-7.9 C
Nitra
pondelok, 6 februára, 2023

Sneh v Komárne? Neuveríte, ale je to tak, domáci si prídu na svoje

Miniatúrny kopček pod Vodárenskou vežou v Komárne bol pre generácie Komárňanov totálne nezaujímavé miesto. Kým nenasnežilo. Vtedy decká z celého mesta vytiahli sánky, boby, prípadne všetko možné, na čom sa dalo na takom snehu spúšťať a a vyrazili… V meste na nížine takých miest naozaj nie je veľa a pri veži sa stretli decká ako z Vodnej, tak z Leniniek, či z blízkej „sedmičky“.

V tomto roku ide mesto tento kopček zasnežovať. Umelý sneh si poriadne užijú nielen deti, a aj ich starí rodičia.

Sneh v Komárne? Neuveríte, ale je to tak, domáci si prídu na svoje

Troška histórie

Veža je vysoká 28 metrov a jej celkový objem nádrže je 500 kubických metrov. Zahájenie výstavby samotného objektu vodojemu bolo v roku 1901 a do prevádzky bola stavba uvedená 15.8.1902. Dovtedy boli Komárňania zásobovaní riečnou vodou, ktorá bola čistená pieskovým filtrom. Komárňanský systém zásobovania vodou je najstarší na Slovensku. Pôvodne pokrýval potreby nie len Komárna/Komáromu, ale aj Új Szóny v Maďarsku. Hoci už nie je roky v prevádzke kvôli tlakovým pomerom v potrubiach, stále je prevádzkyschopná.

Martin NEMKY: Takto vyzerali jeho Vianoce, keď bol malý. Prehrabali sme sa v jeho rodinnom albume

Nechceli, aby bola hanbou

Dlho bola priestorom, kde sa zgrupovali narkomani a kriminálne živly, hoci susedí s pozemkom strednej školy. V roku 2014 sa vďaka komárňanským lokálpatriotom začalo s jej rekonštrukciou a revitalizáciou jej okolia. V parku Ráczkert okolo dominanty mesta pomaličky vzniklo letné ihrisko, kde si môžu zacvičiť ľudia všetkých generácií, pribudli lavičky na oddych pre starších ľudí prípadne mamičky s deťmi a aktuálne sa mesto rozhodlo pomôcť prírode udržiavať zimnú tradíciu vodárenskej veže – sánkovačky.

Vianoce u KUSENDOVCOV: Nesmie chýbať vyprážaná ryba a zemiakový šalát, modlitba a domáca Jablkovica 🙂

Sneh v Komárne? Neuveríte, ale je to tak, domáci si prídu na svoje
Sneh v Komárne? (autor: K. Vajkai)

Primátorská jazda

„Dráha je vyskúšaná! Zimné olympijské hry ešte budúci rok nezorganizujeme, ale je to skvelý zážitok. Vďaka našim sponzorom sa môžu komárňanské deti aj tie „veľké deti“ sánkovať,“ napísal na sociálnej sieti primátor mesta Béla Keszegh, ktorý si sám „potreboval“ vyskúšať, ako to na tých sánkach pod našou staručkou vežou pôjde. Vďaka KomVaK (Komárňanské vodárne a kanalizácie) a sponzorom už pri vhodnom počasí si aj Komárno – najjužnejšie mesto Slovenska môže užívať sneh.

Eka Balašková

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články