2 C
Nitra
utorok, 28 marca, 2023

Soročinová: Prečo mešká príprava Slovenského pavilónu v DUBAJI?

Takýmito otázkami ste ma zavalili v správach, priatelia, tak teda reagujem, zverejnila na sociálnej sieti politička a bývalá zástupkyňa generálneho komisára pre EXPO 2020 v Dubaji Monika Sofiya Soročinová. A napísala teda toto:

Soročinová: Prečo mešká príprava Slovenského pavilónu v DUBAJI?
Monika Sofiya Soročinová

SLOVENSKU hrozí bankrot a naše hospodárenie s verejnými financiami je najhoršie v rámci EÚ…SLOVENSKO je na špičke vo svetovom rebríčku v počte úmrtí na CovlD…SLOVENSKO zlomilo všetky svetové rekordy v počte plagiátorov vo vedení štátu…… a aby toho náhodou nebolo málo, SLOVENSKO NESTIHLO OTVORIŤ SVOJ PAVILÓN NA SVETOVEJ VÝSTAVE EXPO 2020 V DUBAJI dňa 1.októbra 2021.

Väčšiu hanbu nám táto vláda vo svete už ani nemôže zabezpečiť!

Milí priatelia, ako vám je z predvolebnej kampane veľmi dobre známe, v tom čase som pracovala na funkcii zástupkyne generálneho komisára pre EXPO 2020 v Dubaji. Táto funkcia mi “nespadla z neba”, ale vypracovala som sa na ňu na základe vynikajúcich výsledkov, ktoré som spolu so svojim tímom dosiahla ako riaditeľka Slovenského pavilónu na EXPO 2017 v Astane – Kazachstane, bola to práca doslova 24/7 a úspech sa dostavil práve preto, lebo sme pracovali a nie vyhovárali sa na niekoho iného (aj napriek tomu, že aj vtedy sa našli ľudia, no teraz ich nebudem menovať, ktorí aktívne pracovali na tom, aby sabotovali úspešnú reprezentáciu nášho štátu na expe).

Okrem veľmi úspešnej reprezentácie som už počas Expo 2017 v Astane starostlivo budovala sieť veľmi priateľských a dôležitých kontaktov s vedením nastávajúceho Expa v Dubaji, pripravovala som koncepciu pre našu budúcu reprezentáciu v Spojených arabských emirátoch, absolvovala som, dokonca na vlastné náklady, množstvo stretnutí a zahraničných ciest, na výslovné prosby zo strany MH SR, s cieľom pripraviť dôstojnú účasť a reprezentáciu Slovenska na Expo v Dubaji, pretože ministerstvo nemalo ani kontakty, ani personál so skúsenosťami s prípravou a priebehom svetovej výstavy Expo (pochopiteľne, evidentne ich nemá dodnes)… (Nebudem sa nateraz venovať tomu, že napriek sľubom mi do dnešného dňa tieto moje vynaložené náklady neboli uhradené.)

Holt! Do funkcie zástupkyne generálneho komisára pre EXPO 2020 Dubaj som nastúpila, po návrate z RF v polovici augusta 2019. Neskôr, keď som sa objavila ako kandidátka v parlamentných voľbách, začal byť na mňa vyvíjaný nátlak v zmysle, aby som sa vzdala funkcie, čo som, samozrejme, s odvolaním sa na svoju platnú pracovnú zmluvu a ústavou garantované práva odmietla, čo spôsobilo, že niektorí zamestnanci ministerstva začali cielene sabotovať moju prácu (ako jediného člena tímu, ktorá som mala s organizáciou a priebehom expo aj reálne praktické skúsenosti).

Po výmene vlády sa tlak na moje odstúpenie z funkcie čoraz viac zintenzívňoval, až to došlo do štádia, že Sulík fiktívne zrušil účasť Slovenska na EXPO v Dubaji s cieľom, pripraviť ma o prácu a “vyhodiť” z ministerstva. Takto stopol celú prípravu Expa na viac ako 2 mesiace a kde sme dnes? V tíme pre Expo pracujú ľudia, ktorí s ním nemajú žiadne skúsenosti, z našej bývalej sekretárky urobili generálnu komisárku, ktorá tak isto žiadne skúsenosti s organizáciou Expa nemá, a v konečnom dôsledku práve tie dva mesiace, ktoré obetovali pre to, aby som bola zbavená práce na ministerstve, dnes chýbajú pre včasné dokončenie slovenského pavilónu a riadneho otvorenia slovenskej expozície v stanovenom termíne, ktorý je DNES 1. októbra 2021. Ministerstvo sa vyhovára na to, že stavbári sa príliš často modlia, že dubajskí organizátori údajne našich ľudí šikanujú a že vlastne za celú túto blamáž nie je v skutočnosti zodpovedné ministerstvo hospodárstva SR a niektorí jeho nekompetentní zamestnanci, ale samotní organizátori Expa v Dubaji a to aj napriek tomu, že otvorenie Expa sa kvôli CovlDu o rok posunulo.

Z vlastných niekoľkoročných skúseností s komunikáciou s dubajským vedením Expa, jednoducho musím na adresu týchto ľudí – organizátorov v Dubaji, povedať, že komunikácia s nimi bola vždy nadštandardne dobrá, vysoko diplomatická, korektná a produktívna, v každom prípade boli ochotní pomôcť. Naozaj je ťažké hľadať slová, ktoré by výstižne popísali hanbu, akú nám toto súčasné vedenie vo svete spôsobuje a ešte pritom vinu za svoje vlastné zlyhania zhadzuje na našich zahraničných partnerov.

Je mi veľmi ľúto, že takýmto spôsobom sa dehonestuje budovaná značka Slovenska (tzv. National Branding), čo má vždy oveľa horšie ekonomické, kultúrne, politické a diplomatické dopady, ako sa na prvý pohľad môže zdať, pretože práve takýmito zlyhaniami sa svetu ukazujeme ako nespoľahliví, nedôveryhodní partneri, čím trpia najmä naši podnikatelia. Rovnako mi je ľúto, že egocentrizmus niektorých ľudí je povyšovaný nad všeobecné dobro a spoločný úspech nášho štátu, ktorý by mal byť, prinajmenšom v zahraničí, nadstranícky pretože v Dubaji naozaj nikoho nezaujíma či ste v rodnej zemi politicky zelený, oranžový, fialový alebo aký. Napriek tomu, že mi boli prostredníctvom zamestnancov MH SR celé mesiace odovzdávané odkazy od Richarda Sulíka (do očí mi to sám nikdy nepovedal), že “Sulík Vás tu nechce… že nejakú kandidátku od “inej politickej strany” tu držať nebude a podobne…” (aj napriek tomu, že s Žigovými ľudmi akosi nemá problém) ja som už v tom čase tušila ako to s prípravou Expa dopadne a odchádzala som so slovami, že “pokiaľ vám bude potrebná pomoc, volajte, viem ako to tam funguje”.

Expo je exkluzívna možnosť odprezentovať našich podnikateľov, kultúru, produkciu atď., totižto, existujú ľudia, ktorí práve svoju prezentáciu na Expe vnímajú ako jedinečnú možnosť pre štart svojho úspechu. Slovensko si nezaslúži zažiť ďalšiu niekoľko miliónovú hanbu.

Ako inak, z peňazí vytiahnutých z vreciek daňových poplatníkov…(O detailoch na túto tému ešte pripravujeme veľmi atraktívny príspevok, ale o tom potom… ) V každom prípade, využijem tento priestor zablahoželať našim dubajským partnerom a priateľom k úspešnému otvoreniu tejto jedinečnej nádhernej svetovej výstavy EXPO 2020 Dubaj, na príprave ktorej tak poctivo celé roky pracovali, aj napriek neľahkej situáciu, a dávali pritom príležitosti realizovať sa ľuďom z celého sveta, vrátane niektorých Slovákov. Želám im, aby toto grandiózne Expo prinieslo obrovský úspech všetkým zúčastneným stranám a aby bolo ďalším symbolom výbornej multilaterálnej spolupráce, priestorom pre nové úspešné biznis partnerstvá a ďalším základným kameňom pre budovanie a upevňovanie mieru vo svete.

Málokto si to uvedomuje, ale takéto výstavy, akou je aj toto EXPO, majú ďaleko väčší význam, ako byť “len” výstavou. Pripájam v komentári pre vás, priatelia, link na záznam zo včerajšieho veľkolepého otvorenia EXPO 2020 Dubaj.

P.S.: Na záver by som chcela úprimne poprosiť vyhnúť sa akýmkoľvek nenávistným komentárom na margo náboženskej otázky a podobne. Nie všetky Moslimské krajiny sú teroristické… a práve Spojené arabské emiráty sú jedným z NAJBEZPEČNEJŠÍCH miest na svete.

Text: Monika Sofiya Soročinová/fb

Otvorenie slovenského pavilónu na Expo Dubaj 2020 sa posúva na polovicu októbra 
Slovenská expozícia na svetovej výstave EXPO v Dubaji nebude otvorená od začiatku výstavy, to znamená od 1. októbra, ale až v jeho prvej polovici. V utorok to uviedla generálna komisárska Expo Dubaj 2020 Miroslava Valovičová. Pre odklad otvorenia pavilónu sa slovenská strana rozhodla na základe odporúčania od organizátora EXPO Dubaj, od ktorého si pavilón prenajímame.
      "Ministerstvo hospodárstva spolu s partnermi slovenskej expozície vynaložilo enormné úsilie pre zabezpečenie úspešnej prezentácie na Svetovej výstave Expo Dubaj 2020. Či už ide o inovatívne exponáty, množstvo vystavovateľov, úspešných slovenských firiem, alebo atraktívny sprievodný program, môžeme potvrdiť, že slovenský tím je po obsahovej a odbornej stránke pripravený," uviedla Valovičová.
      Slovenská expozícia nie je dokončená, no podľa Valovičovej generálna riaditeľka Expo Dubaj 2020 Reem Al Hashimi potvrdila, že "na slovenskom pavilóne už nepríde k ďalším zdržaniam". Spojené arabské emiráty sú centrom rozvíjajúcich sa trhov a Expo Dubaj bude prvou svetovou výstavou, ktorá sa uskutoční v regióne Blízkeho východu, Afriky a Ázie.
      Slovensko na výstave predstaví inovatívne technológie v oblasti mobility a vodík ako pohon budúcnosti. Návštevníci si budú môcť pozrieť auto na vodíkový pohon, vesmírny robot, letecký VRM simulátor, niektoré z lietadiel vyrábaných na Slovensku, alebo model unikátneho projektu čistenia oceánov Ôsmy kontinent. (TASR)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články