15.9 C
Nitra
pondelok, 25 septembra, 2023

Špačince: Jarmok pripomenie aj jubileum folkloristov

Štyridsiate piate výročie založenia dedinskej folklórnej skupiny Špačinčanka pripomenie v sobotu (12. 8.) folklórne podujatie Špačinský jarmok v obci Špačince pri Trnave. S podtitulom Spievajte si s nami sa už jedenásty rok venuje tradičnej ľudovej kultúre, uchovávaniu a šíreniu zvykov, piesní a tancov starých mám a otcov. Informovala o tom za organizátorov z Trnavského osvetového strediska Veronika Behúlová.

„V programe Špačinského jarmoku sa okrem domácich folkloristov predstaví aj folklórna skupina Dudváh z Križovian nad Dudváhom, Machnáč z Trenčianskych Teplíc, Verešvaran z Červeníka, Trnafčan z Trnavy a dychová hudba Drahovčanka z Drahoviec,“ uviedla. V závere programu si zaspomínajú na muzikanta, folkloristu, dlhoročného vedúceho Špačinčanky Jozefa Slezáka, ktorý zomrel v marci tohto roku. „Do folklórneho neba mu vyšlú symbolický hudobný pozdrav účinkujúci folkloristi a harmonikári trnavskej roviny,“ doplnila. Sprievodný program začne od 14.00 h a bude najmä pre najmenších. Podujatie ukončí tanečná zábava.

Jubilujúca Špačinčanka vznikla v roku 1978 s cieľom zozbierať, oživiť a pre ďalšie generácie zachovať zvyky, kroje a piesne svojej rodnej obce. Vo svojich vystúpeniach má zastúpené bohatstvo variácií zvykoslovných tanečných, hudobných, speváckych a hudobných žánrov ľudovej kultúry trnavského regiónu. Počas svojej existencie reprezentovala obec na mnohých folklórnych festivaloch. Má nahrávky pásiem pre Slovenský rozhlas a vydala dva CD nosiče.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x