasovú stanicu Cadena SER.
      Nosenie rúšok však zostáva v platnosti vo vnútorných verejných priestoroch vrátane verejnej dopravy, ako aj v exteriéri kedykoľvek v prípade, keď občania nebudú môcť dodržať bezpečné rozstupy 1,5 metra.

Šokujúci policajný zákrok proti 71-ročnej sluchovo postihnutej dôchodkyni bez rúška. A dôvod na nátlak voči nej? Vraj u nej hľadali zbraň!!!
      

Nariadenie nosiť rúška v exteriéri prijali 22. decembra minulého roka v čase, keď sa mnohí pripravovali na stretnutie s rodinami pred vianočnými sviatkami, a bolo hlavnou reakciou tamojšej vlády na šírenie variantu omikron, konštatuje DPA. Rozhodnutie sa stalo terčom kritiky niektorých expertov, podľa ktorých išlo len o kozmetické opatrenie s malým účinkom na zastavenie nákazy.
      Podľa oficiálnych údajov španielskeho ministerstva zdravotníctva šírenie vírusu nabralo na rýchlosti vlani v novembri a vyvrcholilo 21. januára s 3418 novými infekciami na 100.000 obyvateľov za dva týždne, čo je pandemický rekord.
      Nákaza sa odvtedy spomalila a tento 14-dňový údaj sa vo štvrtok znížil o 1000 nakazených na 100.000 obyvateľov, na 2420. Nižšie zaťaženie nemocníc a menej hospitalizácií než v uplynulých vlnách pripisujú španielske úrady takmer 81-percentnej zaočkovanosti 47-miliónovej populácie krajiny, píše DPA.
      Španielsko oficiálne zaznamenalo vyše 94.000 úmrtí spojených s ochorením COVID-19.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články